Aromaterapia. 5 zapachów, dzięki którym lepiej się wyśpisz!

2021-10-29 11:33

Dobry sen to regeneracja organizmu i gwarancja energii do działania o poranku. Jak o niego zadbać? Warto się wspomóc aromaterapią. Poznaj 5 zapachów, które pozwalają lepiej się wyspać.

Spis treści

  1. 5 olejków eterycznych na dobry sen
  2. 1. Lawenda
  3. 2. Jaśmin
  4. 3. Bergamotka
  5. 4. Drzewo sandałowe
  6. 5. Rumianek
  7. Piękna i wygodna sypialnia: GALERIE ZDJĘĆ

5 olejków eterycznych na dobry sen

Na komfort snu wpływa wiele czynników, m.in. wygodny materac, świeże i czyste powietrze czy odpowiednia temperatura (ok. 18-20 st. C). Jeśli mimo stosowania się do tych zasad wciąż masz problemy ze snem, skorzystaj z założeń aromaterapii.

1. Lawenda

Aromat lawendy chyba wszyscy znamy. Często stosowany jest do odstraszania domowych szkodników, zwłaszcza moli czy natrętnych komarów. Oprócz tego lawenda ma doskonały wpływ na dobrostan organizmu. Pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy człowieka, dzięki czemu zapewnia lepszy, spokojniejszy sen. Olejek lawendowy można dodatkowo wymieszać z aloesowym i wodą. Wtedy powstanie idealny zapach do sypialni.

Poznaj rośliny, które odstraszają komary! >>>

2. Jaśmin

Jaśmin to roślina z rodziny oliwkowatych, której znakiem rozpoznawczym są piękne, aromatyczne kwiaty. Znajdziemy je chociażby w popularnych mieszankach herbacianych. Ale kwiaty jaśminu to również źródło wspaniałego olejku aromatycznego, który słynie z tego, że łagodzi stres oraz stany depresyjne. Wystarczy nawet kilka kropli na pościel, by cieszyć się o wiele lepszym snem.

9 rzeczy w sypialni, które rujnują sen. Wiesz, czego unikać? >>>

3. Bergamotka

Bergamotka to nic innego jak jeden z owoców cytrusowych. Przypomina pomarańczę, ale niestety jest gorzka i niesmaczna. Wynagradza to jednak intensywnym, pięknym aromatem. Olejek eteryczny pozyskuje się z grubej skórki owoców. Już w XVI wieku wykorzystano go do produkcji królewskiej wody toaletowej. Zapach bergamotki możemy znać nie tylko z perfum, lecz także herbaty earl grey. To właśnie dodatek bergamotki odpowiada za jej charakterystyczny, rześki smak. A co jeśli chodzi o aromaterapię w sypialni? Bergamotka pozwala się zrelaksować, wyciszyć, ma działanie antystresowe i antydepresyjne.

4. Drzewo sandałowe

Drzewo sandałowe, czyli sandałowiec, to łącznie 9 gatunków drzew i krzewów. Co ciekawe, jest to roślina półpasożytnicza – pobiera wodę i sole mineralne z korzeni innych roślin. Olejek pozyskuje się z kory drzewa. To też jeden z najpopularniejszych zapachów w aromaterapii: łagodzi stres, pozwala się wyciszyć, ma właściwości antydepresyjne i przede wszystkim wspomaga leczenie bezsenności. Warto więc pamiętać o olejku sandałowym w sypialni!

Naturalne olejki zapachowe do domu – zastosowanie i właściwości >>>

5. Rumianek

Rumianek znamy przede wszystkim z ziołowej herbatki. W medycynie tradycyjnej wykorzystuje się go do kojących okładów. A jego działanie na organizm? Wyciszające, relaksujące, pozwalające łagodzić stres i spadki nastroju. Dlatego oprócz herbatki warto pamiętać o olejku zapachowym z rumianku. Kilka kropli można dodać do sody oczyszczonej, umieścić w dekoracyjnym pojemniczku i cieszyć się zapachem w sypialni. I co ważne, lepiej dzięki temu spać!

Piękna i wygodna sypialnia: GALERIE ZDJĘĆ

Ćwiczenia a dobry sen
Nasi Partnerzy polecają