Ginura pomarańczowa - Gynura aurantiaca

2020-07-16 15:52
Ginura pomarańczowa
Autor: www.gettyimages.com Ginura pomarańczowa

Ginura pomarańczowa pochodzi z Azji (z jej południowej części), gdzie w stanie naturalnym przyjmuje pokrój małego krzewu. W Polsce uprawiana jest wyłącznie jako ozdobna roślina doniczkowa. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Ginura pomarańczowa - opis

Ginura pomarańczowa to roślina o zwartym, krzaczastym pokroju. Przeżywa około dwa lata - później odtwarza się ją z sadzonek. W uprawie doniczkowej osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Liście ginury pomarańczowej są dwukolorowe: zielono-fioletowe, mają wydłużony kształt, są lekko pofalowane i ostro zakończone. Całe liście pokryte są drobnymi fioletowymi włoskami. U dorosłych okazów ginury większa część blaszki liściowej jest fioletowa. Jeśli zakwita, to przeważnie w drugim roku wiosną lub latem. Kwiaty są nieduże, pomarańczowe, w typie koszyczka. Niestety, zapach kwiatów nie jest przyjemny. Po związaniu owoców roślina traci swój ozdobny wygląd.

Ginura pomarańczowa - warunki uprawy

Ginura pomarańczowa nie jest trudna w uprawie. Z racji swojego pochodzenia bardzo lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Jednak bezpośrednie słońce prowadzi do szybkiego usychania rośliny i utraty kolorów liści. Podobnie nie sprzyja jej sąsiedztwo centralnego ogrzewania. W uprawie ważne jest więc, aby stworzyć roślinie odpowiednie warunki: nie może być ani za gorąco, ani za zimno.Najlepsze podłoże dla ginury jest lekko kwaśne, umiarkowanie żyzne i średnio wilgotne. Jeśli wystawiamy roślinę latem na balkon czy taras, trzeba systematycznie sprawdzać, czy nie zaatakowały jej mszyce, ponieważ te szkodniki mogą spustoszyć naszą uprawę.

>> Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych

Ginura pomarańczowa - pielęgnacja

W uprawie ginury pomarańczowej istotne jest zwiększone podlewanie w okresie wiosenno-letnim (dwa razy w tygodniu) i zmniejszenie częstotliwości podlewania zimą. Ginura wymaga zasilania nawozem mineralnym, najlepiej przeznaczonym do uprawy roślin doniczkowych. Nawet zimą warto podlewać ją wodą z nawozem. Taki całoroczny zabieg jest związany z tym, że ginura rośnie przez cały rok. Zakurzone liście najlepiej czyścić pędzelkiem. Ginurę rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe pobierane ze szczytów pędów.

Ginura pomarańczowa - zastosowanie

Ginura pomarańczowa to pokojowa roślina doniczkowa, która może być bardzo ciekawą ozdobą parapetu. Warto ustawić ją w miejscu widocznym. Sprawdzi się także w wiszących donicach, piękne liście mogą zachwycić niejednego gościa. Nadaje pomieszczeniom tropikalny klimat. Nie jest długowieczna, ale bardzo łatwo można zrobić samodzielnie sadzonki i z roku na rok bez problemu możemy cieszyć się pięknem tej nietypowej rośliny.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia V - VII
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł zielono-fioletowa
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021