Nachyłek lancetowaty - Coreopsis lanceolata

2020-07-16 15:46 Martyna Cieślińska
Nachyłek lancetowaty
Autor: www.gettyimages.com Nachyłek lancetowaty

Nachyłek lancetowaty pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce uprawia się go jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Nachyłek lancetowaty - opis

Nachyłek lancetowaty to roślina wieloletnia. Osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Ma wyprostowany i wzniesiony pokrój, który z czasem może stawać się krzaczasty. Pędy są dość sztywne. Lancetowate, całobrzegie liście mają silnie zaznaczony nerw główny. Wyrastają w dolnej części pędów. Nachyłek lancetowaty kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty najczęściej są 4 cm, w kolorze żółtym z lekko brązowiejącymi płatami u nasady. Ciekawą odmianą jest ‘Sterntaler’, która kwitnie od maja często aż do października.

>>Przeczytaj też: Nachyłki – kwiaty na rabaty i do doniczki. Odmiany nachyłków o kolorowych kwiatach. ZDJĘCIA

Nachyłek lancetowaty - warunki uprawy

Nachyłek lancetowaty nie jest rośliną wymagającą, dlatego poleca się go do uprawy dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem. Idealne dla nachyłka są miejsca słoneczne i ciepłe - w takich warunkach zachwyci nas dużą liczbą kwiatów. Podłoże powinno być lekkie i przewiewne, z domieszką piasku, o pH obojętnym, umiarkowanie wilgotne. Nachyłek lancetowaty jest całkowicie mrozoodporny.

Nachyłek lancetowaty - pielęgnacja

Nachyłek nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba go nawet nawozić i zbyt intensywnie podlewać, ponieważ w gorszych warunkach zachowuje o wiele bardziej zgrabny pokój. Najczęściej rozmnaża się go przez wysiew nasion, jednak znane są także metody rozmnażania wegetatywnego przez podział rośliny.

Nachyłek lancetowaty - zastosowanie

Nachyłek lancetowaty to roślina ceniona ze względu na długie i obfite kwitnienie. Doskonale wygląda w kompozycjach z rudbekiami i astrami. Wprowadza do ogrodu jasny i wesoły akcent..

Poznaj inne nachyłki:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021