Ardizja karbowana - Ardisia crenata

2020-12-31 18:12
Ardizja karbowana
Autor: Konrad Kalbarczyk Ardizja karbowana

Ardizja karbowana, należąca do rodziny Myrsinaceae, pochodzi z Azji, gdzie rośnie jako wiecznie zielony krzew bądź niewielkie drzewo, dorastające do około 1 m wysokości.

Ardizja karbowana uprawiana jako roślina doniczkowa osiąga do 60 cm wysokości.

Ardizja ma błyszczące, owalne, ciemnozielone, karbowane liście. Na ich brzegach występują guzkowate zgrubienia, w których żyją pożyteczne bakterie, które asymilują azot z powietrza.W czerwcu na roślinie pojawiają się białe lub różowe, niepozorne kwiaty, zebrane w grona. Po przekwitnięciu zawiązują się bardzo dekoracyjne, okrągłe, czerwone owoce wielkości grochu, które dojrzewając stają się szkarłatne. Są niejadalne i utrzymują się na roślinie pół roku, a nawet dłużej.Doniczkę z ardizją należy postawić w miejscu jasnym (z powodu braku światła może tracić dolne liście), ale osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Ardizja wymaga wysokiej wilgotności powietrza, dlatego zimą, gdy pomieszczenia są ogrzewane, należy ją często zraszać. Najlepiej rośnie w gliniastym podłożu, w dosyć ciasnej doniczce. Roślinę przesadzamy rzadko, raz na 2–3 lata.Latem roślinę podlewamy 2–3 razy w tygodniu, zimą raz w tygodniu. W sezonie ardizję nawozimy co tydzień. Najodpowiedniejsza temperatura uprawy wynosi 12-15°C, w wyższej jagody szybko opadają, a gdy powietrze jest zbyt suche - wysychają i marszczą się. Latem można ją wystawić na dwór w zacienione miejsce.

Ardizje rozmnażamy przez sadzonki pędowe wierzchołkowe pozyskiwane wiosną i ukorzeniane w mnożarce, w podłożu torfowym lub perlicie. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ wymagają one podłoża o temperaturze około 25°C.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 60 cm
Termin kwitnienia VI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Jak sadzić drzewa i krzewy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021