Wybieramy półki pod prysznic – poradnik łazienkowy

2019-11-26 14:29

Kompletne wyposażenie łazienki to nie tylko ceramika sanitarna i meble – liczą się również detale, które wbrew pozorom odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu. Takie właśnie są m.in. półki pod prysznic. Dlaczego warto je mieć i jak je wybrać?

Półka pod prysznic – dlaczego jest potrzebna?

Półki prysznicowe, choć z pozoru prozaiczne, mają ogromne znaczenia dla codziennego komfortu. Gdy już zaczniemy kąpiel lub pielęgnację ciała, z pewnością zależy nam, by wszystkie potrzebne akcesoria oraz kosmetyki mieć w zasięgu ręki – jeśli zostawimy coś poza kabiną prysznicową, będziemy musieli z niej wyjść, zachlapać całą posadzkę i ryzykować poślizgnięciem. Dlatego jeszcze przed kąpielą należy zebrać wszystkie niezbędne rzeczy i ustawić je na półce pod prysznicem.

Półki do prysznica sprawią, że nie będziemy już musieli trzymać kosmetyków na brzegach brodzika lub – w przypadku kabiny walk-in – na podłodze. Dzięki temu ograniczymy powstawanie na tych powierzchniach trudnych do usunięcia zabrudzeń od mydlin, a ponadto unikniemy konieczności schylania się, co docenią szczególnie seniorzy i osoby niepełnosprawne.

Budowa półki do prysznica

Półki na kosmetyki pod prysznic powinny mieć określoną konstrukcję i być zrobione z konkretnych materiałów, co zapewni im pełną funkcjonalność. Na co zwrócić uwagę, kupując półki pod prysznic?

  • Ażurowa konstrukcja – półka prysznicowa nie powinna mieć pełnego dna – wówczas mogłaby się na niej gromadzić woda. Lepiej wybrać półki do prysznica z otworami, by wszystko, co w czasie kąpieli spadnie na ich powierzchnię, mogło już po chwili swobodnie spłynąć.
  • Wielkość – ten parametr powinien być dopasowany do potrzeb domowników. Jeśli z łazienki korzysta cała rodzina, warto zamontować teleskopową półkę pod prysznic, czyli taką, która składa się z kilku pięter. Do kawalerki wystarczająca będzie natomiast pojedyncza półka do prysznica.
  • Materiał – to, z czego będzie wykonana półka pod prysznic, również jest bardzo ważne. Pamiętajmy, że będzie ona miała częsty kontakt z wodą i wilgocią, zatem musi być odporna na jej szkodliwe, korodujące działanie. Najlepiej sprawdzają się w takich przypadkach półki prysznicowe ze stali nierdzewnej oraz plastiku.
  • Umiejscowienie – rodzaj półki do prysznica powinien być także dopasowany do wielkości kabiny. Najmniej miejsca użytkowego w strefie natryskowej zajmą narożne półki pod prysznic, które jednocześnie zapewnią sporo przestrzeni do przechowywania. W większych kabinach można pozwolić sobie na tradycyjne, podłużne półki prysznicowe.

..  Mata pod prysznic – jak wybrać dobrą? >>>

Półka prysznicowa – jak ją zamontować?

Nie bez znaczenia jest także sposób montażu półki pod prysznic. Tradycyjne modele tych akcesoriów wymagają przygotowania otworów w ścianach, które często wyłożone są okładzinami ceramicznymi – wiercenie w nich nie zawsze jest proste i wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu oraz wierteł. Jednak efekt tych prac jest wart wysiłku, ponieważ o stabilność i trwałość takiej półki na kosmetyki pod prysznic nie musimy się później martwić.

Jeśli jednak nie posiadamy odpowiednich narzędzi i umiejętności lub po prostu nie chcemy ingerować w strukturę ścian w łazience, możemy zdecydować się na półki pod prysznic bez wiercenia. Najczęściej mocuje się je na specjalne przylepce lub haki pozwalające na ich zawieszenie na zestawie natryskowym.

Jak dopasować półkę na kosmetyki pod prysznic do wystroju łazienki?

Półki pod prysznicem powinny również pasować do wystroju otoczenia. Ponadczasowym i uniwersalnym wyglądem cechują się wszelkie akcesoria w metalicznych odcieniach, ponieważ można je łączyć z wieloma innymi elementami łazienkowymi, np. armaturą, wieszakami czy profilami kabin prysznicowych. Jeśli jednak w naszej łazience postawiliśmy na nowoczesność, możemy pokusić się o montaż minimalistycznej, czarnej półki pod prysznic, a w przypadku odważniejszych aranżacji postawić również na bardziej zdecydowane kolory – czerwień lub purpurę. Z kolei we wnętrzach, w których królują nawiązania do natury, odpowiednie będą zielone i brązowe półki prysznicowe.

..  Wybieramy siedziska pod prysznic >>>