Łazienka bez płytek: co na ściany w łazience zamiast kafelków?

2021-01-21 6:43

Malowanie łazienki zamiast płytek? Wybierając farby do łazienki, nie musimy wybierać między ładnym a praktycznym. Farby do łazienki chronią ściany łazienki przed wilgocią i dają trwałe kolory. Łazienka bez płytek jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Możemy ozdabiać ściany w łazience naklejkami, fototapetą czy nawet boazerią.

Spis treści

  1. Farba do łazienki zamiast płytek
  2. Łazienka bez płytek: jak ochronić ściany łazienki przed wilgocią?
  3. Łazienka bez płytek z boazerią
  4. Kolaż ze zdjęć w łazience
  5. Łazienka bez płytek z fototapetą
  6. Pomysły na wystrój łazienki: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Projekty łazienek mogą być zindywidualizowane nie tylko pod względem wyposażenia, ale także wystroju. Łazienka to miejsce w domu, gdzie możemy sobie pozwolić na wnętrzarskie eksperymenty. Pokazujemy wam duże i małe łazienki, które nie mają tradycyjnych płytek na ścianach. Zamiast nich pojawiły się grafiki, zdjęcia, malowidła, cegły, tapety i okładziny kauczukowe.

Farba do łazienki zamiast płytek

Współczesne trendy łazienkowe zalecają minimalne użycie płytek - tylko w strefie mokrej. Czy łazienka bez płytek jest praktyczna? Czym wykończyć ściany w łazience? Wcale nie kłaść kafelków na ścianie, a może tylko w niektórych miejscach? Właśnie tak! Możemy się zdecydować na malowanie łazienki, ale pamiętajmy by wybrać farby przeznaczone do łazienki, które są odporne na wilgoć. Zdecydujmy się na takie rozwiązanie, gdy nie mamy kabiny prysznicowej lub kiedy zależy nam na stworzeniu specyficznego wystroju łazienki, np. łazienki prowansalskiej, rustykalno-romantycznej albo po prostu nie chcemy dużo inwestować w wyposażenie łazienki.

Łazienka bez płytek: jak ochronić ściany łazienki przed wilgocią?

Do malowania łazienki stosuj specjalne farby łazienkowe, które nie przepuszczają wilgoci w głąb, a pozwalają ścianie oddychać. Jeśli łazienka jest spora, postaw wannę w oddaleniu od ściany – to uchroni tynk przed zalewaniem. Jeżeli wanna musi stać przy ścianie w łazience, możesz zastosować wielkoformatową fototapetę albo w miejscu płytek przykleić lustrzaną taflę (dodatkowo zyskasz optyczne powiększenie przestrzeni).

Warto wiedzieć: do malowania łazienki najczęściej używa się farb lateksowo-akrylowych albo ceramicznych. Zawsze też należy się upewnić, czy producent zaleca daną farbę do łazienki (często też do kuchni). To zresztą możemy odnotować w nazwie farby.

Łazienka bez płytek z boazerią

Ciekawy efekt wykończenia ściany w łazience daje boazeria: kasetonowa, z listew lub z desek łączonych na wpust. Można ją pomalować na jeden lub kilka kolorów. Takie wykończenie ścian łazienki nadaje wnętrzu styl i miłe ciepło, które zawsze lubimy. Łazienka bez płytek nabierze ciekawego i przytulnego charakteru, a kolor ścian w łazience na pewno będzie łatwiej zmienić w kolejnym sezonie niż inwestować w nowe płytki.

Boazerię w łazience można układać na całą wysokość pomieszczenia lub tylko na części ściany (boazeria angielska). Wykonać zaś ją można z różnych materiałów. Alternatywę dla drewna stanowią chociażby panele z różnorodnych tworzyw sztucznych (np. winylowe). Wyróżniają się one dobrą odpornością na wilgoć, a dzięki nowoczesnym technologiom łudząco przypominają inne materiały - drewno czy kamień.

Kolaż ze zdjęć w łazience

Kolaż ze zdjęć na ścianie łazienki jest bardzo mocnym akcentem. Wymagał więc stonowanej oprawy, stąd jasne płytki do łazienki (takie same na podłodze, ścianach i obudowie wanny) oraz biała szafka. Wrażenie większej przestrzeni w łazience daje rozproszone światło z wielu halogenowych lampek. Iluzję podtrzymują podwieszany sedes i szafka na nóżkach - im mniej elementów dotyka podłogi, tym łatwiej osiągnąć wrażenie przestronności w małej łazience.

Zdecydowano się ujednolicić kolory zdjęć zdobiące ściany łazienki, bo cała ich gama na tylu fotografiach wprowadziłaby wizualny chaos w małym wnętrzu. Wybór padł na sepię w połączeniu z fioletem. Tak powstała fototapeta do łazienki, którą przed wilgocią zabezpiecza szklana tafla uszczelniona silikonem. Jest o niebo ciekawszym i praktyczniejszym od kafelków rozwiązaniem - wymaga tylko starannie wygładzonej ściany.

Łazienka aranżacje
Autor: Marcin Czechowicz Łazienka i kolaż ze zdjęć.

Łazienka bez płytek z fototapetą

Fototapeta w łazience, w której jest dużo pary? Dlaczego nie? Musi jednak być zabezpieczona przed wilgocią (laminowana lub jak ta – naklejona na szkło). Sfotografowane z perspektywy weneckie mosty dodały wnętrzu łazienki głębi. Te efekt spotęgowały także lustra (kryją się za nimi półki na kosmetyki). Znakomity pomysł na ożywienie i powiększenie małej łazienki.

łazienka
Autor: Jacek Krzyżanowski Łazienka i fototapeta.

Pomysły na wystrój łazienki: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Łazienka dla gości - projektowanie łazienki
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE