Orlik pospolity - Aquilegia vulgaris

2020-07-16 15:45 Redakcja serwisu|Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Orlik pospolity jest byliną z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae. W stanie naturalnym rośnie dziko w Europie, także w Polsce. Orlik należy do bylin krótkowiecznych. Ma pędy 40–80 cm wysokości i trójdzielne liście. Kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Kwiaty składają się z 5 listków okwiatu zwężających się w długie, na końcach lekko wygięte ostrogi oraz z 5 listków okwiatu bez ostróg.

Orlik kwiat – opis

>>Przeczytaj też: Orliki do ogrodu - gatunki orlików, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie

Orlik pospolity – orlik ogrodowy

W uprawie znajdują się mieszańce zebrane pod nazwą Aquilegia × hybrida o kwiatach barwy białej, kremowej, błękitnej, różowej, koralowej i czerwonej.

Orlik – uprawa

Orliki wymagają gleby próchniczej, wilgotnej oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Kwiaty orliki sadzi się na rabatach bylinowych, grupami na trawnikach, stosuje w ogrodach i parkach do nasadzeń naturalistycznych. Odmiany niskie nadają się do ogródków skalnych, a wysokie są idealne na kwiat cięty.

 

>>Przeczytaj też: Jak wybrać byliny na rabatę. Poradnik projektowania rabaty bylinowej


Orlik – roślina nie tylko z nasion

Rośliny rozmnaża się przez nasiona wysiewane w kwietniu–maju do skrzynek, inspektów lub na rozsadnik. Bylina orlik łatwo się krzyżuje, dlatego proste jest uzyskanie często mało wartościowych mieszańców. Wyselekcjonowane odmiany orlików rozmnaża się przez podział roślin.

Zobacz też inne orliki:

 

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm - 80 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty