Kwitnie jak marzenie, ale czy przetrwa zimę? Oto cała prawda o pielęgnacji fuksji

2025-06-24 7:00

Fuksja to jedna z tych roślin, obok których nie sposób przejść obojętnie – jej kwiaty przypominają finezyjne kolczyki, dlatego w Hiszpanii mówi się na nią „ozdoba królowej”. Choć pochodzi z odległych zakątków świata, z powodzeniem można ją uprawiać na balkonach i tarasach. Jak dbać o fuksję, by kwitła bujnie i długo?

Spis treści

  1. Fuksja (Fuchsia)
  2. Kolczyki królowej na polskich balkonach
  3. Jak właściwie pielęgnować fuksję?
  4. Jakie stanowisko lubi fuksja?
  5. Czy fuksja to roślina wieloletnia? Fuksja - zimowanie
  6. Rozmnażanie fuksji
  7. Fuksja ogrodowa, na balkon, do domu. Zdjęcia

Fuksja (Fuchsia)

Fuksje zachwycają różnorodnością form oraz oryginalnymi kwiatami. Uprawia się je jako rośliny doniczkowe i zdobi nimi w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody i wnętrza. Wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można zarówno pnące, o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i te o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

Kolczyki królowej na polskich balkonach

Swoją urodę fuksja zawdzięcza niespotykanie pięknym, dekoracyjnym, zwisającym kwiatom o różnej budowie (pojedyncze, pełne) i ciekawej kolorystyce (jednobarwne lub wielobarwne, o odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem bieli). Fuksje kwitną od kwietnia do października.

Jak właściwie pielęgnować fuksję?

Fuksje najlepiej rosną w podłożu torfowym, próchniczym, o odczynie pH 6,0–6,5. Rośliny wymagają obfitego podlewania i cotygodniowego nawożenia, lubią też zraszanie. Fuksje nie lubią nadmiernych upałów – przestają wtedy rosnąć.

Jakie stanowisko lubi fuksja?

Fuksje najlepiej rosną na półcienistym lub cienistym stanowisku, osłoniętym od wiatru.

Czy fuksja to roślina wieloletnia? Fuksja - zimowanie

Większość z nas wyrzuca fuksję po przekwitnięciu, to błąd. Fuksja jest rośliną wieloletnią, choć w naszym klimacie wymaga przechowywania w zimie. Przed nastaniem pierwszych przymrozków skracamy pędy rośliny, pozostawiając jedną lub dwie pary liści. Przechowujemy ją w ciemnym pomieszczeniu zapewniając 2–3 st. C (wyższa temperatura pobudzić może roślinę do przedwczesnego wypuszczania pędów).

Podlewamy rzadko i oszczędnie. W ciągu kilku tygodni fuksja straci wszystkie liście, ale nie zrażajmy się tym, bowiem pod koniec zimy na pewno wypuści młode pędy. W marcu przenosimy fuksję do cieplejszego i dobrze oświetlonego pomieszczenia, przycinamy i przesadzamy.

Rozmnażanie fuksji

Fuksje rozmnaża się przez sadzonki zielne. Pozyskujemy je ścinając wierzchołki pędów (z 3 węzłami). Ukorzenia się je uprzednio usuwając parę dolnych liści. Ważny jest termin ukorzeniania sadzonek – aby otrzymać długi, mocny pień oraz ładną koronę sadzonki pobieramy od grudnia do marca z pędów dwuletnich lub jednorocznych z tzw. piętką. Ukorzeniamy je w wilgotnym piasku lub perlicie pod przykryciem (folia z otworami).

Sadzonki powinny ukorzenić się w temperaturze 22–24 st. C w ciągu 2–3 tygodni. Po tym okresie ukorzenione sadzonki przesadzamy w zasobne podłoże, a po kilku tygodniach uszczykujemy wierzchołek, aby rośliny lepiej się rozkrzewiły. Po około dwóch miesiącach przesadzamy fuksje do stałych pojemników i zasilamy nawozem.

Fuksja ogrodowa, na balkon, do domu. Zdjęcia

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Termin kwitnienia IV - X
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty

Zobacz również: Nieidealny, zarośnięty i zachwycający. Zamiast katalogowej perfekcji, mam dziki balkon w bloku i nie mogę od niego oderwać wzroku

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe