Sadziec purpurowy - Eupatorium purpureum

2020-07-16 15:41 Redakcja serwisu
Sadziec purpurowy
Autor: www.thinkstockphotos.com

Sadziec purpurowy to wysoka, mocno rozrastająca się, okazała bylina z rodziny astrowatych (Astraceae). Jest zaliczana do bylin strukturalnych. Dorasta do 2 m wysokości. Jej sztywne i puste w środku łodygi są bordowoczerwone, zakończone efektownymi, dużymi kwiatostanami średnicy do 30 cm, złożonymi z mnóstwa drobnych, purpuroworóżowych kwiatów.

Sadziec purpurowy – opis

Sadziec purpurowy kwitnie od początku sierpnia do końca września. Po przekwitnięciu należy usunąć kwiatostany. To roślina miododajna – zwabia dużo motyli i owadów. Jej ciemnozielone liście o lancetowatym kształcie i długości około 30 cm są osadzone na łodygach w okółkach.

Sadziec purpurowy – uprawa

Sadziec to bylina łatwa w uprawie i mało wymagająca. Najlepiej lubi stanowisko półcieniste. Na miejscach nasłonecznionych lepiej kwitnie, ale podczas upałów więdnie i wtedy niezbędne jest jego podlewanie. Podłoże do uprawy sadźca powinno być wilgotne (podczas suszy trzeba roślinę koniecznie podlewać) i zasadowe. Sadziec urośnie zarówno na glebie lekkiej, jak i gliniastej.

Sadziec purpurowy jest całkowicie mrozoodporny. Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane jesienią do gruntu (wymagają stratyfikacji) lub przez podział rozrośniętych kęp.

Sadziec w ogrodzie

Sadziec purpurowy doskonale spełnia rolę byliny strukturalnej. Dzięki swoim dużym rozmiarom tworzy dobre osłony (szczególnie, gdy posadzi się go w grupach), a także dobrym tłem dla rabat kwiatowych. Bylina polecana do nasadzeń naturalistycznych, dobrze sprawdza się w pobliżu zbiorników wodnych. Doskonała do kompozycji z innymi bylinami i trawami ozdobnymi.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VIII - IX
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Barwa kwiatów purpuroworóżowa

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021