Nachyłek lancetowaty - Coreopsis lanceolata

2022-03-28 13:17

Nachyłek lancetowaty pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce uprawia się go jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Nachyłek lancetowaty
Autor: www.gettyimages.com Nachyłek lancetowaty

Spis treści

  1. Nachyłek lancetowaty - opis
  2. Nachyłek lancetowaty - warunki uprawy
  3. Nachyłek lancetowaty - pielęgnacja
  4. Nachyłek lancetowaty - zastosowanie

Nachyłek lancetowaty - opis

Nachyłek lancetowaty to roślina wieloletnia. Osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Ma wyprostowany i wzniesiony pokrój, który z czasem może stawać się krzaczasty. Pędy są dość sztywne. Lancetowate, całobrzegie liście mają silnie zaznaczony nerw główny. Wyrastają w dolnej części pędów. Nachyłek lancetowaty kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty najczęściej są 4 cm, w kolorze żółtym z lekko brązowiejącymi płatami u nasady. Ciekawą odmianą jest ‘Sterntaler’, która kwitnie od maja często aż do października.

Nachyłek lancetowaty - warunki uprawy

Nachyłek lancetowaty nie jest rośliną wymagającą, dlatego poleca się go do uprawy dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem. Idealne dla nachyłka są miejsca słoneczne i ciepłe - w takich warunkach zachwyci nas dużą liczbą kwiatów. Podłoże powinno być lekkie i przewiewne, z domieszką piasku, o pH obojętnym, umiarkowanie wilgotne. Nachyłek lancetowaty jest całkowicie mrozoodporny.

Nachyłek lancetowaty - pielęgnacja

Nachyłek nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba go nawet nawozić i zbyt intensywnie podlewać, ponieważ w gorszych warunkach zachowuje o wiele bardziej zgrabny pokój. Najczęściej rozmnaża się go przez wysiew nasion, jednak znane są także metody rozmnażania wegetatywnego przez podział rośliny.

Nachyłek lancetowaty - zastosowanie

Nachyłek lancetowaty to roślina ceniona ze względu na długie i obfite kwitnienie. Doskonale wygląda w kompozycjach z rudbekiami i astrami. Wprowadza do ogrodu jasny i wesoły akcent..

Poznaj inne nachyłki:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie