Bergenia sercowata - Bergenia cordifolia

2022-04-13 13:05

Bergenia sercowata jest byliną z rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Pochodzi z gór Azji Środkowej.

Bergenia sercowata
Autor: Magdalena Michalak Bergenia sercowata

Spis treści

  1. Bergenia sercowata – uprawa
  2. Bergenia sercowata – rozmnażanie

Bergenia sercowata osiąga 25–40 cm wysokości, tworzy mocne, do połowy wystające ponad powierzchnie gleby kłącze. Liście sercowaty bergenii jest duży, skórzasty i zimozielony. Wyrasta na długich ogonkach. Kwiat bergenii różowo-liliowy osadzony na grubym pędzie kwiatowym, pojawiają się od kwietnia do maja.

Bergenia sercowata – uprawa

Bergenia jest byliną długowieczną i może pozostać na jednym miejscu nawet do 10 lat. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych, jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki uprawy i wytrzymała na mrozy, może być sadzona na różnych stanowiskach – w słońcu i w cieniu, także pod drzewami. Dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych.Bergenię często sadzi się w grupach, stosuje się ją na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych i na murki kwiatowe (w szczeliny).

Bergenia sercowata – rozmnażanie

Bergenie rozmnaża się przez podział roślin wczesną wiosną. Do tego celu wybierane są rośliny duże i dobrze rozrośnięte. Bergenię można także rozmnażać przez podział półzdrewniałego kłącza na odcinki 8–10 cm. Poszczególne części umieszcza się płasko w piasku w skrzynkach, które przetrzymuje się w inspektach. Po wytworzeniu pędów sadzi się je pojedynczo do doniczek. Po roku rośliny nadają się do wysadzenia na miejsce stałe w rozstawie 40 x 30 cm.

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Wysokość 25 cm - 40 cm
Zimozielone Tak
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu