Nachyłek dwubarwny - Coreopsis tinctoria

2020-07-16 15:46 Martyna Cieślińska

Nachyłek dwubarwny pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Północnej. Można go spotkać także w Afryce zwrotnikowej i Ameryce Południowej. W Polsce roślina jest często uprawiana w przydomowych ogrodach. Należy do rodziny astrowatych (Asteracea). Inna nazwa nachyłek barwierski.

Nachyłek dwubarwny - opis

Nachyłek dwubarwny to roślina jednoroczna, która osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Roślina ma wzniesiony pokrój, z czasem tworzy kępy. Na sztywnej, rozgałęzionej łodydze osadzone są zielone pierzaste liście.
Nachyłek dwubarwny kwitnie kwitnie od lipca do października. Kwiaty mogą być jednokolorowe w odcieniach żółtego lub dwukolorowe: żółte z brązową nasadą. Wyrastają na cienkich, wzniesionych pędach. Owoce nie odgrywają wartości ozdobnej (jesienią wydają one wiele małych, brunatnych nasion).
Ciekawa odmiana to 'Złoty Karzeł' o wysokości do 20 cm.

>>Przeczytaj też: Nachyłki – kwiaty na rabaty i do doniczki. Odmiany nachyłków o kolorowych kwiatach. ZDJĘCIA

Nachyłek dwubarwny - warunki uprawy

Nachyłek dwubarwny ma niewielkie wymagania glebowe. Lubi podłoże lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie żyzne. Dobrze będzie sobie radzić nawet na podłożu piaszczystym. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Miejsca półcieniste lub cieniste zmniejszają obfitość kwitnienia. Roślina nie wymaga wysokiej wilgotności podłoża. Bardziej sprzyjają mu okresy suszy niż intensywnego deszczu.

Nachyłek dwubarwny - pielęgnacja

Nachyłek dwubarwny jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Roślina nie wymaga nawożenia, gdyż zmniejsza to kwitnienie, a zwiększa wzrost liści. Intensywne podlewanie również nie jest wskazane, często może prowadzić do chorób grzybowych. Należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu.
Nachyłek rozmnaża się wegetatywnie przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu, najlepiej w maju po pierwszych przymrozkach.

Nachyłek dwubarwny - zastosowanie

Nachyłek dwubarwny jest rośliną bardzo dekoracyjną, która nadaje rabacie lekkości i ożywia ją. Znakomicie pasuje do założeń naturalistycznych, rustykalnych, wiejskich. To doskonała roślina na kwietniki oraz jako uzupełnienie rabat bylinowych czy jednorocznych. Dobrze prezentuje się z roślinami o mniej intensywnych kolorach.

Poznaj inne nachyłki:

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - X
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 30 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów żółto-brązowa