Przed nadejściem zimy część roślin balkonowych trzeba usunąć z balkonu, jednak część roślin wystarczy odpowiednio zabezpieczyć. Należy zrobić to ze wszystkimi roślinami balkonowymi, nawet z tymi gatunkami, które doskonale zimują w ogrodzie. Warto też pokusić się o zastąpienie roślin kwitnących symbolem jesieni – wrzosem!

Zabezpieczamy kwiaty balkonowe: utrzymanie ciepła

Pelargonie, petunie i surfinie spływające barwnymi kaskadami z balustrad tarasów i balkonów wraz z nadejściem jesieni przekwitają i nie prezentują się już tak okazale jak latem. Tego typu kwiaty balkonowe potrzebują ciepła, dlatego też na czas jesiennych i zimowych chłodów należy przenieść je do domu (w odpowiednio ciepłe i widne miejsce). Najlepiej jest zrobić to, gdy temperatura w nocy spada poniżej 3-5°C. Większe rośliny doniczkowe (zimozielone, czyli całoroczne), takie jak młody bukszpan, ostrokrzew, lawenda, azalie czy rododendrony, mogą pozostać na balkonie czy tarasie, jednak potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia przed zimnem i wiatrem. „Okrycia” dla takich roślin robi się najczęściej ze słomianych mat. Jeśli uważasz, że powstałe w ten sposób chochoły otulające kwiaty nie grzeszą pięknością, udekoruj je przy pomocy korali z jarzębiny czy wrzosowych gałązek, które podkreślą jesienną atmosferę na balkonie. Korzenie roślin są znacznie bardziej wrażliwe na zimno niż części nadziemne, dlatego bardzo ważne jest także odpowiednie okrycie doniczek. Można je osłonić styropianem, owinąć słomą lub tekturą falistą i umieścić w drewnianej skrzyni lub w kartonowym pudle wypełnionym korą, suchymi liśćmi lub gazetami. Przy zabezpieczaniu roślin zimozielonych, drugim najważniejszym czynnikiem jest termin – nie można robić tego zbyt wcześnie. Najlepiej zacząć w czasie pierwszych przymrozków, utrzymujących się kilka dni z rzędu. Przed pierwszymi przymrozkami należy pamiętać również o obfitym podlaniu roślin. Zdarza się, że  kwiaty balkonowe giną z braku wody, a nie od mrozu.

Jesienny balkon: a może wrzos?

Amatorom roślin kwitnących na balkonie podpowiadamy: zamieniając letnie kwiaty doniczkowe na wrzosy możesz cieszyć się urokiem kwiatów aż do zimy! Możesz posadzić je w zwykłej doniczce, szklanym wazonie czy obiadowej wazie (wszystko zależy od twojej fantazji!) albo stworzyć z nich oryginalną kompozycję (wianek, bukiet wrzosowo-jarzębinowy).

ZOBACZ: jak zrobić bukiet z wrzosu >>>