Fuksja - Fuchsia

2022-04-01 14:22

Fuksja jest rośliną z rodziny wiesiołkowatych Onagraceae. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Nowej Zelandii. Jako roślina ozdobna, w czasie kwitnienia wspaniale dekoruje balkony, tarasy i parapety!

Spis treści:

Fuksja - krzew

Fuksje zachwycają różnorodnością form oraz oryginalnymi kwiatami. Uprawia się je jako rośliny doniczkowe i zdobi nimi w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody i wnętrza. Wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można zarówno pnące, o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i te o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

Kwiat fuksja

Swoją urodę fuksja zawdzięcza niespotykanie pięknym, dekoracyjnym, zwisającym kwiatom o różnej budowie (pojedyncze, pełne) i ciekawej kolorystyce (jednobarwne lub wielobarwne, o odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem bieli). Fuksje kwitną od kwietnia do października.

Fuksja - uprawa

Jak uprawiać fuksje? Fuksje najlepiej rosną w podłożu torfowym, próchniczym, o odczynie pH 6,0–6,5 i na półcienistym lub cienistym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Rośliny wymagają obfitego podlewania i cotygodniowego nawożenia. Dobrze też zapewnić im dużą wilgotność powietrza.W naszym klimacie fuksja nie jest rośliną zimotrwałą i wymaga przechowywania w cieplejszych pomieszczeniach. Przed nastaniem zimy i pierwszych przymrozków skracamy pędy rośliny, pozostawiając jedną lub dwie pary liści.

Zimą przechowujemy ją w ciemnym pomieszczeniu zapewniając 2–3 st. C (wyższa temperatura pobudzić może roślinę do przedwczesnego wypuszczania pędów). Podlewamy rzadko i oszczędnie. W ciągu kilku tygodni fuksja straci wszystkie liście, ale nie zrażajmy się tym, bowiem pod koniec zimy na pewno wypuści młode pędy. W marcu przenosimy fuksję do cieplejszego i dobrze oświetlonego pomieszczenia, przycinamy i przesadzamy.

Rozmnażanie fuksji

Fuksje rozmnaża się przez sadzonki zielne. Pozyskując je ścinamy wierzchołki pędów (z 3 węzłami) i ukorzenia się je uprzednio usuwając parę dolnych liści. Ważny jest termin ukorzeniania sadzonek – aby otrzymać długi, mocny pień oraz ładną koronę sadzonki pobieramy od grudnia do marca z pędów dwuletnich lub jednorocznych z tzw. piętką. Ukorzeniamy je w wilgotnym piasku lub perlicie pod przykryciem (folia z otworami).

Sadzonki powinny ukorzenić się w temperaturze 22–24 st. C w ciągu 2–3 tygodni. Po tym okresie ukorzenione sadzonki przesadzamy w zasobne podłoże, a po kilku tygodniach uszczykujemy wierzchołek, aby rośliny lepiej się rozkrzewiły. Po około dwóch miesiącach przesadzamy fuksje do stałych pojemników i zasilamy nawozem.

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Termin kwitnienia IV - X
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe