Orliki Mrs Scott Elliott - Aquilegia Mrs Scott Elliott

2020-07-16 15:45 Katarzyna Józefowicz
Orlik Mrs Scott Elliott
Autor: Agencja Promocji Zieleni

Orliki to rodzaj roślin należących do rodziny jaskrowatych. Zalicza się do niego około 70 gatunków, chociaż w ogrodach najczęściej uprawiane są ich liczne mieszańce, określane jako orliki mieszańcowe lub ogrodowe. Ponieważ różnorodność odmianowa w tej grupie roślin jest bardzo duża, najlepiej nabyć gotową mieszankę nasion pod nazwą orliki Mrs Scott Elliott, dzięki której można uzyskać piękne rośliny w wielu pastelowych barwach. Ich największą ozdobą są oryginalne, często dwukolorowe, duże kwiaty, które pojawiają się na pędach w maju-czerwcu.

Orliki Mrs Scott Elliott mają cienkie, mocno rozgałęzione, nagie łodygi. Dorastają zwykle do 50-80 cm wysokości. Ich trójdzielne, zielone liście są bardzo delikatne i nie stanowią istotnego waloru dekoracyjnego. Po kwitnieniu najczęściej zanikają, pojawiając się ponownie dopiero w drugiej połowie lata lub wiosną następnego roku.
Orliki ogrodowe są krótkowiecznymi bylinami, których żywotność można nieco przedłużyć, zapewniając im optymalne warunki do rozwoju. Dobrze rosną w miejscach słonecznych lub półcienistych oraz na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach. Są dostatecznie odporne na niskie temperatury i nie wymagają zimowego okrycia. Najlepszym sposobem rozmnażania orlików ogrodowych Mrs Scott Elliott jest wysiew nasion zakupionych w sklepie ogrodniczym. Wprawdzie można je również zebrać z własnych roślin i wysiać wiosną na rozsadnik, ale uzyskane w ten sposób potomstwo nie powtórzy cech rośliny matecznej, przy czym często bywa mało atrakcyjne (gatunki i odmiany łatwo się ze sobą krzyżują). Orliki rozmnażane z nasion kwitną w drugim roku po wysiewie. Wyjątkowo ciekawe egzemplarze orlików można spróbować rozmnożyć przez podział kępy, ale jest to zabieg dość trudny i nie zawsze kończy się powodzeniem. Orliki ogrodowe dobrze prezentują się w jednogatunkowych grupach, a ich kwiaty nadają się do wazonu.

>>Przeczytaj też: Orliki do ogrodu - gatunki orlików, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 80 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów różnokolorowa