Dyptam jesionolistny - Dictamnus albus (syn. Dictamnus fraxinella)

2022-03-25 14:40

Dyptam jesionolistny to długowieczna bylina z rodziny rutowatych Rutaceae. Jest rozpowszechniony w środkowej i południowej Europie. W warunkach naturalnych występuje także w Polsce, ale jest spotykany niezwykle rzadko.

Spis treści

  1. Dyptam jesionolistny - krzew Mojżesza
  2. Dyptam - kwiaty
  3. Dyptam - uprawa

Dyptam jesionolistny - krzew Mojżesza

Rośliny tworzą bardzo silne i grube korzenie oraz sztywne pędy wysokości od 60 do 120 cm, które są u dołu z rzadka pokryte ogonkowymi, pierzastymi liśćmi złożonymi z około 10 listków pojedynczych (jajowatych, drobno ząbkowanych, pokrytych czarnymi punktami). Roślina jest owłosiona i pokryta licznymi gruczołkami wydzielającymi, szczególnie przed dojrzeniem owoców, łatwopalne olejki eteryczne, dzięki czemu dyptam pachnie jak cytryna lub cynamon.

Jak podaje literatura w gorącym klimacie wydzielane olejki eteryczne w upalną pogodę mogą ulegać samozapłonowi, stąd nazwa potoczna „krzew ognisty” lub „gorejący krzew Mojżesza” (przypuszcza się, że to właśnie dyptam był biblijnym krzewem, który na oczach Mojżesza stanął w płomieniach).

Dyptam - kwiaty

Dyptam jesionolistny kwitnie od końca maja do lipca. Białe lub różowe, pachnące kwiaty zebrane są w okazałe, gęste, groniaste kwiatostany o stożkowatym kształcie. Kwiaty mają ciemne żyłki, ich cztery płatki są wzniesione w górę, a jeden skierowany w dół. Owocem jest pięciokomorowa torebka. Dyptam dostarcza surowca zielarskiego, którym są liście, kwiaty, korzeń i nasiona (zbierane wyłącznie z roślin uprawowych).

Dyptam - uprawa

Dyptam wymaga gleby głęboko uprawionej, piaszczysto-próchnicznej, wapiennej, o niewielkiej wilgotności oraz słonecznego stanowiska (najlepiej w pełnym słońcu). Stosowany do sadzenia grupami na trawnikach lub pomiędzy luźno wysadzonymi krzewami ozdobnymi. Jest rośliną mrozoodporną. Sadzi się go na rabatach, w grupach lub pojedynczo.

Dyptam jesionolistny rozmnaża się przez nasiona wysiewane zaraz po zbiorze do gruntu na rozsadnik. W następnym roku rośliny wysadza się na miejsce stałe w rozstawie 40 x 50 cm. Nasiona można także wysiewać w lutym–marcu do skrzynek pod osłonami (kiełkują nieregularnie po 30–40 dniach w temperaturze 18 st. C).

Siewki należy posadzić do doniczek o średnicy 10–12 cm, w których powinny być uprawiane przez lato. Siewki wymagają zacienienia i równej wilgotności. Na miejsca stałe rośliny wysadza się we wrześniu w rozstawie 40 x 50 cm.Zakwita po 3–4 latach. Rośliny rosną wolno, ale są długowieczne (żyją do 20 lat), starszych egzemplarzy nie należy przesadzać (rośliny tego nie lubią).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Wysokość 60 cm - 1,2 m
Termin kwitnienia V - VII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE