Ostrokrzew kolczasty - Ilex aquifolium

2020-07-16 15:45 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Ostrokrzew kolczasty jest ozdobnym krzewem. Pochodzi z Afryki oraz Azji Mniejszej. Dorasta do 2–3 m wysokości (znane są egzemplarze dorastające nawet do 15 m).

 

Ostrokrzew kolczasty - zimozielony krzew

 

Ostrokrzew kolczasty ma zimozielone, jajowate lub eliptyczne, sztywne, skórzaste, ząbkowane (każdy z ząbków zakończony jest cienkim, ostrym kolcem), do 7 cm długości, ciemnozielone liście. Są także odmiany o liściach biało obrzeżonych.

 

Ostrokrzew - kwiaty i owoce

 

Ostrokrzew kolczasty kwitnie w maju i czerwcu. Kwiatostany są białe, dość drobne. Ozdobą ostrokrzewu są także piękne jaskrawoczerwone, kuliste owoce – jagody. Niemal wszystkie ostrokrzewy są dwupienne, dlatego jeśli chcemy mieć owoce, należy sadzić rośliny żeńskie i męskie obok siebie. Owoce dojrzewają we wrześniu i utrzymują się na krzewie do marca następnego roku.

Przeczytaj też: Ostrokrzew nie owocuje

UWAGA: jagody ostrokrzewu są silnie trujące, zabronione jest zjadanie ich oraz wykorzystanie w przetwórstwie spożywczym.

 

Ostrokrzew kolczasty - uprawa i zastosowanie

 

Ostrokrzew kolczasty rośnie wolno, nie jest wymagający w stosunku do typu gleby i stanowiska – może rosnąć w słońcu lub cieniu. Krzew jest całkowicie odporny na niskie temperatury.
Ostrokrzewy poleca się do małych ogrodów (jako pojedyncze nasadzenia), ale są również doskonałe na żywopłoty (bardzo dobrze znosi cięcie i nadaje się na żywopłoty formowane). Co kilka lat w miarę potrzeby przeprowadza się po kwitnieniu cięcia odmładzające, które polegają przede wszystkim na usunięciu suchych, połamanych i starych pędów.

Przeczytaj też: Ostrokrzewy: krzewy o dekoracyjnych liściach i owocach

 

Ostrokrzew na Boże Narodzenie

Gałązki ostrokrzewu z czerwonymi owocami są w krajach anglosaskich bardzo popularna ozdobą w okresie Świąt Bożego Narodzenia – używa się ich m.in. do wyrobu dekoracyjnych wieńców zawieszanych pod sufitem lub na drzwiach.

Poznaj też ostrokrzew Meservy

 

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony