Wnętrze w bieli nie musi być "zimne". Żoliborskie mieszkanie Klaudii to udowadnia

2022-12-13 13:40

– Jeden ze znajomych, widząc, że moje poszukiwania mieszkania na rynku wtórnym nie dają rezultatu, podsunął mi adres nowo powstającego osiedla na warszawskim Żoliborzu. Pojechałam, sprawdziłam i jeszcze na etapie budowy kupiłam swoje M. Świetnie mi się tu mieszka – opowiada Klaudia.

Salon, kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski JAK NA PŁÓTNIE. Ważna była dla mnie możliwość zmieniania aranżacji. Stąd dominująca biel, na której ładnie wyglądają kolorowe akcenty. Urządzanie przypomina wtedy pokrywanie zagruntowanego płótna barwnymi elementami kompozycji. Architektki doradziły mi, by na ścianach zastosować nie biel czystą, lecz złamaną innym odcieniem. Zapobiega to powstaniu wrażenia szpitalnego chłodu – tłumaczy gospodyni.

Prace remontowe ruszyły 26 lutego. Klaudia pamięta tę datę, bo to dzień jej urodzin. Wcześniej oczywiście powstał projekt, jego autorkami są architektki z Dash Interiors – Daria Szczepanik i Martyna Kupis. Klaudia trafiła do nich przez profil na Facebooku.

– W wersji pierwotnej wszystkie pomieszczenia były zamknięte. Wyburzyłyśmy część ścian i przede wszystkim połączyłyśmy salon z kuchnią i korytarzem. Jeden z pokoi został nieco powiększony (powstała w nim ważna dla pani domu garderoba), powiększyła się także sypialnia – wyjaśniają. Obie były z właścicielką całkowicie zgodne co do tych posunięć. Zresztą nie tylko do tych – Ale niekiedy Daria i Martyna musiały mnie nieco powstrzymywać w aranżacyjnych zapędach – wyznaje z uśmiechem gospodyni.

– Wizualizacje są najlepszym sposobem na zweryfikowanie własnych wyobrażeń o efekcie – dodaje. Remont skończył się w przewidywanym terminie, choć był moment pełen napięcia, który o mały włos nie zniweczył koncepcji jednej z łazienek. Otóż zamówione do niej cementowe płytki podłogowe płynęły statkiem z Maroka. W Antwerpii cały transport (wraz z kaflami) został zatrzymany i nikt nie wiedział, na jak długo. Harmonogram prac remontowych stawał się zagrożony.

Architektki nigdy nie dają za wygraną, uruchomiły więc gorącą linię z dystrybutorem płytek. Na mailowych łączach po prostu wrzało. Doprowadziły do tego, że oczekiwany towar przysłano przed planowanym czasem! O całej sprawie opowiedziały Klaudii dopiero wtedy, kiedy posadzka w łazience była już gotowa, nie chciały jej stresować. A co do projektu, mówią, że są takie, które szczególnie lubią. To mieszkanie właśnie do nich należy.

KLAUDIA

Studiowała na kierunku Komunikacja w modzie i projektowanie marki. Marzy jej się własna firma – modowa lub związana z organizacją ślubów. Interesuje się teatrem, baletem oraz kostiumografią. Te pasje mają stronę praktyczną – Klaudia pomagała przy produkcji kilku filmów. Robi stylizacje do gazet i dla firm. Prowadzi social media znanych osób i marek.

Klaudia
Autor: Mariusz Bykowski

PROSTA SPRAWA

W pierwszej wersji stół miał mieć blat w kształcie soczewki. Klaudia odeszła jednak od tego pomysłu na rzecz stołu prostokątnego, rozkładanego. Plecione krzesła na metalowych nogach tworzą z nim ładny komplet. Regał zrobił stolarz według projektu architektek.

Jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski

BIAŁA WYSPA

Zajęła miejsce wyburzonej ściany. Dzięki temu kuchnia zyskała sporą przestrzeń roboczą, o jakiej wcześniej nie było mowy. W wyspie zainstalowano piekarnik i płytę grzejną z pochłaniaczem ukrytym w blacie. Blat (kamienny) służy też do jedzenia. Niewątpliwym atutem otwarcia kuchni na salon jest również przestronność.

Kuchnia, wyspa kuchenna
Autor: Mariusz Bykowski

TU SIĘ PIECZE

Klaudia nie spędza w kuchni zbyt wiele czasu. Gotowanie nie należy do jej szczególnych pasji. Za to, gdy ma trochę czasu, chętnie bierze się za pieczenie. Domowe słodkości to jej specjalność.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

W KONTRAPUNKCIE

Czarna lodówka stanowi mocny akcent w aranżacji kuchni. Czarne są też metalowe stołki, płyta grzewcza, łączniki, drobiazgi. Drewniany blat i mosiężne bateria oraz uchwyty zabudowy ładnie dodają wnętrzu ciepła.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

MIKS WSPÓŁCZESNOŚCI I RETRO

W sypialni, tak samo jak w pozostałych pokojach, posadzka jest drewniana, biała. Tylko w łazienkach położono ceramiczną. Ściana za prostym komfortowym łóżkiem, dzięki delikatnemu różowemu kolorowi (wyjątek w mieszkaniu!) i sztukateriom, nadała wnętrzu elegancki styl. Efektownie współgrają z nim piękna wolnostojąca wanna i armatura w łazience, nawiązujące do minionych czasów, oraz proste i lekkie meble i lampy. – Przywiązujemy ogromną wagę do detali – mówią architektki.

Sypialnia z łazienką
Autor: Mariusz Bykowski

PRZEJRZYSTOŚĆ RZECZY

W planie pierwotnym łazienka mieściła się w tym samym miejscu, co teraz. Była jednak wydzielona pełnymi ścianami. Dzięki szybom sypialnia stała się większa optycznie. Zyskała też łazienka – o poczuciu ciasnoty w czasie kąpieli nie ma już mowy. Do tego została doświetlona światłem dziennym, a w razie potrzeby pomieszczenie łatwo ukryć – wystarczy rozciągnąć zwiewne białe zasłony.

Sypialnia z łazienką
Autor: Mariusz Bykowski
Ściany ze szkła
Daria Szczepanik, Martyna Kupis, DASH INTERIORS
Daria Szczepanik, Martyna Kupis, DASH INTERIORS

Ich zrobienie najlepiej powierzyć dobrej ekipie, bo precyzja ma tu zasadnicze znaczenie. W projekcie łazienki dla Klaudii chciałyśmy wyeliminować elementy (profile, łączenia), które burzyłyby czystość formy. Tafle są więc bezramowe, mocowane w profilach wpuszczanych w sufit i podłogę. Profili praktycznie nie widać. Krawędzie tafli połączono na styk, bez okuć. Na ściany stosuje się szkło bezpieczne hartowane lub klejone o grubości 0,8, 1, 1,2 cm. Szyba może osiągać wymiary ok. 300x200 cm. Trzeba tylko wziąć pod uwagę jej transport w klatce schodowej, windzie, przez drzwi w mieszkaniu.

PODWÓJNIE

W łazience z wanną na ozdobnych nóżkach architektki idealnie połączyły nowoczesność z przeszłością. Lustra i wisząca szafka na umywalki zostały zrobione na zamówienie.

Łazienka, umywalka
Autor: Mariusz Bykowski

Z NOSTALGIĄ

W drugiej łazience – z prysznicem charakter aranżacji podkreślają nie tylko płytki na podłodze (to właśnie te z Maroka), lecz także białe kafle ułożone w cegiełkę, murek oddzielający natrysk bez brodzika oraz czarna umywalka niczym zlew z ubiegłego wieku. Dziadek Klaudii żartował, że umywalka przywędrowała z jego rodzinnego domu, bo była tam niemal identyczna.

Łazienka, prysznic
Autor: Mariusz Bykowski
Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski