Panel prysznicowy czy zestaw prysznicowy: podpowiadamy, co wybrać

2019-03-20 15:21

Panel prysznicowy czy zestaw prysznicowy - którą z tych opcji wybrać? W końcu łazienka nie obejdzie się bez strefy kąpielowej. Kluczowym elementem wyposażenia są więc właśnie panel prysznicowy bądź też zestaw prysznicowy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kabinę prysznicową, czy postawimy jedynie na wnękę kąpielową za kotarą – musimy pamiętać o urządzeniu podającym wodę. Co wybrać? Czym różni się panel prysznicowy od zestawu prysznicowego?

Spis treści

  1. Panel prysznicowy a zestaw prysznicowy: czym się różnią
  2. Panel prysznicowy i zestaw prysznicowy: sposoby montażu
  3. Panel prysznicowy - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć
  4. Panel prysznicowy: dla przyjemności i zdrowia
  5. Panel prysznicowy: wygoda i funkcjonalność
  6. Panel prysznicowy czy zestaw prysznicowy? Czym się kierować przy wyborze?
  7. Armatura łazienkowa: jak czyścić?
  8. Projekty łazienek - GALERIE ZDJĘĆ

Panel prysznicowy lub też zestaw prysznicowy, to podstawowe elementy aranżacji strefy kąpielowej w łazience. Niezależnie od tego, czy wybierzemy prysznic bez brodzika, zamontujemy kabinę prysznicową, czy niewielką wnękę za kotarą – musimy dokupić zestaw prysznicowy lub panel prysznicowy. Tylko niektóre typy kabin (zwykle tzw. wielofunkcyjne – hydromasażowe, masażowo-parowe) mają w zestawie urządzenia podające wodę. Co więc wybrać do naszego prysznica? Czym różnią się panele prysznicowe od zestawów łazienkowych?

Zobacz: ŁAZIENKA: Projekt i aranżacja wnętrza ŁAZIENKI. JAK urządzić, od czego zacząć, ile to KOSZTUJE? >>>

Panel prysznicowy a zestaw prysznicowy: czym się różnią

Zdaniem fachowców różnice pomiędzy panelem prysznicowym a zestawem prysznicowym są niewielkie, żeby nie powiedzieć umowne. Panele prysznicowe są jednak zazwyczaj bardziej rozbudowane od zestawów prysznicowych, bo oprócz natrysku przesuwnego z tzw. rączką (zwaną często słuchawką) i głowicy (może to być deszczownia), bywają również wyposażone, np. w zestaw dysz do masażu i mogą mieć wbudowaną baterię (także termostatyczną). Ponadto, panele prysznicowe mają bardziej zwartą budowę, ich integralną częścią jest umieszczona z przodu maskownica, pod którą schowane są przewody rozprowadzające wodę. Na niej też mogą być umieszczone wspomniane dysze oraz niewielkie półki na kosmetyki. Tego typu modele są zdecydowanie droższe. Trzeba za nie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, chociaż ceny paneli prysznicowych zaczynają się od ok. 300 zł.

Klasyczny zestaw prysznicowy składa się najczęściej z drążka, uchwytów drążka, słuchawki (bywają nawet 5-funkcyjne), węża i zestawu do mocowania. Są to modele najtańsze (od niespełna 40 zł). Niektóre mogą być wyposażone w niewielką mydelniczkę. Baterię natryskową (dostępne są też modele z zestawem natryskowym), jak i głowicę górną trzeba najczęściej dokupić osobno. Głowica jest w zasadzie nieruchoma, ale może mieć możliwość odchylania. Modele z głowicą określane są mianem kolumn prysznicowych. W zestawach przewody wodne i przełączniki nie są schowane.

Czytaj również: Czego najczęściej brakuje w łazience? Miejsca na kosmetyki! Okazuje się, że dobry projekt łazienki to podstawa >>>

KLUDI COCKPIT DISCOVERY
Autor: materiały prasowe Kludi Zestaw natryskowy Kludi Cockpit Discovery ma niezwykłą formę – pokrętła zostały osadzone w pulpicie, od którego seria wzięła nazwę, służącym także za półkę na kosmetyki.

Panel prysznicowy i zestaw prysznicowy: sposoby montażu

Do każdego modelu dołączany jest zestaw do mocowania. Zarówno panele prysznicowe, jak i zestawy prysznicowe mocuje się najczęściej na jednej ze ścian łazienki (są jednak kolumny prysznicowe oraz kabiny, które można ustawić nawet na środku pokoju kąpielowego), najlepiej w pobliżu instalacji wodno-kanalizacyjnej. To miejsce – bo nie zawsze musi być otoczone ściankami kabiny i wyposażone w brodzik – potrzebuje odpływu, by podczas kąpieli nie zalać pomieszczenia. Jeśli stawiamy kabinę na brodziku, to kwestia odpływu jest załatwiona, co innego, gdy wybierzemy prysznic bez brodzika.

Odpływy w kabinach bez brodzika wyglądają nieco inaczej, jest ich kilka rodzajów. Odpływy liniowe montuje się na poziomie podłogi. Robione są z wysokiej klasy materiałów (stal szlachetna i bezpieczne szkło, wersje matowe albo błyszczące), więc nie są tylko zwykłą barierą między natryskiem a przestrzenią łazienki, ale rodzajem elementu wystroju. Zapewniają skuteczne odprowadzanie nawet zwiększonej ilości wody. Taką rynnę odpływową można umieścić zarówno przy wejściu, w centralnej części, jak i na ścianie prysznica. Producenci proponują również efektowne kwadratowe oraz okrągłe kratki i odpływy narożne do pryszniców z podłogowym odpływem. Odpływy narożne (bywają w kształcie ćwiartki koła lub trójkąta) stają się niemal niewidoczne. Najczęściej umieszcza się je poza obszarem wchodzenia, a woda spływa w najkorzystniejszym kierunku.

Nie przegap: Pokój kąpielowy: 10 pomysłów na miejsce relaksu >>>

Panel prysznicowy - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Panel prysznicowy to wykonana z tworzywa lub aluminium, rzadziej ze szkła, płyta, w której zamontowane są dysze, słuchawki prysznicowe, pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody, a także dodatkowe udogodnienia dla użytkowników (na przykład wylewka bidetowa albo rozkładane krzesełko). Ich główną zaletą jest prosty montaż – wystarczy przymocować panel do ściany i podłączyć do instalacji wodnej. Wadą gotowych paneli jest wysoka cena.

Dysze

Najważniejszym elementem panela prysznicowego są dysze. Powinny być one tak rozmieszczone, aby wypływająca woda masowała różne części ciała. Dysz jest zwykle sześć lub osiem, ale niektóre firmy produkują panele tylko z czterema dyszami. Najczęściej dysze zamontowane są w dwóch pionowych rzędach, symetrycznie względem siebie. Takie rozmieszczenie jest w pełni uzasadnione od strony medycznej – tak jak zalecają specjaliści masowane są punkty położone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, czyli mięśnie, a nie sam kręgosłup.Zdecydowanie rzadszym rozwiązaniem są panele z trzema lub pięcioma dyszami umieszczonymi pionowo w jednym rzędzie. Dysze mogą być wbudowane w panel lub umieszczone na przegubach. Te ostatnie mają zwykle regulację kierunku wypływu strumienia wody. Dysze są najczęściej chromowane, ale zdarzają się też wykonane z tworzywa w kolorze panela. Drugi, oprócz dysz niezbędny element paneli to słuchawki prysznicowe. Najczęściej są dwie, rzadziej – jedna.

Czytaj też: Bateria umywalkowa stojąca czy ścienna : jak dopasować baterię do umywalki? >>>

Jedna słuchawka prysznicowa

Podłączona jest do instalacji elastycznym wężem. Jeśli nie jest używana, to podobnie jak w tradycyjnych bateriach prysznicowych spoczywa albo w uchwycie przymocowanym bezpośrednio do ściany, na której zawieszony jest panel, albo zawiesza się ją na specjalnym pręcie przytwierdzonym do ściany lub panela (centralnie lub z boku). Można wtedy regulować jej położenie (wysokość, na jakiej jest zawieszona).

Zobacz: Jak dobrać baterie łazienkowe i umywalki: wyposażenie łazienki bez tajemnic >>>

Dwie słuchawki prysznicowe

W panelach prysznicowych wyposażonych w dwie słuchawki jedna jest na stałe przymocowana do górnej części panela. Umieszczona jest na przegubie, można więc regulować kierunek strumienia wypływającej z niej wody. Druga zamontowana jest w dolnej części panela. Może to być słuchawka wyciągana (wówczas elastyczny przewód, do którego jest podłączona, ukryty jest pod panelem) lub – jak w panelach z jedną słuchawką – zawieszona na ścianie lub specjalnym pręcie. Dla zwiększenia komfortu masażu niektóre panele mają słuchawki z regulowanym strumieniem wody (na przykład łagodnym i intensywnym).W celu przedłużenia trwałości słuchawek zabezpiecza się je przed osadzaniem się kamienia. Jedną z metod jest wykonanie sitka natrysku z tworzywa (można je rozpoznać po intensywnie zielonym kolorze) uniemożliwiającego powstawanie osadów. Krople wody spływają z nich bardzo szybko, nie wyparowują, więc nie pozostawiają osadów. Otwory niektórych sitek wyposażone są w elastyczne dysze (również z tworzywa sztucznego), z których łatwo wykruszyć osad: wystarczy przetrzeć sitko gąbką. Czasem w otworach znajdują się cienkie sztyfciki na sprężynkach, które po zakręceniu wody wsuwają się w otwory i wypychają z nich krople wody wraz z osadem. Sztyfciki cofają się, gdy ponownie odkręcimy wodę.

Przeczytaj również: Tania łazienka: pomysły na tańsze ściany i podłogę w łazience ZDJĘCIA >>>

Baterie

Do paneli prysznicowych montowane są baterie, których cały mechanizm ukryty jest w panelu. Widoczne są tylko uchwyty do ustawiania strumienia i temperatury wody. Mogą to być:

  • jeden uchwyt – ruch uchwytem w lewo powoduje wypływ wody cieplejszej, a w prawo chłodniejszej; im bardziej wychylony jest do góry, tym większy strumień wody wypływa;
  • dwa pokrętła – jeden do regulowania temperatury, a drugi – strumienia.

Komfort kąpieli podwyższa zainstalowanie baterii termostatycznej. Ustawiona pokrętłem temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie – niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji. Niektóre panele wyposażone są w czujnik temperatury z elektronicznym wyświetlaczem jej wartości. Dodatkowo na panelu muszą znaleźć się pokrętła, którymi strumień wody kierowany jest do słuchawek i dysz. Baterie są najczęściej chromowane, rzadziej białe.

Nie przegap: 7 rzeczy, których nie należy przechowywać w łazience >>>

Dodatki do paneli prysznicowych

W każdym panelu prysznicowym przewidziane jest miejsce na mydło, kosmetyki i przybory kąpielowe. Bogatsze wersje paneli oprócz dysz i słuchawek prysznicowych mogą mieć również wylewkę bidetową, zamontowaną w dolnej części panela. Ciekawym pomysłem są drzwiczki, za którymi można schować wszystkie przybory toaletowe i kosmetyki oraz słuchawkę prysznicową. Dla wygody użytkowników w wielu panelach są rozkładane krzesełka do siedzenia lub podnóżki. Panele mogą być oświetlone lampami halogenowymi, umieszczonymi w górnej części. Często też do środkowej części panela przytwierdzone jest lustro.

Zobacz również: Oświetlenie ŁAZIENKI: jak wybrać oświetlenie do łazienki? LED, świetlówki czy halogeny? EKSPERT RADZI >>>

Kształty i wielkości

Większość paneli ma zaokrąglone kształty i wykonana jest z tworzywa w kolorze białym. Rzadziej spotykane są panele kolorowe: niebieskie, żółte, czerwone. Firmy oferują też panele aluminiowe, satynowe, o geometrycznych kształtach albo wykonane ze szkła. Zwykle panele oferowane są w dwóch wersjach: jednej przystosowanej do montażu na ścianie, a drugiej – w narożniku. Wymiary paneli są zróżnicowane:

  • panele długie – mają powyżej 180 cm – po zamontowaniu opierają się na brodziku;
  • średnie – 140-150 cm – można zamontować nad brodzikiem lub wanną;
  • krótkie – około 115 cm.

Łatwo więc będzie nam wybrać model pasujący do naszej kabiny prysznicowej lub wanny.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na wannę w łazience: o wyższości wanny nad prysznicem! >>>

Montaż paneli prysznicowych

Producenci paneli twierdzą, że można je zamontować w każdej łazience. Jest jednak jeden warunek – w instalacji, do której podłączymy panel, musi być odpowiednie ciśnienie, aby masaż wodny był skuteczny, czyli aby strumień wypływającej wody był intensywny. Zalecane jest ciśnienie około 3 barów. Jeśli korzystamy z wodociągu, zwykle nie ma problemu. Gdy woda na potrzeby domowe pobierana jest ze studni, montaż panela trzeba uwzględnić już wtedy, gdy dobiera się pompę i urządzenie hydroforowe, aby w przyszłości zapewnione było odpowiednie ciśnienie w instalacji. Jeśli ciśnienie jest zbyt małe, to z dysz będzie wypływała woda słabszym strumieniem, nie będzie więc spełniać swojej funkcji – nie będzie masować.

Polecamy: Duże łazienki: jak je dobrze urządzić. Projekt duża łazienka >>>

Panel prysznicowy: dla przyjemności i zdrowia

Zdaniem specjalistów od fizykoterapii, codzienny kilkuminutowy masaż wodny działa na nasz organizm odprężająco, może też niwelować uciążliwe dolegliwości kręgosłupa i stawów, poprawiać samopoczucie przy migrenach i bezsenności oraz poprawiać nastrój. Montując w kabinie natryskowej panel prysznicowy, możesz stworzyć w swojej łazience istne domowe SPA i korzystać z dobrodziejstw masażu wodnego codziennie! Masaż pod natryskiem jest typowym wodnym, biczowym masażem relaksacyjnym pod niewielkim ciśnieniem. Działa rozluźniająco i pobudzająco. Może też działać tonizująco w stanach napięć nerwowych. Odpowiednie ustawienie się przy panelu i skierowanie strumienia wody na bolesne czy zbyt napięte mięśnie przynosi ulgę. Stojąc pod natryskiem, możesz obracać się i wystawiać na działanie strumieni dowolną część ciała, bez względu na sposób ułożenia dysz (symetryczny czy centralny). W odróżnieniu od typowych zdrowotnych masaży ciśnieniowych, nie ma przeciwwskazań do masowania brzucha i klatki piersiowej, ponieważ ciśnienie wody wypływającej z dysz paneli prysznicowych nie jest bardzo duże.

Czytaj też: Nowoczesny salon kąpielowy: jak urządzić domowe spa >>>

Panel prysznicowy: wygoda i funkcjonalność

O możliwościach panelu prysznicowego (i jego cenie) w znacznej mierze decyduje liczba i różnorodność elementów zamontowanych na jego płycie. Dysze mogą być zamontowane na stałe lub na przegubach – wtedy możliwa jest regulacja kierunku wypływu wody. Najczęściej są one rozmieszczone w dwóch pionowych rzędach po obu stronach panelu i ułożone symetrycznie względem siebie. Ich liczba jest różna – od kilku do kilkunastu. Niekiedy jedna z dysz umieszczona jest na dole, pośrodku panelu. Rozmieszczenie dysz nie jest przypadkowe – ma medyczne uzasadnienie. Wypływająca z nich woda powinna, zdaniem fizykoterapeutów, masować różne punkty na ciele – najlepiej mięśnie położone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, a nie sam kręgosłup. Dysze mogą wytwarzać strumienie różnego rodzaju i o różnym nasileniu. W zależności od modelu, można je włączać i wyłączać osobno lub kilka naraz. Panele prysznicowe mogą być wyposażone w jedną lub dwie słuchawki prysznicowe. Górna słuchawka, nazywana często głowicą prysznicową, może być stała lub zamocowana na przegubie, co umożliwia regulowanie kierunku strumienia wypływającej z niej wody. Niektóre modele paneli mają słuchawki z regulowanym natężeniem strumienia wody (normalny, miękki, masujący, bicz), popularne są też słuchawki oszczędzające wodę. Do paneli prysznicowych montuje się baterie, których cały mechanizm ukryty jest w panelu. Widoczne są tylko uchwyty i pokrętła do ręcznej regulacji temperatury i natężenia strumienia wody. W obudowie panelu umieszczone są również pokrętła służące do przełączania strumienia do dysz i słuchawek. Panele mogą być wyposażone w termostat umożliwiający ustawienie żądanej temperatury wody i utrzymywanie jej na niezmiennym poziomie. Wygodne, ale znacznie droższe są panele prysznicowe, których funkcjami można sterować za pomocą urządzeń elektronicznych. Elementami dodatkowymi mogą być półeczki na kosmetyki, składane siedzisko, lustra, wylewki bidetowe, oświetlenie, a nawet odtwarzacz hi-fi i głośniki czy system do aromaterapii.

Uwaga!

Większość paneli nie spełni swojego zadania, jeśli doprowadzimy do nich ciepłą wodę przygotowaną w podgrzewaczu przepływowym. Może on nie nadążyć z podgrzaniem wody i taka kąpiel będzie przyjemna jedynie dla zwolenników chłodnych natrysków.

Koniecznie zobacz: Łazienka inspiracje jak stworzyć domowe spa ZDJĘCIA >>>

Panel prysznicowy czy zestaw prysznicowy? Czym się kierować przy wyborze?

1. Cena – zestawy prysznicowe są tańsze, można je kupić już od niespełna 40 zł, ale też praktycznie służą jedynie do mycia. Panele, choć droższe, od około 300 zł, "potrafią więcej".

2. Funkcje – w przypadku paneli prysznicowych funkcje w dużej mierze wiążą się z baterią, która oszczędza wodę. Ale nie tylko. Mogą np. informować sygnałem dźwiękowym o długości kąpieli i o tym, że upłynął jej optymalny czas. Ich baterie mają również zamontowane różnego rodzaju ograniczniki (pierścienie) związane z wielkością strumienia wody czy temperaturą. Kolejnym udogodnieniem, sprzyjającym oszczędzaniu są ekoblokady, które zwykle znajdują się w uchwytach armatury. Wstępnie ograniczają strumień wody, ustawiając go na optymalnym poziomie. Jeśli osoby biorąca prysznic potrzebuje silniejszego strumienia, może lekko nacisnąć blokadę i zwolnić ograniczenie. Pozwala to zmniejszyć zużycie wody nawet do ok. 12 l/min. Jeśli przyjmiemy, że prysznic trwa ok. 10 min., to przy blokadzie zużyjemy o ponad 30 l mniej wody. Jest jeszcze jeden sposób na oszczędzanie – zainstalowanie baterii termostatycznej, oszczędzającej wodę, zwłaszcza ciepłą, co może szybko się zwrócić w postaci niższych rachunków. Termostat znajduje się wewnątrz baterii i odpowiada za mieszanie wody. W znajdującej się w kranie komorze mieszania termostat mierzy temperaturę wody dopływającej z instalacji i odpowiada za połączenie w odpowiedniej ilości wody ciepłej z zimną. Pozwala to dokładnie nastawić i utrzymać pożądaną temperaturę przez cały czas trwania kąpieli. Mało tego, dzieje się to zdecydowanie szybciej niż wtedy, gdy sami regulujemy sobie temperaturę. W najnowocześniejszych modelach baterii przepływ zimnej wody otwierany jest dopiero po osiągnięciu pożądanej temperatury ciepłego strumienia. Pozwala to oszczędzić wodę oraz energię do jej ogrzania. Trzeba też wspomnieć o modelach, które mają wmontowany filtr wody, co wpływa na jej jakość, a naszej skórze i włosom poprawia komfort. Droższe modele paneli mają nawet oświetlenie LED-owe. Wnętrze głowicy bywa „wyłożone" materiałem ułatwiającym pozbywanie się osadu wapiennego, wytrącającego się z wody. To samo dotyczy słuchawek, coraz częściej wielofunkcyjnych (różne rodzaje strumieni).

Przeczytaj też: Udane projekty łazienek. Szara łazienka 4,6 m2: aranżacja pełna prostoty >>>

3. Uroda – panele prysznicowe mają swój design. Można wybrać model retro z pokrętłami, np. w kolorze starego złota, albo coś na wskroś nowoczesnego, łączonego z drewnem, stalą albo hartowanym szkłem. Prysznicowe głowice mają dziś nawet rozmiary XXL i noszą nazwę deszczownicy. Mogą być okrągłe albo kwadratowe, są także modele, które montuje się w suficie. Za to połączone z wężem ruchome słuchawki pozwalają wybrać rodzaj strumienia – od mocnego, przypominającego bicz, do rozproszonego niczym mgiełka. Na dodatek łatwo się je czyści z osadu wapiennego, gdyż zwykle robione są ze specjalnego silikonu, z którego łatwo „kamień" usunąć. Jakby tego było mało, panele bywają kolorowe, a nawet we wzory. W zestawach prysznicowych wybór jest skromniejszy. Robione są najczęściej z powlekanego tworzywa albo stali, mogą mieć słuchawki okrągłe albo podłużne, podobnie z mydelniczkami.

Czytaj też: Projekt łazienki - TOP 5 - najczęstsze rozwiązania >>>

Armatura łazienkowa: jak czyścić?

Wiele zależy od materiału, z jakiego urządzenia są wykonane. Jedno jest pewne nie powinno się do tego stosować preparatów tzw. powierzchniowo czynnych oraz ostrych gąbek, bo można uszkodzić nieodwracalnie powierzchnie urządzeń. Najbezpieczniej jest używać do czyszczenia miękkiej szmatki zmoczonej w delikatnym płynie do naczyń, a następnie wycierać do sucha. Taką czynność powinno się wykonywać po każdej kąpieli. Najczęściej na opakowaniach zestawów i paneli prysznicowych, lub w instrukcji znajdziemy informacje i zalecenia, jak najlepiej dane urządzenie konserwować. Słuchawki i głowice z elementami ze specjalnego tworzywa dobrze jest przetrzeć gąbką, by „wykruszyć", osadzający się kamień.

Zobacz: Jak usunąć kamień: domowe sposoby na kamień w łazience i kuchni >>>

Projekty łazienek - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak możesz zaaranżować swoją łazienkę! Oto galerie zdjęć z najlepszymi projektami łazienek.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?