Jarzmianka większa - Astrantia major

2020-07-16 15:51 Elżbieta Borkowska-Gorączko|Martyna Cieślińska

Jarzmianka większa to roślina, którą można spotkać w prawie w całej Europie (z wykluczeniem północnej części) a także na Kaukazie. W Polsce rośnie dziko głównie na południu kraju w żyznych lasach liściastych i na wysokogórskich łąkach. Można ją z powodzeniem uprawiać w ogrodach przydomowych (dostępnych jest wiele odmian). Roślina należy do rodziny selerowatych (Apiaceae).

Jarzmianka większa - opis

Jarzmianka większa to bylina o wzniesionym, wyprostowanym pokroju, z czasem tworząca gęste kępy. Osiąga od  30 do 100 cm wysokości (w zależności od odmiany). Łodyga jarzmianki jest cienka i delikatna. Dłoniaste, zielone liście ułożone są skrętolegle na łodydze, mają długie ogonki.
Okres kwitnienia jarzmianki przypada od maja do lipca. Kwiaty są drobne, w kolorze białym, kremowym lub różowym (w różnych odcieniach). Są też odmiany o kwiatach purpurowoczerwonych. Kwiaty zebrane są w baldachy (a one w grona). Kwiatostany otoczone są okrywami (białymi lub różowymi), które tworzą piękny koronkowy wygląd. Późnym latem lub jesienią na roślinie pojawiają się owoce - rozłupki wystające na szypułkach.

Ciekawe odmiany jarzmianki większej:

  • ‘Magnum Blush’ – odmiana dorasta do około 60 cm, kwiaty duże, kremowe, kwitnie w maju, czerwcu i lipcu
  • ‘Roma’ – odmiana bardzo wysoka - osiąga około 100 cm, kwiaty jasnoróżowe, kwitnie od czerwca aż do sierpnia
  • 'Ruby Wedding' - odmiana o kwiatach purpurowych, dorasta do 60 cm wysokości, kwitnie od czerwca do sierpnia.

Jarzmianka większa - warunki uprawy i pielęgnacja

Jarzmianka większa jest łatwa w uprawie, w sprzyjających warunkach rozrasta się, tworząc okazałe kępy, łatwo się też rozsiewa. Lubi miejsca półcieniste, ale może też rosnąć w słońcu, pod warunkiem że ziemia będzie stale lekko wilgotna. Podłoże dla jarzmianki powinno być żyzne, przewiewne, wilgotne, z dużą zawartością próchnicy. Roślina nie lubi gleb piaszczystych i suchych. Jest w pełni mrozoodporna, tylko młode okazy lepiej okrywać na zimę. Jarzmianka jest odporna na choroby oraz szkodniki.

Roślinie sprzyja wzmacnianie nawozem mineralnym, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu. Jednak zbyt duże dawki azotu mogą powodować rozjaśnianie koloru kwiatów. Niestety, roślinę lubią zarastać chwasty, dlatego warto ściółkować rabaty z jarzmianką.
Po kwitnieniu jarzmiankę można przyciąć, istnieje wtedy szansa, ze zakwitnie w danym sezonie ponownie. Rozmnaża się przez wysiew nasion, albo w sposób wegetatywny przez podział karp, wiosną lub jesienią.

Jarzmianka większa - zastosowanie

Jarzmianka większa bardzo dobrze prezentuje się jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Najładniej wygląda posadzona w grupie (sześć-siedem sztuk na 1 m2) lub między innymi roślinami. Dzięki niej kompozycje nabierają lekkości. Szybko się rozsiewa. Można ją też sadzić na skalniakach, jeśli nie są na stanowisku bardzo nasłonecznionym.
Nadaje się na kwiat cięty - jest dość trwała, dlatego można wykorzystać ją w bukieciarstwie.

 

Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 1 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów kremowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty