Petunia ogrodowa - Petunia × hybrida

2020-07-16 15:45 Redakcja serwisu

Petunia ogrodowa jest rośliną jednoroczną z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania gatunków pochodzących z Ameryki Południowej: Petunia axillaris i Petunia violacea.

Petunia ogrodowa – opis

Petunia ogrodowa ma pokładające się, wznoszące lub zwisające pędy. Cała jest lepko owłosiona i wydziela charakterystyczny zapach. Rozgałęziona łodyga jest szorstko i lepko owłosiona, a liście podłużnie lub owalnie jajowate. Liczne odmiany różnią się wysokością i pokrojem – na rynku dostępne są formy niskie, zwarte oraz o bardzo długich, zwisających lub płożących się pędach. Petunie kwitną od VI do jesieni. Kwiaty o kształcie kielicha są białe, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe, często dwubarwne.

Kwiaty petunie – uprawa

Jest to roślina wytrzymała na suszę, ale wrażliwa na wiatr i deszcz, które mogą silnie uszkodzić delikatne kwiaty. Dobrze rośnie na każdej glebie. Wymaga słonecznego stanowiska. Kwiaty petunie najczęściej sadzi się petunie do skrzynek balkonowych oraz kwietników. Petunie rozmnaża się przez nasiona wysiewane w lutym w szklarni. Petunia na balkon lub inne miejsce stałe może być wysadzona dopiero po 15 maja, ponieważ rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój zwisający
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021