Jeżówka purpurowa - Echinacea purpurea

2020-07-16 15:51 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Jeżówka purpurowa to bylina należąca do rodziny astrowatych Asteraceae, pochodzi z Ameryki Północnej.

Echinacea bylina

Ma sztywne pędy kwiatowe, które osiągają wysokość 100 cm, nie ma tendencji do pokładania się i nie wymaga podparcia. Liście ciemnozielone, jajowato-lancetowate, spiczasto zaostrzone, ostro ząbkowane, osadzone na długich ogonkach. Cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami. Posiada właściwości lecznicze.

>>Przeczytaj też: Jeżówka purpurowa - działanie, właściwości i zastosowanie lecznicze jeżówki

Jeżówka purpurowa kwitnienie

 

Jeżówka purpurowa kwitnie długo od lipca do października. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 12 cm. Różowo-purpurowe kwiaty języczkowate otaczają kolczasty, wypukły środek, składający się z pomarańczowo-brązowych kwiatów rurkowatych. Wabi pszczoły i motyle, które szczególnie chętnie na niej siadają. Istnieje wiele odmian jeżówki o kwiatach w kolorze białym oraz w różnych odcieniach różu.

>>Przeczytaj też: Jeżówka – modna bylina do ogrodu. ZDJĘCIA kolorowych odmian jeżówki

 

Jeżówka purpurowa pielęgnacja i zastosowanie

Jeżówka purpurowa wymaga gleb próchnicznych, dość żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.
Stosowana jako bylina rabatowa, nadającą się również do uprawy na kwiat cięty. Po przekwitnięciu można oberwać pozostałości kwiatów języczkowatych, a ozdobną kulę zasuszyć wraz z długą łodygą i umieścić w wazonie z innymi suszonymi kwiatami.
Jeżówka purpurowa rozmnaża się przez wysiew nasion.

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VII - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021