Orliki Mrs Scott Elliott - Aquilegia Mrs Scott Elliott

2020-07-16 15:45

Orliki to rodzaj roślin należących do rodziny jaskrowatych. Zalicza się do niego około 70 gatunków, chociaż w ogrodach najczęściej uprawiane są ich liczne mieszańce, określane jako orliki mieszańcowe lub ogrodowe.

Orliki
Autor: GettyImages Kwiaty orlików występują w wielu kolorach: białym, żółtym, różowym, niebieskim i fioletowym

Ponieważ różnorodność odmianowa w tej grupie roślin jest bardzo duża, najlepiej nabyć gotową mieszankę nasion pod nazwą orliki Mrs Scott Elliott, dzięki której można uzyskać piękne rośliny w wielu pastelowych barwach. Ich największą ozdobą są oryginalne, często dwukolorowe, duże kwiaty, które pojawiają się na pędach w maju-czerwcu.

Orliki Mrs Scott Elliott mają cienkie, mocno rozgałęzione, nagie łodygi. Dorastają zwykle do 50-80 cm wysokości. Ich trójdzielne, zielone liście są bardzo delikatne i nie stanowią istotnego waloru dekoracyjnego. Po kwitnieniu najczęściej zanikają, pojawiając się ponownie dopiero w drugiej połowie lata lub wiosną następnego roku. Orliki ogrodowe są krótkowiecznymi bylinami, których żywotność można nieco przedłużyć, zapewniając im optymalne warunki do rozwoju. Dobrze rosną w miejscach słonecznych lub półcienistych oraz na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach. Są dostatecznie odporne na niskie temperatury i nie wymagają zimowego okrycia.

Najlepszym sposobem rozmnażania orlików ogrodowych Mrs Scott Elliott jest wysiew nasion zakupionych w sklepie ogrodniczym. Wprawdzie można je również zebrać z własnych roślin i wysiać wiosną na rozsadnik, ale uzyskane w ten sposób potomstwo nie powtórzy cech rośliny matecznej, przy czym często bywa mało atrakcyjne (gatunki i odmiany łatwo się ze sobą krzyżują). Orliki rozmnażane z nasion kwitną w drugim roku po wysiewie. Wyjątkowo ciekawe egzemplarze orlików można spróbować rozmnożyć przez podział kępy, ale jest to zabieg dość trudny i nie zawsze kończy się powodzeniem. Orliki ogrodowe dobrze prezentują się w jednogatunkowych grupach, a ich kwiaty nadają się do wazonu.

>>Przeczytaj też: Orliki do ogrodu - gatunki orlików, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 80 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów różnokolorowa
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE