Jakie rośliny sadzić, żeby nie było komarów? 10 gatunków, które pomogą je odstraszyć

2024-04-09 11:01

Jeśli chcesz się w naturalny sposób chronić przed komarami, obsadź swój balkon, taras lub ogród roślinami, których te owady nie lubią. Jakie rośliny sadzić, żeby nie było komarów? Oto najpopularniejsze gatunki!

Spis treści

  1. Jakie rośliny sadzić, żeby nie było komarów?
  2. Rośliny, które odstraszają komary. 10 przykładów
  3. Rośliny, które odstraszają komary. Zdjęcia

Jakie rośliny sadzić, żeby nie było komarów?

Komary to uciążliwe insekty, które mogą mocno uprzykrzyć przebywanie na świeżym powietrzu, zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie. Jednym ze sposobów pozbycia się komarów z miejsca, w którym chcemy wypoczywać, jest posadzenie w jego najbliższym otoczeniu roślin, których komary nie lubią.

To chyba najbardziej ekologiczna metoda odstraszania komarów. Tworząc na tarasie, balkonie czy przy miejscu wypoczynku w ogrodzie kompozycję z roślin odstraszających komary pamiętajmy, że powinna ona składać się z wielu roślin. Kilka doniczek może nie wystarczyć.

Pojemniki z roślinami należy ustawić dość gęsto obok siebie. Większość nielubianych przez komary roślin zawiera olejki eteryczne, które najlepiej zadziałają na przestrzeni w pewnym stopniu osłoniętej, na przykład ścianą budynku, kratką przy altanie czy żywopłotem.

Rośliny, które odstraszają komary. 10 przykładów

  1. Plektrantus (zwany potocznie komarzycą) to w ostatnich latach niezwykle popularna roślina balkonowa, o długich zwisających pędach pokrytych dekoracyjnymi liśćmi: zielonymi z białymi brzegami. Intensywny zapach plektrantusa działa odstraszająco na komary. W sprzedaży dostępnych jest sporo odmian komarzycy. Roślina najlepiej wygląda posadzona w wiszących pojemnikach albo skrzyniach balkonowych zaczepionych o balustradę. Znakomicie nadaje się jako uzupełnienie kompozycji z kwitnących roślin sezonowych.
  2. Bazylia to popularna roślina przyprawowa, której aromat skutecznie odstrasza komary. Bazylię z powodzeniem można uprawiać latem w gruncie w ogrodzie albo sadzić w donicach ustawianych na balkonie czy tarasie. Niewielką doniczkę z bazylią można postawić na stoliku zamiast bukietu świeżych kwiatów, przy okazji odrywając listki do spożywanych na świeżym powietrzu posiłków (takie uszczykiwanie nie szkodzi roślinie).
  3. Melisa to roślina lecznicza, która wydziela miłe dla naszego powonienia olejki eteryczne. Mają one jeszcze tę zaletę, że skutecznie odstraszają komary. Olejek pozyskiwany z melisy bardzo często wykorzystuje się do produkcji rozmaitych preparatów na komary, na przykład powszechnie używanych zapachowych świec. Znakomitym pomysłem będzie posadzenie sadzonek melisy w pojemnikach i ustawienie ich w kilku miejscach balkonu czy tarasu.
  4. Mięta to jeszcze jedno z ziół, których nie lubią komary. I to znów za sprawą olejków eterycznych, które ta lecznicza i przyprawowa roślina zawiera. Miętę można sadzić w gruncie –  trzeba jednak kontrolować jej wzrost, ponieważ bardzo szybko potrafi się rozprzestrzenić, zagłuszając rośliny w swoim sąsiedztwie. Z powodzeniem można też uprawiać miętę w większych pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Pamiętajmy, że roślina lubi słoneczne stanowisko, ale potrzebuje dość wilgotnego podłoża. Świeże listki mięty to doskonały dodatek do orzeźwiających napojów, na przykład lemoniady!
  5. Pelargonie – najpopularniejsze kwitnące rośliny balkonowe również wydzielają zapach nielubiany przez komary. Szczególne znaczenia ma tzw. anginka (czyli pelargonia szorstka), która często jest wykorzystywana do zdobienia wnętrz, zwłaszcza kuchni. Jej liście wydzielają szczególny zapach, przypominający mieszankę róży i cytryny
  6. Lawenda lekarska to popularna roślina lecznicza i ozdobna. Liście i zebrane w dekoracyjne kwiatostany kwiaty lawendy są silnie aromatyczne. Lawenda skutecznie odstrasza komary. Warto posadzić w gruncie kilka ładnych egzemplarzy lawendy w pobliżu tarasu czy altany ogrodowej. Roślinę tę z powodzeniem można uprawiać w donicach czy skrzyniach ustawianych na słonecznych balkonach czy tarasach. Lawenda nie przepada za nadmiernym podlewaniem, dlatego cieszyć się nią mogą także zapominalscy.
  7. Koper włoski (fenkuł) to warzywo i zarazem roślina przyprawowa. Tworzy silnie rozgałęzione pędy, na których rosną pierzaste liście o pochwiastych nasadach, które razem z łodygą tworzą w dolnej części rośliny jadalne, bulwiaste zgrubienie. Zapach kopru włoskiego działa odstraszająco na komary.
  8. Kocimiętka to bylina dorastającą do około 50 cm wysokości, tworząca gęste kępy z długimi pędami zakończonymi kwiatostanami. Cała roślina jest silnie aromatyczna – jej zapach z jednej strony odstrasza komary, z drugiej przywabia koty.
  9. Surmia (czyli katalpa) to drzewo o rozłożystej koronie i krótkim pniu. Jej ozdobą są duże liście oraz pojawiające się latem (przełom lipca i sierpnia) białe kwiaty. Katalpa zawiera olejki eteryczne odstraszające komary.
  10. Heliotrop to kwitnąca roślina coraz chętniej sadzona na rabatach i uprawiana w pojemnikach na balkonach czy tarasach, która charakteryzuje się pięknym waniliowym zapachem, którego jednak nie lubią komary.

Rośliny, które odstraszają komary. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaka moskitiera na okno najlepsza? Moskitiery na okno: rodzaje

Moskitiery - ochrona przed niechcianymi owadami

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa