Jeżówka purpurowa - Echinacea purpurea

2020-07-16 15:51

Jeżówka purpurowa to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae), pochodzi z Ameryki Północnej.

Spis treści

  1. Echinacea bylina
  2. Jeżówka purpurowa kwitnienie
  3. Jeżówka purpurowa pielęgnacja i zastosowanie

Echinacea bylina

Ma sztywne pędy kwiatowe, które osiągają wysokość 100 cm, nie ma tendencji do pokładania się i nie wymaga podparcia. Liście ciemnozielone, jajowato-lancetowate, spiczasto zaostrzone, ostro ząbkowane, osadzone na długich ogonkach. Cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami. Posiada właściwości lecznicze.

Jeżówka purpurowa kwitnienie

Jeżówka purpurowa kwitnie długo od lipca do października. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 12 cm. Różowo-purpurowe kwiaty języczkowate otaczają kolczasty, wypukły środek, składający się z pomarańczowo-brązowych kwiatów rurkowatych. Wabi pszczoły i motyle, które szczególnie chętnie na niej siadają. Istnieje wiele odmian jeżówki o kwiatach w kolorze białym oraz w różnych odcieniach różu.

Jeżówka purpurowa pielęgnacja i zastosowanie

Jeżówka purpurowa wymaga gleb próchnicznych, dość żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.Stosowana jako bylina rabatowa, nadającą się również do uprawy na kwiat cięty. Po przekwitnięciu można oberwać pozostałości kwiatów języczkowatych, a ozdobną kulę zasuszyć wraz z długą łodygą i umieścić w wazonie z innymi suszonymi kwiatami.

Jeżówka purpurowa rozmnaża się przez wysiew nasion.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VII - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony