Rośliny na balkon wschodni: wybieramy kwiaty balkonowe

Rośliny na balkon wschodni to dość łatwy wybór, ponieważ na balkonie do wschodu panują idealne warunki wzrostu. Jakie kwiaty na balkon wschodni wybrać?

Zioła: balkon wschodni
Róże: kwiaty na balkon wschodni
Szałwia: rośliny na balkon wschodni
Róże: kwiaty na balkon wschodni
Heliotrop: rośliny na balkon wschodni

Rośliny na balkonie wschodnim mają bardo dobre warunki wzrostu. Dlatego wiele gatunków roślin balkonowych się tu sprawdzi. Ciekawie urządzony i zaprojektowany balkon, może z powadzeniem pełnić rolę letniego salonu. Zanim jednak stanie się kolorowym miniogrodem, trzeba poświęcić mu nieco czasu.

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie rośliny balkonowe, które będziemy uprawiać. Podstawowym kryterium, jakim należy kierować się przy zakupie roślin na balkon, jest wystawa balkonu, gdyż inne rośliny możemy uprawiać w słońcu, a inne w cieniu. Jeśli jednak posiadamy balkon wschodni, mamy cały wachlarz możliwości, ponieważ jest to jedno z najlepszych stanowisk dla wielu pięknie kwitnących roślin ozdobnych.

Kwiaty na balkon wschodni: warunki do uprawy roślin

Na balkonie wschodnim słońce operuje od wczesnych godzin porannych, ale nie jest jeszcze zbyt ostre, dlatego zapewnia roślinom balkonowym maksimum światła, nie powodując przy tym poparzeń.

W pozostałej części dnia, rośliny na balkonie wschodnim mogą cieszyć się światłem rozproszonym, dlatego w najcieplejszej porze dnia nie są narażone na przegrzanie i wysuszenie.

Wystawa wschodnia balkonu nie sprzyja także chorobom grzybowym, które mogą być problemem na balkonach północnych, ani szkodnikom, buszującym na roślinach uprawianych w miejscach słonecznych.

Zobacz wybrane przez nas produkty:

 

Kwiaty na balkon wschodni: polecane gatunki

Dzięki tak dogodnym warunkom, na balkonie wschodnim możemy uprawiać wiele ciekawych roślin balkonowych ozdobnych, do których należą między innymi: pelargonia rabatowa i bluszczolistna, heliotrop peruwiański, fuksja ogrodowa, sutera rozpierzchła (bakopa), kocanki włochate, niecierpki nowogwinejskie (czy Waleriana), plektrantus koleusowaty, werbena ogrodowa, wilczomlecz „Diamond Frost”, skrętnik, begonia bulwiasta i stale kwitnąca, strzałkowiec grzechotkowy, pokrzywiec szorstki, barwne odmiany bluszczu pospolitego, szałwia błyszcząca, szczawik trójkątny, laurencja zatokowa, tawułka Arendsa, kropliki, nemezja oraz róże.

Wybierając rośliny na balkon wschodni, szukajmy takich gatunków, które preferują rozproszone światło, źle znoszą upały i nie cierpią suszy, gdyż będzie to dla nich idealne stanowisko uprawy. Możemy też zdecydować się na rośliny tolerancyjne, które są w stanie dostosować się do różnych warunków uprawy (np. pelargonie rabatowe, aksamitki).

Sadząc rośliny na balkonie wschodnim, możemy też skorzystać z różnych pojemników, w tym także z modnych, metalowych osłonek lub doniczek w ciemnych kolorach, gdyż ostre słońce nie sprawi, że się przegrzeją, a ziemia w nich nie będzie wysychać zbyt szybko.

Rośliny na balkon wschodni - inspiracje

Ocena: 0
Tekst: Katarzyna Józefowicz Zdjęcia: agencjafree / living4media

POLECANE ARTYKUŁY