Floks wiechowaty = Płomyk wiechowaty - Phlox paniculata

2020-07-16 15:53 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Floks wiechowaty jest byliną z rodziny wielosiłowatych Polemoniaceae. Pochodzi z Ameryki Północnej. Dorasta do 50–120 cm wysokości, ma łodygi sztywne, proste, pod koniec wegetacji u nasady lekko drewniejące, gęsto ulistnione. Liście są lancetowate i długie.

 

Kwiaty floksy

 

Floks wiechowaty kwitnie od pierwszej połowy lipca do końca sierpnia, niekiedy nawet we wrześniu. Okres kwitnienia można wydłużyć, przycinając w czerwcu wierzchołki pędów, co powoduje silne rozkrzewienie roślin oraz późniejsze kwitnienie. Kwiaty floksa wiechowatego są 5-płatkowe, o dużej skali barw (brak jedynie czysto żółtej i niebieskiej), zebrane w szczytowe, piramidalne, wiechowate kwiatostany.

>>Przeczytaj też: Floksy - kwiaty nie tylko do wiejskiego ogrodu

Floksy odmiany

Uprawnych odmian tego gatunku płomyka jest wiele, niekiedy występują one pod nazwą Phlox paniculata hybrida. W zależności od pory kwitnienia dzieli się je na: kwitnące w pierwszej połowie lipca, kwitnące w drugiej połowie lipca oraz odmiany późne – kwitnące od połowy do końca sierpnia.

>>Przeczytaj też: Floksy - bujnie kwitnące rośliny. Gatunki floksów polecane do uprawy w ogrodzie

 

Floks wiechowaty uprawa

Floks wiechowaty wymaga gleby żyznej, próchniczej, głęboko uprawionej, ale przepuszczalnej, lekko kwaśnej oraz słonecznego i półcienistego stanowiska. Podczas suszy rośliny wymaga podlewania. Stosuje się go na rabaty bylinowe oraz na kwiat cięty, choć ich trwałość w wazonie wynosi zaledwie 2–3 dni.

Floks wiechowaty przez nasiona rozmnaża się wyłącznie w celach hodowlanych. Amatorsko można go rozmnażać przez podział roślin, sadzonki pędowe lub korzeniowe. Rośliny dzieli się wiosną lub jesienią. Sadzonki pędowe o 8–10 cm długości odłamuje się z „piętką” w połowie maja lub w czerwcu. Sadzonkuje się w uprzednio zdezynfekowane (przez parowanie) podłoże. Odmiany o kwiatach czerwonych i jasnofioletowych ukorzeniają się słabo. Sadzonki korzeniowe sporządza się zimą lub wczesną wiosną, tnąc korzenie o średnicy 0,5 cm na kawałki 6 cm długości, które sadzi się do skrzynek i umieszcza w ciepłym inspekcie.

 

Na miejsce floks wiechowaty wysadza się w rozstawie 30–40 x 40–70 cm. Jesienią lub bardzo wczesną wiosną między roślinami (nigdy na środek karp) można rozrzucić bardzo dobrze rozłożony obornik lub kompost torfowo-obornikowy.
Floks wiechowaty jest rośliną długowieczną - gdy jest odpowiednio nawożony, podlewany i wolny od chorób, może rosnąć w jednym miejscu nawet 10 lat.

Poznaj inne gatunki floksów:

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Wysokość 50 cm - 1,2 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów bordowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021