Łubin trwały - Lupinus polyphyllus

2021-04-16 13:46

Łubin trwały to bylina z rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce rośnie dziko dość pospolicie w całej Polsce, może być inwazyjna. Łubin trwały jest uprawiany jako roślina ozdobna (ze względu na kolorowe, dekoracyjne kwiaty) oraz jako roślina pastewna.

Łubin trwały charakteryzuje się krzaczastym pokrojem, tworzy proste, wzniesione łodygi. Liście są dłoniasto złożone, składają się z 9–17 lancetowatych listków.Łubin trwały kwitnie od czerwca do lipca, czasem powtarza kwitnienie jesienią. Kwiaty mają budowę charakterystyczną dla rodziny motylkowatych, a ich barwa może być biała, żółta, kremowa, różowa, łososiowa, czerwona, bordowa, ciemnoniebieska, fioletowa, mogą być także dwubarwne. Kwiaty zebrane są w dekoracyjne, strzeliste, groniaste kwiatostany, które osiągają 100–150 cm wysokości. Po przekwitnięciu rośliny należy ją ściąć, wówczas zakwitnie drugi raz jesienią. Owocem jest strąk zawierający od 5 do 12 marmurkowatych nasion.

Łubin trwały wymaga gleby lekkiej, żyznej, ubogiej w wapń, suchej bądź średnio wilgotnej, o lekko kwaśnym odczynie (nie toleruje dużej ilości wapnia w glebie). Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe, zaciszne. W okresie dłuższego okresu suszy roślinę trzeba podlewać, by uniknąć więdnięcia liści.Łubin trwały rozmnaża się przez nasiona zbierane jesienią a wysiewane wiosną. Przed siewem nasiona należy moczyć przez kilkanaście godzin – przyspieszy to kiełkowanie. Odmiany mieszańcowe przy rozmnażaniu generatywnym (przez nasiona) nie powtarzają cech matecznych, dlatego trzeba je rozmnażać wegetatywnie – przez podział rośliny lub  przez sadzonki pędowe.

Łubin trwały znakomicie nadaje się do ogrodów wiejskich i naturalistycznych. Sadzi się go na rabatach bylinowych, najlepiej w niedużych grupach. Można go uprawiać w pojemnikach, nadaje się także na kwiat cięty.Roślina lekko trująca z powodu zawartości alkaloidów.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 1,5 m
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów kremowa
Barwa kwiatów łososiowa
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów bordowa
Pokrój krzaczasty
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE