Laurencja zatokowa - Laurentia axillaris = Isotoma axillaris

2020-07-16 15:48

Laurencja zatokowa w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana jako roślina jednoroczna (jest wrażliwa na chłód). Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Laurencja zatokowa
Autor: Magdalena Michalak Laurencja zatokowa

Dekoracyjne kwiaty laurencji mają gwiazdkowaty kształt, mogą być niebieskie, różowe lub białe (w zależności od odmiany). Kwiaty obficie pokrywają roślinę od wiosny do jesieni (roślina zakwita już po 10–12 tygodniach od wysiewu nasion). Uroku roślinie dodają delikatne liście.Laurencja osiąga do 30 cm wysokości.

Laurencja zatokowa polecana jest do sadzenia w skrzynkach balkonowych, znakomicie nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach. Można ją także uprawiać na rabatach i w ogrodach skalnych. Laurencji należy zapewnić słoneczne stanowisko oraz żyzne, przepuszczalne podłoże.

Roślinę rozmnaża się przez nasiona wysiewane w marcu–kwietniu do skrzyneczek. Nasion nie przykrywamy ziemię, a tylko wciskamy deseczką w podłoże. W temperaturze 16–20 st. C wschody pojawiają się po 2–3 tygodniach. Na miejsce stałe rośliny wysadza się po 15. maja (gdy mienie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Wilgotność gleby półcieniste
Stanowisko średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Pokrój luźny
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE