Cegła, drewno, metal. Przepis na mały loft na poddaszu. 41 metrów kwadratowych z antresolą

2022-03-04 16:01
Mieszkanie na poddaszu
Autor: Marcin Grabowiecki Salon

To nieduże mieszkanie mieści się na poddaszu starej kamienicy. Choć ma tylko 41 m², jest przestronne i pełne światła. Aby wykorzystać jego wysokość, właściciele zbudowali w nim antresolę z funkcjami biura i dodatkowej sypialni. Przy pomocy takich materiałów jak cegła, drewno i metal nadali wnętrzom charakter loftu.

Choć to poddasze starej poznańskiej kamienicy, właściciele kupili je w stanie deweloperskim – podczas remontu dachu wprowadzono tu dodatkową kondygnację. Kamila zawsze o takim marzyła, Macieja urzekły ceglane ściany i stare belki. Kusiła też atrakcyjna lokalizacja – do centrum jedzie się stąd tylko 10 minut, a wystarczy przejść przez ulicę, by stanąć nad jeziorem Malta. Decyzja o zakupie zapadła więc szybko, a po niej zaczął się niezwykle intensywny czas planowania, wykańczania i urządzania.

Antresola - pomysł na mały metraż

Nie było łatwo, zwłaszcza że para nie korzystała z usług żadnej ekipy budowlanej! Wiele przewidzianych przez dewelopera rozwiązań, od mikrowanny w łazience po rozmieszczenie punktów świetlnych w całym mieszkaniu, wymagało przeróbek, nieraz bardzo kłopotliwych. Szczególnie dużym wyzwaniem stało się skonstruowanie antresoli nad salonem, kuchnią i przedpokojem. To także od początku do końca dzieło Kamili i Macieja.

Po co przepłacać?

A gdy podłogi, ściany i sufity były gotowe, oboje mogli przystąpić do projektowania i wykonywania mebli. Byli przy tym po poznańsku gospodarni. Przykład?Trzema płytami klejonej brzeziny, kupionymi na blaty kuchenne, manewrowali tak, że starczyło także na przykrycie zabudowy łazienkowej oraz wykonanie biurka i szafki pod telewizor. Cały odpad to garść trocin powstałych przy cięciu. Ekonomicznie i ekologicznie! A jeszcze więcej talentów z zakresu ekonomiki oboje wykazali przy opracowywaniu wszelkich zakamarków niestandardowej kubatury, tak by mieszkanie pełne potrzebnych na co dzień przedmiotów pozostało przestronne. Doskonałe rezultaty tych starań prezentujemy na zdjęciach.

Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski Plan mieszkania
Kuchnia nietypowa
Kuchnia

Autor: Marcin Grabowiecki

TRÓJKĄTY I KWADRATY Czarna ścianka kryje domową spiżarnię oraz piec ogrzewający i mieszkanie, i wodę. Z tego powodu pod niezwykle dyskretnymi drzwiami znalazła się kratka wentylacyjna z minimalistycznym panelem. Pod blatem mieszą się m.in. lodówka, piekarnik, zmywarka i kosz na śmieci, szafek jest tu więc niewiele. Ponieważ jednak wykorzystują głębokość skosu, mieszczą wszystko, czego Kamila i Maciej potrzebują w kuchni.

Wykorzystanie nieregularnej kubatury kuchni ułatwiają systemy zabudowy.

1. Myśl nieszablonowo. Zamiast standardowych rozwiązań zamów lub starannie dobierz z katalogu np. szuflady (także wielkogabarytowe) albo wysuwane półki o wymiarach dopasowanych do dostępnej przestrzeni (np. wystopniowane odpowiednio do głębokości skosu), obrotowe kosze, różnego typu uchwyty i zaczepy.

2. Korzystaj z nowinek. Mechanizmy ze wspomaganiem elektrycznym pozwalają lekkim ruchem otwierać i zamykać także niestandardowe fronty, wysuwać nawet najcięższe szuflady albo opuszczać i podnosić wyjątkowo wysoko lub bardzo nisko umieszczone kosze czy półki. Rozwiązania te są dość kosztowne, warto je jednak traktować jako inwestycję w komfort życia na co dzień przez lata i dekady.

Zmysł badawczy
KAMILA HORYŃ I MACIEJ GRUBCZAK KAMA Design kama-design.com.pl tel.: 606-579-357, 691-863-803 e-mail: biuro@kama-design.com.pl
Kamila Horyń i Maciej Grubczak
KAMA Design, kama-design.com.pl, e-mail: biuro@kama-design.com.pl, tel.: 606-579-357, 691-863-803

Niestandardowy układ mieszkania sprawił, że wiele zastosowanych tu rozwiązań miało charakter eksperymentalny, ale najważniejsze doświadczenie odbyło się w łazience. Strefę natrysku pierwotnie miały zamykać dwie tafle szkła – drzwi w wyższej części, nieruchomy parawan w niższej. Nawet tak lekka optycznie, przezroczysta przegroda zawadzałaby jednak łazience o bardzo małej kubaturze. Przed zamówieniem szklanej zabudowy postanowiliśmy się więc przekonać, czy rzeczywiście jest niezbędna. Okazało się, że nie – wnęka z wyprofilowaną podłogą świetnie sobie radzi z pryskającymi kroplami. Zaoszczędziliśmy więc i na przestrzeni, i na wydatkach.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE