ŁAZIENKI: jakie płytki do łazienki jasne czy ciemne? Wybieramy kolor płytek łazienkowych

2013-09-11 15:28

Łazienki: jak je urządzić? Jaki kolor płytek do łazienki wybrać? Każdy, kto szukał inspiracji w salonie łazienek, zna to uczucie - od nadmiaru kolorów i wzorów płytek łazienkowych kręci sie w głowie, podoba się wszystko i jednocześnie nic. Jak dokonać rozsądnych zakupów? Jaka łazienka będzie lepsza: jasna czy ciemna? Czy łazienka kolorowa to dobry wybór?

Spis treści

  1. Łazienki: jak dobrać płytki łazienkowe do wystroju 
  2. Aranżacja łazienki: jasne płytki łazienkowe
  3. Aranżacja łazienki: ciemne kolory płytek łazienkowych
  4. Płytki do łazienki w kolorach natury
  5. Łazienka kolorowa: płytki w intensywnych kolorach

Zwykle do urządzania łazienki przywiązujemy dużą wagę. Łazienki są wyrazem indywidualnego gustu. Aranżacja łazienki odzwierciedla naszą wyobraźnię, tu możemy zdecydować się na ulubiony styl czy kolor. Glazura, terakota, płytki łazienkowe wszelkich formatów i odcieni - naprawdę mamy w czym wybierać. Bogactwo oferty płytek do łazienki może nawet wywołać u nas ciężki stres. Zagubieni wśród płytek pogrążamy się w apatii albo odczuwamy gwałtowną chęć ucieczki. Jak temu przeciwdziałać? Zalecamy dwie terapie. Pierwsza: zawczasu ustalić budżet i eliminować wszystkie płytki do łazienki, których koszt przekracza założoną cenę metra kwadratowego. Bardzo pomaga! Terapia druga to właściwie profilaktyka: trzeba przez jakiś czas zbierać informacje, przeglądać zdjęcia łazienek i aranżacje łazienek, na ich podstawie wyrobić sobie zdanie na temat tego, jaka łazienka się nam podoba i jakich płytek naprawdę poszukujemy, jakie podobają się nam kolory w łazience, czy lubi ciemne i inetensywne barwy, czy raczej wolimy jasne łazienki.

Przeczytaj nasz poradnik i zobacz aranżacje łazienki w różnych stylach. Wybierz kafelki do łazienki, w kolorach które lubisz.

Łazienki: jak dobrać płytki łazienkowe do wystroju 

Urządzając łazienkę, ściany i podłogę w aranżacji można potraktować jak tło - neutralne, ściszone, dobrane do tego, co chcemy wyeksponować. Wtedy jako bazę wybieramy jasne i stonowane kolory płytek do łazienki. Nie przypadkiem producenci luksusowych umywalek prezentują je na tle płytek szarych i surowych. Zwykłe białe kafelki w łazience pięknie podkreślają urodę szafek z ciemnego drewna, a niepozornie wyglądająca gładka glazura łazienkowa najlepiej wydobywa fakturę kamiennego blatu. Ale może być i tak, że wykończenie łazienki wysuwa się na pierwszy plan. Wzorzysta posadzka czy wyłożone płytkami ściany stają się dekoracją łazienki. Podziały i zestawienia kolorów albo stylizowane wzory płytek i dekory decydują o wystroju łazienki. Łazienka może być efektowna dzięki wykończeniu, nawet gdy jej wyposażenie jest standardowe. Najważniejsze jest to, aby wybierając płytki do łazienki na ściany i podłogi, myśleć o całym wnętrzu. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne płytki warto zacząć od decyzji ogólnych. Niezdecydowanym i niepewnym na początek proponujemy następujący test:

  • Łazienki - jakie lubisz jasne czy ciemne?
  • Łazienki mają być spokojne czy intensywne w kolorze?
  • Łazienki mają być tradycyjne czy nowoczesne?
  • Łazienki mają być poważne i eleganckie czy zabawne i nastrojowe?

Uwaga: trzeba odpowiedzieć na wszystkie pytania, bo możliwe są rozmaite kombinacje. Łazienka jasna może być na przykład zarówno tradycyjna, jak i nowoczesna, stonowane kolory nie wykluczają fantazji, a intensywność barw - elegancji. Odwołania do przeszłości w aranżacji łazienki mogą być traktowane poważnie albo z humorem itd...

Aranżacja łazienki: jasne płytki łazienkowe

Łazienka jasna to naturalny wybór, jeśli zależy nam na uzyskaniu wrażenia przestronności, czystości i świeżości w aranżacji łazienki. Taka łazienka jest dobra dla osób, którym wciąż za mało światła. Pomaga obudzić się rano i odpocząć w pogodnej atmosferze wieczorem. Zwykle w całym domu ściany są jasne, więc taka tonacja płytek upodabnia łazienkę do pozostałych pomieszczeń – nie podkreśla jej odmiennej funkcji ani wyjątkowego charakteru. Istotną cechą jasnych płytek w łazience jest to, że pozwala harmonijnie wtopić w tło białe urządzenia sanitarne. Szczególnym przypadkiem jest łazienka biała. Niektórym otoczenie białych płytek łazienkowych w połączeniu ze stalowymi bateriami i szkłem wydaje się zbyt sterylne i chłodne. Dlatego popularniejsze są płytki łazienkowe: beżowe, w ciepłej barwie piasku i kafelki w odcieniu apetycznie waniliowym, które bez kłopotów komponują się z nowoczesnymi sprzętami, jednocześnie dodając pomieszczeniu przytulności. Białe łazienki łatwo odmienić i ożywić kolorowymi akcentami: zielonym lub niebieskim szkłem, złotymi płytkami, czerwonymi dodatkami. Płytki łazienkowe w kolorze białym, szarym i jasnoniebieskim wyglądają znakomicie w połączeniu z blatami i szafkami z naturalnego drewna.

Aranżacja łazienki: ciemne kolory płytek łazienkowych

Na tle ciemnych płytek wszystkie ceramika łazienkowa - miska ustępowa, umywalka czy biały grzejnik - rysują się niezwykle wyraźnie i wybijają na pierwszy plan. Ciemne płytki łazienkowe są więc idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na ekspozycji wyszukanych kształtów z nowych modnych serii. Mroczna łazienka to odkrycie: wbrew wszystkim powtarzanym wciąż przestrogom, że ciemne ściany pomniejszają wnętrze, projektanci proponują je właśnie w niedużych, pozbawionych okien łazienkach, osiągając niespotykany efekt tajemniczego i nastrojowego gabinetu kąpielowego. Takie tło to podstawa kontrastów i dobry początek niebalnych, nieopatrzonych zestawień kolorystycznych. W ciemnej łazience nadzwyczaj efektowne może też być sztuczne oświetlenie. Uwaga: ciemne gładkie i błyszczące płytki wymagają częstszego sprzątania niż jasne – dużo bardziej widać na nich kurz.

Płytki do łazienki w kolorach natury

Spokój i łagodny nastrój w łazience zapewniają kolory naturalne i mało nasycone. Płytki łazienkowe w odcieniach chłodnego błękitu, morskiej zieleni i beżu to tradycyjne kolory „łazienkowe” zadomowione w nich między innymi za sprawą skojarzeń z wodą i plażą. Moda na naturalność i ekologiczne klimaty sprawiła, że w ofercie pojawiły się także kafelki w odcieniach ciepłych szarości, głębszych zieleni i brązów. Jednolite płaszczyzny kolorów płytek w łazienkce powinny być duże, a zestawienia oparte na niuansach, a nie kontrastach. Urozmaiceniem monochromatycznych powierzchni mogą być różne formaty płytek łazienkowych. Spokojne barwy są dobrym tłem dla efektów fakturowych - płytek łazienkowych o powierzchniach nierównych jak kamień, matowych jak tkanina, wypukłych jak stare kafle lub poduszki. Także tradycyjne plastyczne ozdoby – gzymsy, wałki czy listwy – zyskują w stonowanym otoczeniu, w którym kolor nie odgrywa dominującej roli. Łazienka stonowane nie musi więc być nudna. Wybór płytek do łazienki w delikatnych i spokojnych barwach pozwala osiągnąć ciekawe i subtelne efekty.

Łazienka kolorowa: płytki w intensywnych kolorach

Intensywne kolory płytek łazienkowych dodają energii. Działają silnie, czasem drażnią, ale najczęściej wprawiają w dobry humor. Dlatego takie kafelki stosuje się coraz częściej, nawet w małych łazienkach, mimo że intensywnie kolorowe ściany sprawiają wrażenie, jakby zbliżały się do patrzącego. Wykorzystując to, można optycznie korygować proporcje łazienki, na przykład wyróżnić kolorem płytek jedną ścianę albo fragment podłogi. Oryginalny kolor płytek łazienkowych może być najważniejszą ozdobą łazienki. Odważne odcienie czerwieni lub różu, jaskrawe zielenie czy głębokie turkusowe błękity mogą być ożywczymi akcentami na bardziej neutralnym tle. Często też takie płytki występują parami, tworząc dekoracyjne zestawienia. Typowym przykładem takiego duetu jest kolorowa szachownica na przykład niebiesko-biała czy żółto-niebieska. Stawiając na efektowne kontrasty kolorystyczne płytek łazienkowych, dobrze się zdecydować na uproszczenie wyposażenia. Wesołe kafelki trudno łączyć ze szlachetnym kamieniem - oba materiały straciłyby na takim towarzystwie. Można więc powiedzieć, że intensywny kolor to sposób na urządzenie łazienki niedrogo, a efektownie i wesoło. Uwaga: taka aranżacja łazienki może się znudzić. Wymaga dyscypliny w doborze akcesoriów łazienkowych - ręczników, opakowań, pojemników do łazienki itp.