Orlik pospolity - Aquilegia vulgaris

2022-04-28 14:22

Orlik pospolity jest byliną z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W stanie naturalnym rośnie dziko w Europie, także w Polsce.

Spis treści

  1. Orlik pospolity – orlik ogrodowy
  2. Orlik – uprawa
  3. Orlik – roślina nie tylko z nasion

Orlik pospolity należy do bylin krótkowiecznych. Ma pędy 40–80 cm wysokości i trójdzielne liście. Kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Kwiaty składają się z 5 listków okwiatu zwężających się w długie, na końcach lekko wygięte ostrogi oraz z 5 listków okwiatu bez ostróg.

Orlik pospolity – orlik ogrodowy

W uprawie znajdują się mieszańce zebrane pod nazwą Aquilegia × hybrida o kwiatach barwy białej, kremowej, błękitnej, różowej, koralowej i czerwonej.

Orlik – uprawa

Orliki wymagają gleby próchniczej, wilgotnej oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Kwiaty orliki sadzi się na rabatach bylinowych, grupami na trawnikach, stosuje w ogrodach i parkach do nasadzeń naturalistycznych. Odmiany niskie nadają się do ogródków skalnych, a wysokie są idealne na kwiat cięty.

Orlik – roślina nie tylko z nasion

Rośliny rozmnaża się przez nasiona wysiewane w kwietniu–maju do skrzynek, inspektów lub na rozsadnik. Bylina orlik łatwo się krzyżuje, dlatego proste jest uzyskanie często mało wartościowych mieszańców. Wyselekcjonowane odmiany orlików rozmnaża się przez podział roślin.

Zobacz też inne orliki:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm - 80 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE