Kolumnea - Columnea

2020-07-16 15:49

Kolumnea pochodzi z wilgotnych lasów strefy zwrotnikowej (m.in. z Ameryki Środkowej, Panamy, Meksyku, Kostaryki). Należy do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae).

Kolumnea
Autor: www.gettyimages.com Kolumnea

Spis treści

  1. Kolumnea - opis
  2. Kolumnea - warunki uprawy
  3. Kolumnea - pielęgnacja
  4. Kolumnea - zastosowanie

W Polsce kolumnea uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa - najpopularniejszym gatunkiem do uprawy domowej jest kolumnea szorstka (Columnea hirta).

Kolumnea - opis

Kolumnea to roślina wieloletnia, może rosnąć jako epifit. Ma pokrój płożący się i pnący. Jako roślina doniczkowa osiąga od 60 do 100 cm długości, choć w naturalnym środowisku jest o wiele większa. Liczne długie pędy płożą się lub pną. Na pędach ułożone są naprzeciwlegle ciemnozielone liście długości 3-4 cm, mięsiste, o kształcie serduszkowatym. U niektórych odmian liście mogą mieć małe włoski.

Kolumnea kwitnie od marca do maja (zależy to od odmiany). Kwiaty są dekoracyjne, rurkowate, dwuwargowe, mogą być w różnych odcieniach czerwieni i pomarańczu. Owoce (białe jagody) pojawiają się na roślinie dość rzadko.

Kolumnea - warunki uprawy

Kolumnea jest rośliną dość wymagającą. Potrzebuje stanowiska słonecznego i ciepłego, z rozproszonym światłem. Duża ilość światła jest niezbędna do obfitego kwitnienia, jednak zbyt mocne promienie słoneczne mogą prowadzić do poparzenia liści. Podczas upałów starajmy się zacieniać roślinę. Minimalna temperatura uprawy w pomieszczeniu to 18-24 st. C. Zimą najlepiej przenieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia (10-16 stopni Celsjusza), co sprzyjać będzie zwiększeniu liczby kwiatów. Podłoże dla kolumnei powinno być żyzne, przewiewne, jednak stale wilgotne. Idealnie sprawdzi się torf z domieszką piasku.

Kolumnea - pielęgnacja

Kolumneę należy podlewać regularnie, miękką wodą. Raz na jakiś czas można zasilić ją nawozem wieloskładnikowym, przeznaczonym dla roślin doniczkowych, jednak bez dodatku wapnia. Aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki wzrostu, warto zraszać pomieszczenie wodą, aby podnieść wilgotność powietrza (taki zabieg wykonujmy latem). Roślinę przesadzamy, gdy zauważmy, że pojemnik w którym rośnie, staje się za mały. Aby pobudzić roślinę do wzrostu warto przyciąć ją po kwitnieniu. Kolumneę rozmnaża się przez sadzonki pędowe (szybko się ukorzeniają).

Kolumnea - zastosowanie

Kolumnea jest rośliną do dekoracji wnętrz. Nie osiąga bardzo dużych rozmiarów, dlatego z powodzeniem możemy ja uprawiać nawet w niedużych mieszkaniach. Znajdzie także zastosowanie jako letnia ozdoba balkonu bądź tarasu. Atrakcyjnie prezentuje się posadzona w wiszącym pojemniku - wtedy pędy wraz z kwiatami i liśćmi mogą swobodnie zwisać, tworząc bajkową kompozycję.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Wysokość 60 cm - 1 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój zwisający
Pokrój pnący