Dyptam jesionolistny - Dictamnus albus (syn. Dictamnus fraxinella)

2022-03-25 14:40

Dyptam jesionolistny to długowieczna bylina z rodziny rutowatych Rutaceae. Jest rozpowszechniony w środkowej i południowej Europie. W warunkach naturalnych występuje także w Polsce, ale jest spotykany niezwykle rzadko.

Spis treści

  1. Dyptam jesionolistny - krzew Mojżesza
  2. Dyptam - kwiaty
  3. Dyptam - uprawa

Dyptam jesionolistny - krzew Mojżesza

Rośliny tworzą bardzo silne i grube korzenie oraz sztywne pędy wysokości od 60 do 120 cm, które są u dołu z rzadka pokryte ogonkowymi, pierzastymi liśćmi złożonymi z około 10 listków pojedynczych (jajowatych, drobno ząbkowanych, pokrytych czarnymi punktami). Roślina jest owłosiona i pokryta licznymi gruczołkami wydzielającymi, szczególnie przed dojrzeniem owoców, łatwopalne olejki eteryczne, dzięki czemu dyptam pachnie jak cytryna lub cynamon.

Jak podaje literatura w gorącym klimacie wydzielane olejki eteryczne w upalną pogodę mogą ulegać samozapłonowi, stąd nazwa potoczna „krzew ognisty” lub „gorejący krzew Mojżesza” (przypuszcza się, że to właśnie dyptam był biblijnym krzewem, który na oczach Mojżesza stanął w płomieniach).

Dyptam - kwiaty

Dyptam jesionolistny kwitnie od końca maja do lipca. Białe lub różowe, pachnące kwiaty zebrane są w okazałe, gęste, groniaste kwiatostany o stożkowatym kształcie. Kwiaty mają ciemne żyłki, ich cztery płatki są wzniesione w górę, a jeden skierowany w dół. Owocem jest pięciokomorowa torebka. Dyptam dostarcza surowca zielarskiego, którym są liście, kwiaty, korzeń i nasiona (zbierane wyłącznie z roślin uprawowych).

Dyptam - uprawa

Dyptam wymaga gleby głęboko uprawionej, piaszczysto-próchnicznej, wapiennej, o niewielkiej wilgotności oraz słonecznego stanowiska (najlepiej w pełnym słońcu). Stosowany do sadzenia grupami na trawnikach lub pomiędzy luźno wysadzonymi krzewami ozdobnymi. Jest rośliną mrozoodporną. Sadzi się go na rabatach, w grupach lub pojedynczo.

Dyptam jesionolistny rozmnaża się przez nasiona wysiewane zaraz po zbiorze do gruntu na rozsadnik. W następnym roku rośliny wysadza się na miejsce stałe w rozstawie 40 x 50 cm. Nasiona można także wysiewać w lutym–marcu do skrzynek pod osłonami (kiełkują nieregularnie po 30–40 dniach w temperaturze 18 st. C).

Siewki należy posadzić do doniczek o średnicy 10–12 cm, w których powinny być uprawiane przez lato. Siewki wymagają zacienienia i równej wilgotności. Na miejsca stałe rośliny wysadza się we wrześniu w rozstawie 40 x 50 cm.Zakwita po 3–4 latach. Rośliny rosną wolno, ale są długowieczne (żyją do 20 lat), starszych egzemplarzy nie należy przesadzać (rośliny tego nie lubią).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Wysokość 60 cm - 1,2 m
Termin kwitnienia V - VII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa