Krzesła pod prysznic, stołki, taborety – jak wybrać dobre siedzisko pod prysznic?

2019-11-26 13:31 Dominik Olszewski
Siedzisko pod prysznic
Autor: mat. prasowe Deante Siedzisko pod prysznic Vital, przyścienne, składane

Komfort podczas codziennych kąpieli i czynności pielęgnacyjnych to kluczowa kwestia dla każdego z nas. Dlatego warto zadbać, by strefa natryskowa była wygodna dla wszystkich domowników, i wyposażyć ją w siedzisko pod prysznic. Sprawdźmy, komu się przyda i jak je wybrać!

Kiedy przyda nam się siedzisko pod prysznic?

Kąpiel pod prysznicem zazwyczaj kojarzy nam się z pozycją stojącą, którą zresztą wymusza sama konstrukcja kabin natryskowych. Jednak podczas wykonywania czynności higienicznych na stojąco nie każdy może czuć się komfortowo. Często okazuje się to sporym wyzwaniem dla osób starszych oraz niepełnosprawnych i to właśnie z myślą o nich warto pomyśleć o wyposażeniu łazienki w siedzisko pod prysznic. Dzięki niemu seniorzy, a także osoby z ograniczeniami ruchowymi poczują się swobodniej, będzie im wygodniej i w czasie kąpieli mniej się zmęczą. Pozycja siedząca będzie dla nich także bezpieczniejsza – dzięki niej ryzyko poślizgnięcia się jest o wiele mniejsze.

Krzesełko pod prysznicem docenią jednak nie tylko starsi i niepełnosprawni. Dla pozostałych takie rozwiązanie będzie doskonałym udogodnieniem w czasie pielęgnacji ciała – ułatwi np. depilację nóg w czasie kąpieli!

..  Mata pod prysznic: jak wybrać dobrą? >>>

Rodzaje siedzisk pod prysznic

Skoro już wiemy, że siedzisko pod prysznic jest nam potrzebne, powinniśmy poznać dostępne modele tego wyposażenia. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio dopasować je do potrzeb oraz możliwości łazienki.

Siedziska pod prysznic montowane na stałe – takie krzesełka pod prysznic montuje się bezpośrednio do ściany, a wśród nich wyróżniamy trzy kolejne rodzaje. Najsolidniejsze i odporne nawet na spore obciążenia są siedziska pod prysznic nieskładane – nie mają bowiem zawiasów, które często osłabiają takie konstrukcje. Jednak najczęściej decydujemy się na pozostałe dwa modele siedzisk pod prysznic – składane lub uchylne. Pierwsze mocuje się na solidnych wspornikach, a drugie najczęściej na zawiasach, które samoczynnie składają krzesełko pod prysznicem po odciążeniu go. Oba modele są bardzo praktyczne, ponieważ zajmują niewiele miejsca w kabinie prysznicowej.

Taborety pod prysznic – warto pomyśleć również o siedziskach pod prysznic, które nie są montowane na stałe. Można je po użyciu wyjąć z kabiny i ustawić obok. Taborety pod prysznic mają bardzo prostą konstrukcję – składają się z siedziska oraz stelaża.

Krzesełka pod prysznic – podobnie jak taborety pod prysznic, można je w każdej chwili wyjąć z kabiny. Te siedziska mają jednak dodatkowo oparcie, które często jest niezbędne dla zapewnienia wygody osobom niepełnosprawnym.

..  Ponad 30 pomysłów na nowoczesny prysznic >>>

Materiał wykonania stołków i taboretów pod prysznic

Siedziska pod prysznic powinny być trwałe i odporne na obciążenia. Dlatego podczas kupowania taboretów i stołków pod prysznic musimy przede wszystkim sprawdzić, z czego zostały wykonane. Stelaż może być zrobiony z aluminium lub stali węglowej czy nierdzewnej. Natomiast siedzisko krzesła pod prysznic zapewni odpowiednią trwałość, jeśli będzie wykonane ze wzmocnionego tworzywa sztucznego.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając krzesełko pod prysznic?

Warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii podczas wybierania siedziska pod prysznic:

  • Krzesła pod prysznic powinny być zrobione z materiałów odpornych na szkodliwe działanie wilgoci. Upewnijmy się, że stelaże takich stołków pod prysznic są ze stali nierdzewnej, pokryte chromowaną powłoką lub malowane proszkowo.
  • Siedzisko stołka pod prysznic powinno być ciepłe, przyjemne w dotyku oraz zapewniać komfort użytkownikowi.
  • Na siedzisku taboretu pod prysznic powinny znajdować się otwory, by w czasie kąpieli nie gromadziła się na nim woda.
  • Materiał wykonania krzesełek pod prysznic musi być łatwy do utrzymania w czystości – koniecznie pamiętajmy o regularnym czyszczeniu siedziska, by zadbać o higienę osób, które z niego korzystają.
  • Na nóżkach taboretów i stołków pod prysznic powinny znaleźć się nakładki antypoślizgowe, które zapewnią bezpieczeństwo podczas kąpieli.