Odętka wirginijska - Physostegia virginiana

2020-07-16 15:46

Odętka wirginijska jest byliną z rodziny jasnotowatych Lamiceae. Pochodzi z Ameryki Północnej. Roślina ma wyprostowany pokrój, osiąga do 80 cm wysokości. Jest byliną ekspansywną, szybko rośnie i rozrasta się dzięki rozłogowymi pędom.

Odętka wirginijska
Autor: Magdalena Michalak Odętka wirginijska

Łodygi odętki wirginijskiej są gęsto ulistnione, górne liście są siedzące, wydłużone, lancetowate, nieregularne i ostro ząbkowane, dolne na krótkich ogonkach. Odętka wirginijska kwitnie od VII do IX. Czerwone, fioletowe, różowe lub białe (w zależności od odmiany) , rurkowate kwiaty 2–3 cm długości, zebrane są w kłosowate kwiatostany. Kwiaty rozmieszczone są w czterech rzędach wzdłuż osi kwiatostanu.

Odętka wirginijska najlepiej rośnie na glebach przeciętnie żyznych, piaszczysto-gliniastych, niezbyt suchych, przepuszczalnych. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione.Świetnie nadaje się na rabaty – należy jednak pamiętać, że jest rośliną ekspansywną, dlatego należy zapewnić jej sporo miejsca, aby mogła się swobodnie rozrastać. Na rabatach zaleca się przesadzać ją co 2–3 lata, aby nadmiernie nie zagłuszała innych roślin. Jej kwiaty można ścinać do bukietów.

Odętkę rozmnażamy przez podział roślin jesienią bądź wiosną.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość do 80 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają