Strzałkowiec grzechotkowy – Beloperone guttata (Justicia brandegeeana)

2021-03-31 20:10 MM
Strzałkowiec grzechotkowy
Autor: Gettyimages Strzałkowiec grzechotkowy

Strzałkowiec grzechotkowy to roślina o oryginalnych kwiatostanach. Pochodzi z Meksyku, należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae).

Spis treści

  1. Strzałkowiec grzechotkowy – opis
  2. Strzałkowiec – warunki uprawy
  3. Strzałkowiec grzechotkowy – pielęgnacja

Strzałkowiec grzechotkowy – opis

Strzałkowiec grzechotkowy uprawiany jest u nas jako domowa roślina doniczkowa. W naturze jest niedużym, gęstym krzewem dorastającym do około 1 m wysokości. W domowej uprawie jest znacznie niższy.Największą ozdoba strzałkowca są liczne, kłosokształtne kwiatostany długości około 10 cm, zbudowane z czerwonych, dachówkowato ułożonych przykwiatków, które osłaniają delikatne, nieefektowne, białe kwiaty wyrastające u ich nasady. Podobnymi kwiatostanami może pochwalić się pachystachys. Strzałkowiec kwitnie przez całe lato. Zimą roślina zaprzestaje kwitnienia i przechodzi okres spoczynku. Liście strzałkowca są nieduże, maja jajowaty kształt i zielony kolor.

Strzałkowiec – warunki uprawy

Strzałkowiec lubi dobrze nasłonecznione stanowiska (dobrze znosi nawet pełne nasłonecznienie) – takie warunki sprzyjają dobremu wybarwieniu przykwiatków. Na lato dobrze jest wynieść go na balkon lub taras, ale przed nastaniem chłodów należy przenieść go do chłodnego (o temperaturze około 7 st. C), widnego pomieszczenia i ustawić z dala od okna. W takich warunkach strzałkowiec powinien zimować.Roślina rośnie powoli, niższe rośliny obficiej kwitną.

Strzałkowiec grzechotkowy – pielęgnacja

W sezonie roślinę należy podlewać tak, by podłoże w doniczce było stale dość wilgotne, ale nie mokre (korzenie nie mogą być zalane)/. Zazwyczaj nawadnia się 1-2 razy w tygodniu. W okresie spoczynku natomiast podlewanie należy ograniczyć utrzymując ziemię w doniczce zaledwie lekko wilgotną, nie dopuszczając do jej przeschnięcia. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie doniczki z roślina na podstawce wypełnionej kamykami i wodą. Nie wolno natomiast rośliny spryskiwać i stosować nabłyszcza czy.

Strzałkowiec grzechotkowy nawozi się w sezonie co około dwa tygodnie, stosując nawozy płynne dla roślin kwitnących. Zimą rośliny nie zasilamy.

Warto usuwać przekwitłe kwiatostany, pobudzi to roślinę do tworzenia nowych. Przesadzając strzałkowiec do nowej doniczki, zawsze należy pamiętać o warstwie drenażu.Wiosną (na przełomie lutego i marca) roślinę należy przyciąć pędy o połowę. Dzięki temu zabiegowi strzałkowiec zachowa zwarty, gęsty pokrój i będzie obficie kwitnąć.

Strzałkowiec grzechotkowy rozmnaża się za pomocą sadzonek wierzchołkowych pobieranych wiosna z rośliny matecznej (możemy wykorzystać jako sadzonki przycięte pędy) i ukorzenianych w wodzie albo w podłożu (należy je utrzymywać stale wilgotne). Warto w ten sposób odmładzać roślinę, bowiem starsze egzemplarze strzałkowca tracą ładny pokrój i trudno go poprawić nawet systematycznym cięciem. Starsze okazy także słabiej kwitną.Rośliny mogą być atakowane przez przędziorki, szczególnie w warunkach niskiej wilgotności powietrza.

Poznaj inne mniej znane rośliny doniczkowe:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm - 60 cm
Barwa kwiatów czerwona
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój luźny
Pokrój krzewiasty
Termin kwitnienia VI - X

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021