Ostrokrzew kolczasty - Ilex aquifolium

2022-05-24 14:23

Ostrokrzew kolczasty jest ozdobnym krzewem. Pochodzi z Afryki oraz Azji Mniejszej. Dorasta do 2–3 m wysokości (znane są egzemplarze dorastające nawet do 15 m).

Spis treści

  1. Ostrokrzew kolczasty - zimozielony krzew
  2. Ostrokrzew - kwiaty i owoce
  3. Ostrokrzew kolczasty - uprawa i zastosowanie
  4. Ostrokrzew na Boże Narodzenie

Ostrokrzew kolczasty - zimozielony krzew

Ostrokrzew kolczasty ma zimozielone, jajowate lub eliptyczne, sztywne, skórzaste, ząbkowane (każdy z ząbków zakończony jest cienkim, ostrym kolcem), do 7 cm długości, ciemnozielone liście. Są także odmiany o liściach biało obrzeżonych.

Ostrokrzew - kwiaty i owoce

Ostrokrzew kolczasty kwitnie w maju i czerwcu. Kwiatostany są białe, dość drobne. Ozdobą ostrokrzewu są także piękne jaskrawoczerwone, kuliste owoce – jagody. Niemal wszystkie ostrokrzewy są dwupienne, dlatego jeśli chcemy mieć owoce, należy sadzić rośliny żeńskie i męskie obok siebie. Owoce dojrzewają we wrześniu i utrzymują się na krzewie do marca następnego roku.

UWAGA: jagody ostrokrzewu są silnie trujące, zabronione jest zjadanie ich oraz wykorzystanie w przetwórstwie spożywczym.

Ostrokrzew kolczasty - uprawa i zastosowanie

Ostrokrzew kolczasty rośnie wolno, nie jest wymagający w stosunku do typu gleby i stanowiska – może rosnąć w słońcu lub cieniu. Krzew jest całkowicie odporny na niskie temperatury.Ostrokrzewy poleca się do małych ogrodów (jako pojedyncze nasadzenia), ale są również doskonałe na żywopłoty (bardzo dobrze znosi cięcie i nadaje się na żywopłoty formowane). Co kilka lat w miarę potrzeby przeprowadza się po kwitnieniu cięcia odmładzające, które polegają przede wszystkim na usunięciu suchych, połamanych i starych pędów.

Ostrokrzew na Boże Narodzenie

Gałązki ostrokrzewu z czerwonymi owocami są w krajach anglosaskich bardzo popularna ozdobą w okresie Świąt Bożego Narodzenia – używa się ich m.in. do wyrobu dekoracyjnych wieńców zawieszanych pod sufitem lub na drzwiach.

Poznaj też ostrokrzew Meservy

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE