Kroplik ogrodowy - Mimulus hybridus

2020-07-16 15:49
Kroplik ogrodowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Kroplik ogrodowy

Kroplik ogrodowy pochodzi z Północnej Ameryki, prawdopodobnie z Kalifornii, można go spotkać w całej Europie Południowej. W Polsce znany jest od 1824 roku. Należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Inna nazwa to kroplik tygrysi lub figlarz.

Kroplik ogrodowy - opis

W swoim naturalnym środowisku kroplik ogrodowy uznawany jest za krótkowieczną bylinę lub krzew, jednak w naszym klimacie uprawia się go w gruncie jako roślinę jednoroczną albo jako pokojową roślinę doniczkową, gdyż wytrzymuje ona maksymalnie niewielkie obniżenie temperatury poniżej zera st. C. Łodyga kroplika ogrodowego - w zależności od odmiany - może być wzniesiona, rozgałęziona albo lekko płożąca w dolnej części.

Kroplik dorasta do 15-30 cm wysokości. Liście są okrągłe, ząbkowane, zielone. Główna ozdobą rośliny są kwiaty. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Kwiaty są dwuwargowe, w różnych kolorach: różowe, czerwone, żółte, pomarańczowe, fioletowe, bordowe czy nawet białe. Istnieją także odmiany o kwiatach wielobarwnych, nakrapianych bądź cieniowanych. Na rynku przeważnie sprzedawane są mieszanki odmianowe, dlatego ciężko trafić na konkretną odmianę. Kwiaty na roślinie są dość krótko, następnie więdną i zasychają. Jednak czasami w sprzyjających warunkach udaje im się zawiązać i porozsiewać nasiona (podłużne, brązowe). Kroplik może przezimować w gruncie, jeżeli wyda rozetę potomną, która na zimę będzie okryta (taka możliwość istnieje tylko podczas łagodniej zimy).Ciekawe odmiany kroplika ogrodowego:

  • 'Wisley Red' – odmiana bardzo niska, o krwisto czerwonych kwiatach,
  • 'Hose in Hose' – odmiana o kwiatach oliwkowych z podwójną koroną.

Kroplik ogrodowy - warunki uprawy

Do obfitego kwitnięcia roślina potrzebuje stanowiska ciepłego i słonecznego lub półcienistego. W naszym klimacie zdecydowanie woli miejsca półcieniste z wystawą wschodnią. Nie lubi przymrozków, dlatego w gruncie bardzo często przemarza. Lubi podłoże średnio żyzne, przewiewne oraz stale wilgotne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo niekorzystnie wpływają na roślinę długotrwałe okresy suszy. Kroplik jest dość delikatny, często jest atakowany przez choroby grzybowe oraz ślimaki, które szybko doprowadzają do zamierania rośliny.

Kroplik ogrodowy - pielęgnacja

Na dobry rozwój kroplika ogrodowego korzystnie wpływa zasilanie kompostem - taki zabieg wystarczy przeprowadzić raz do roku z powodzeniem wystarczy. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, gdy mamy do czynienia z długotrwałą suszą. Najlepsze podłoże do uprawy doniczkowej kroplika to 1/3 ziemi gliniastej, którą dopełniamy kompostem. Warto roślinę okrywać na zimę lub przenosić doniczki do domu na okres zimowy. Gdy roślina kończy masowe kwitnienie, przycina się ją około 5 cm pod kwiatami. Dzięki temu zaczną rozwijać się pąki śpiące i roślina może ponownie zakwitnąć. Kroplik rozmnaża się przez wysiew nasion (są wyjątkowo drobne!).

Kroplik ogrodowy - zastosowanie

Ze względu na niewielką wysokość, kroplik idealnie sprawdzi się na obwódki oraz na jednoroczne i wieloletnie rabaty. Ze względu na to, że lubi środowisko wilgotne, można go sadzić w sąsiedztwie oczek wodnych. Dzięki wielobarwnym kwiatom jest świetną ozdobą ogrodu. Na rabatach warto łączyć go z roślinami o bardziej jednolitej i spokojnej barwie, aby uniknąć efektu pstrokacizny. Kroplik ogrodowy dobrze sprawdza się także jako sezonowa roślina doniczkowa na balkon, taras czy domowy parapet.

Wilgotność gleby półcieniste
Stanowisko wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 30 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021