Pysznogłówka szkarłatna = pysznogłówka dwoista - Monarda didyma

2020-07-16 15:42 Magdalena Michalak
Pysznogłówka szkarłatna
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Pysznogłówka szkarłatna, zwana też pysznogłówką dwoistą, a potocznie bergamotką, melisą amerykańską czy indiańskim pióropuszem (przypominają je kwiaty pysznogłówki), to bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), o oryginalnych, dekoracyjnych kwiatach. Pochodzi z północnej i północno-wschodniej Ameryki Północnej.

Pysznogłówka szkarłatna jest rośliną dość ekspansywną, łatwo się rozrasta, tworząc okazałe kępy. Ma wzniesione, czworograniaste, lekko owłosione łodygi. Dorasta do 60–100 cm wysokości. Liście pysznogłówki są owłosione od spodu, mają lancetowaty kształt i piłkowane brzegi, są ułożone naprzeciwlegle. Poruszone liście wydzielają miły aromat podobny do zapachu bergamoty (liście można dodawać do herbaty).
Pysznogłówka szkarłatna kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są purpurowe, różowe, czerwone, liliowe lub białe, otoczone czerwonymi podsadkami, z zielonymi lub purpurowozielonymi przylistkami, zebrane są w główkowate kwiatostany. Kwiaty wabią pszczoły i motyle.
Pysznogłówka szkarłatna nie jest rośliną wymagającą. Najlepsze są dla niej miejsca słoneczne, ale dobrze radzi sobie także w półcieniu. Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna. Jest całkowicie mrozoodporna. Przycinanie pędów z przekwitniętymi kwiatami pobudza roślinę do tworzenia nowych pąków kwiatowych, a tym samym do dłuższego kwitnienia.
Pysznogłówka szkarłatna najlepiej wygląda posadzona w grupach na rabatach, najlepiej przy oczku wodnym. Znakomicie nadaje się także na kwiat cięty.
Pysznogłówkę najczęściej rozmnaża się przez podział rozrośniętych egzemplarzy wiosną, przy okazji rośliny przesadzając w nowe miejsce. Można ją też rozmnażać przez nasiona.


Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wyprostowany
Barwa kwiatów liliowa