Azalia wielkokwiatowa - Rhododendron

2020-07-16 15:58 Elżbieta Borkowska-Gorączko
Azalia wielkokwiatowa
Autor: Piotr Gorączko Azalia wielkokwiatowa

Azalia wielkokwiatowa to krzew zrzucający na zimę liście, powstały w wyniku krzyżowania gatunków pochodzących z różnych rejonów świata.

Azalia wielkokwiatowa uprawiana jest ze względu na piękne kwiaty o intensywnych i bardzo różnorodnych kolorach (nie ma tylko niebieskich), które rozwijają się przed ukazaniem liści i przez dwa-cztery tygodnie obsypują cały krzew. Niektóre odmiany azalii wielkokwiatowej bardzo przyjemnie pachną (na przykład 'Soir de Paris'). Azalie wielkokwiatowe są także ozdobne jesienią, ponieważ liście wielu z nich przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalie wielkokwiatowe powinny rosnąć w przepuszczalnej, próchniczej i kwaśnej glebie, która jest dostatecznie wilgotna. Lubią zaciszne i osłonięte, ale nie gorące stanowiska (źle znoszą suche powietrze). Mogą rosnąć w cieniu, jednak wtedy mniej intensywnie kwitną. Są odporne na mróz, choroby i szkodniki.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój luźny

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021