Bergenia sercowata - Bergenia cordifolia

2022-04-13 13:05

Bergenia sercowata jest byliną z rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Pochodzi z gór Azji Środkowej.

Bergenia sercowata
Autor: Magdalena Michalak Bergenia sercowata

Spis treści

  1. Bergenia sercowata – uprawa
  2. Bergenia sercowata – rozmnażanie

Bergenia sercowata osiąga 25–40 cm wysokości, tworzy mocne, do połowy wystające ponad powierzchnie gleby kłącze. Liście sercowaty bergenii jest duży, skórzasty i zimozielony. Wyrasta na długich ogonkach. Kwiat bergenii różowo-liliowy osadzony na grubym pędzie kwiatowym, pojawiają się od kwietnia do maja.

Bergenia sercowata – uprawa

Bergenia jest byliną długowieczną i może pozostać na jednym miejscu nawet do 10 lat. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych, jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki uprawy i wytrzymała na mrozy, może być sadzona na różnych stanowiskach – w słońcu i w cieniu, także pod drzewami. Dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych.Bergenię często sadzi się w grupach, stosuje się ją na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych i na murki kwiatowe (w szczeliny).

Bergenia sercowata – rozmnażanie

Bergenie rozmnaża się przez podział roślin wczesną wiosną. Do tego celu wybierane są rośliny duże i dobrze rozrośnięte. Bergenię można także rozmnażać przez podział półzdrewniałego kłącza na odcinki 8–10 cm. Poszczególne części umieszcza się płasko w piasku w skrzynkach, które przetrzymuje się w inspektach. Po wytworzeniu pędów sadzi się je pojedynczo do doniczek. Po roku rośliny nadają się do wysadzenia na miejsce stałe w rozstawie 40 x 30 cm.

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Wysokość 25 cm - 40 cm
Zimozielone Tak
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE