Bateria prysznicowa. Jak wybierać baterie prysznicowe? Przewodnik zakupowy

2019-11-26 16:16

Stworzenie efektownej i komfortowej strefy kąpielowej wymaga dobrania odpowiedniego wyposażenia. Jednym z jego elementów jest bateria prysznicowa. Jak ją wybrać, by spełniała nasze oczekiwania?

Spis treści

  1. Baterie prysznicowe i ich rodzaje
  2. Bateria prysznicowa z termostatem czy bez?
  3. Jak dopasować baterię prysznicową do wystroju?
  4. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając baterię pod prysznic?

Baterie prysznicowe i ich rodzaje

Podstawową kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania baterii prysznicowej, jest sposób jej montażu. Dostępne są zarówno baterie podtynkowe, jak i natynkowe – różni je estetyka, ale też stopień ingerencji w strukturę ściany w czasie montażu. Jakie wady i zalety na zatem każda z baterii pod prysznic?

Baterie prysznicowe natynkowe – taka armatura jest prosta w montażu i należy ją instalować dokładnie w tym miejscu, w którym wychodzą przyłącza instalacji wodnej – nie mamy więc tutaj pola do manewru. Jednak plusem takiego rozwiązania, oprócz prostszego montażu, jest także ułatwiony dostęp do elementów przyłączeniowych w przypadku ich awarii lub serwisu.

Baterie prysznicowe podtynkowe – armatura, której wszystkie przyłącza są ukryte, jest o wiele atrakcyjniejsza wizualnie i zajmuje w kabinie prysznicowej mniej miejsca. Co więcej, nie musimy jej montować dokładnie w tym miejscu, w którym na ścianie wychodzą przyłącza instalacji wodnej, ale mamy większą możliwość wyboru umiejscowienia armatury pod tynkiem i późniejszego podłączenia jej do instalacji. Jednak jej montaż wymaga wykonania otworu w ścianie, więc warto się na nią zdecydować na etapie wykańczania lub remontowania łazienki.

..  Wybieramy półki pod prysznic >>>

Bateria prysznicowa z termostatem czy bez?

Kupując armaturę, koniecznie rozważmy wybór baterii prysznicowej z termostatem. Cechuje się doskonałą funkcjonalnością i zapewnia bardzo wysoki komfort codziennych kąpieli. Z czego to wynika? Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się pod prysznicem spędzić wiele minut na ustawianiu odpowiednich parametrów bieżącej wody – ciągle była zbyt chłodna lub wręcz parząca, więc nie ustawaliśmy w dążeniach do osiągnięcia idealnej temperatury. Nie dość, że marnowaliśmy czas, to jeszcze zużywaliśmy mnóstwo wody, co nie było korzystne ani dla domowego budżetu, ani dla środowiska. Dzięki bateriom prysznicowym z termostatem możemy zapomnieć o podobnych problemach!

Takie baterie pod prysznic pozwalają na ustawienie stałej temperatury wody – po jej odkręceniu możemy więc od razu cieszyć się idealnymi warunkami do pielęgnacji ciała i zapomnieć o nieprzyjemnych niespodziankach.

Jak dopasować baterię prysznicową do wystroju?

Kolejną, bardzo ważną kwestią podczas kupowania baterii prysznicowej jest jej design. Poświęćmy mu szczególną uwagę, jeśli planujemy stworzyć niebanalną aranżację łazienki. Inaczej będzie wyglądała bateria pod prysznic we wnętrzu inspirowanym wystrojem klasycznym, a inaczej w otoczeniu stawiającym na nowoczesność.

W tym pierwszym przypadku z powodzeniem możemy pokusić się o baterię prysznicową natynkową w stylu retro – doda wystrojowi dobrego smaku i elegancji. W modernistycznych, loftowych łazienkach warto z kolei postawić na minimalizm – tutaj udanym wyborem będą jak najprostsze modele podtynkowych baterii pod prysznic, a nawet oryginalne, czarne baterie prysznicowe, które można spotkać w sklepach coraz częściej.

..  Prysznice: co wybrać? Ponad 30 pomysłów! >>>

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając baterię pod prysznic?

Co jeszcze powinniśmy uwzględnić, kupując baterię pod prysznic?

  • Baterie prysznicowe jedno- i dwuuchwytowe – te pierwsze pozwalają na sterowanie parametrami jedną dłonią, drugie zaś mają bardziej klasyczny design.
  • Głowica – armatura z głowicą ceramiczną jest trwała, szczelna i solidna, więc warto, by bateria pod prysznic była w nią wyposażona. Godne uwagi są wspomniane już wcześniej baterie prysznicowe z termostatyczną głowicą.
  • Materiał korpusu – mosiądz, nikiel, stal szlachetna – te materiały zapewniają baterii prysznicowej doskonałą trwałość.
  • Perlator i ogranicznik przepływu – dzięki tym elementom w bateriach prysznicowych możemy łatwo zmniejszyć zużycie wody w naszych domach.
  • Zestaw natryskowy – kupując baterię pod prysznic, upewnijmy się, jaki komplet natryskowy możemy do niej dobrać lub jakie elementy otrzymujemy w zestawie. Sprawdźmy parametry słuchawki prysznicowej i jej funkcjonalność. Zastanówmy się także nad zainstalowaniem baterii prysznicowej z deszczownicą, która zwiększy komfort codziennych kąpieli.