Deszczownica: nowoczesny prysznic. Wybieramy panele prysznicowe z deszczownicą

2019-12-10 13:33

Deszczownica prysznicowa zwana bywa także deszczownią. Nie należy jej mylić z tą służącą do zraszania roślin, choć pewnie tamta posłużyła za wzór. W tym przypadku mówimy o rodzaju głowicy natryskowej, nieco przeskalowanej i o różnych kształtach. Deszczownica może być zintegrowana z panelem prysznicowym, montowana natynkowo lub podtynkowo. Co warto o niej wiedzieć? O tym przeczytasz niżej.

Spis treści

 1. Co to jest deszczownica?
 2. Prysznic deszczownica: kształty, wielkości, ceny
 3. Deszczownica: montaż
 4. Jaką wybrać deszczownicę (deszczownię)?
 5. Czy deszczownica pasuje do każdego prysznica?
 6. Zalety i wady deszczownicy
 7. Łazienka z deszczownicą czy nie? Inspiracje

Deszczownica prysznicowa należy do modnego wyposażenia łazienki. Często można je spotkać w projektach nowoczesnych łazienek, gdzie mamy przestronny prysznic. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując deszczownicę z panelem prysznicowym.

Co to jest deszczownica?

Niemal w każdym natrysku mamy do czynienia z jedną głowicą umieszczoną wysoko na drążku (może być odchylana i podświetlana) oraz z tzw. słuchawką czy też rączką. I jedna, i druga służą do kąpieli.

Od pewnego czasu w sprzedaży dostępne są także deszczownice, czyli dużo większe od typowych głowic główki prysznica. Zapewniają one strumień w rodzaju delikatnego deszczu (stąd nazwa), który przy okazji również masuje skórę. A to dlatego, że deszczownice mają wewnętrzny system napowietrzania wody, co sprzyja także jej oszczędzaniu.

Sprawdź też: Wybieramy prysznic - praktyczny poradnik >>>

Niezwykle atrakcyjne zwłaszcza w dużych modelach deszczownic prysznicowych jest to, że spadające z góry strumienie wody swoim zasięgiem obejmują od razu całą sylwetkę stojącej osoby.

Prysznic deszczownica: kształty, wielkości, ceny

W sklepach z wyposażeniem łazienkowym oferowane są deszczownice kwadratowe, prostokątne albo okrągłe (tzw. talerzowe). Z deszczowniami mamy do czynienia wtedy, gdy wielkość boku dwóch pierwszych modeli najczęściej ma ok. 20 cm, a może dochodzić nawet do 60 cm. Przy trzecim rodzaju deszczownic mówimy o długości przekątnej (wymiary są podobne). Niektóre modele deszczownic prysznicowych mogą mieć ramię służące do odchylania w dogodnym kierunku oraz oświetlenie. Samą tylko końcówkę (gdy wymieniamy starą głowicę) można kupić już od ok. 50 zł, jednak ceny deszczownicy z baterią najczęściej zaczynają się od ok. 100 zł, a mogą osiągać nawet 10 000 zł. Te droższe deszczownice mogą być także wyposażone w termostat.

Sprawdź też: Łazienka - inspiracje >>>

Deszczownica: montaż

Trzeba wiedzieć, że deszczownica jest montowana w tych samych miejscach co tradycyjne zestawy prysznicowa. Tak więc:

 • deszczownica może być elementem zestawu prysznicowego;
 • deszczownica może zwieńczać panel prysznicowy;
 • deszczownice mogą być umocowane w suficie w obszarze kabiny prysznicowej albo nad wanną, wtedy raczej montuje się je podtynkowo;
 • deszczownica może zostać przymocowana do ściany pod- lub natynkowo i tworzyć daszek;
 • bywają też deszczownice w charakterze słuchawek prysznicowych.

Jaką wybrać deszczownicę (deszczownię)?

Gdy kupujesz nowy zestaw (panel) prysznicowy z deszczownicą, zwróć uwagę na to, czy bateria prysznicowa ma mieszacz, czy termostat (z góry ustawia temperaturę), a także na to, czy ma ona ramię z możliwością regulacji.

Sprawdź też: TOP 5 w łazience, czyli najczęstsze schematy i rozwiązania >>>

Jeśli tylko wymieniasz głowicę baterii prysznicowej na deszczownię i chcesz ją dołączyć do już istniejącego zestawu, spytaj sprzedawcy, do jakiego typu baterii się nadaje. W tym przypadku chodzi o przepływ wody, które dla baterii natryskowych wynosi 20 l/min (chyba że jest to bateria typu eko, więc przepływ może być mniejszy). Informacja dotyczy przede wszystkim dużych gabarytowo deszczownic.

Czy deszczownica pasuje do każdego prysznica?

Im większy mamy prysznic, tym wygodniej się z niego korzysta i tym większą deszczownicę możemy zamontować. Standardowe brodziki pod prysznic mają najczęściej wymiary 80x80 cm lub 90x90 cm. Można jednak spotkać nawet takie, które mają 100x180cm – w nich z pewnością korzystanie z deszczownicy jest bardziej swobodne. Jeśli mamy możliwość i możemy zamontować prysznic bez brodzika, a jedynie z odpływem w posadzce, możemy nadać mu tak naprawdę dowolne wymiary. Im większe, tym wygodniej, ale oczywiście w granicach rozsądku.

Najwygodniej będzie przeznaczyć na prysznic około 90x90 cm do 100x100 cm. Wtedy jest on na tyle duży, by zamontować znacznych rozmiarów deszczownicę i korzystać z niego swobodnie, i na tyle kompaktowy, by nie tracić niepotrzebnie cennego miejsca, zwłaszcza w małej łazience. Najmniejsze brodziki, jakie można spotkać, mają wymiary 70x70 cm, lecz z uwagi na swój rozmiar nie nadają się do montażu deszczownicy.

Zalety i wady deszczownicy

Deszczownice mają tę podstawową zaletę, że woda z niej rozkłada się równomiernie, a jej ciśnienie nie jest tak silne jak w słuchawce prysznicowej. Ponadto podczas mycia mamy wolne obie ręce, nie musimy ciągle trzymać w jednej dłoni słuchawki prysznicowej. Mimo wszystko warto zdecydować się na deszczownicę w zestawie ze słuchawką prysznicową – jest to rozwiązanie optymalne, ponieważ sama deszczownica może okazać się rozwiązaniem niepełnym i niewystarczającym, gdy na przykład chcemy umyć się szybko lub nie chcemy moczyć włosów.

Łazienka z deszczownicą czy nie? Inspiracje