Skrętnik - Streptocarpus

2022-04-11 14:35

Skrętnik pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie w lasach tropikalnych. U nas uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Jego ozdobą są duże kwiaty, osadzone po jednym (najwyżej dwa) na cienkich i długich szypułkach, mogą mieć biały, różowy bądź fioletowy kolor.

Spis treści

  1. Skrętnik uprawa
  2. Skrętnik pielęgnacja
  3. Skrętnik rozmnażanie

Skrętnik uprawa

Skrętnik najlepiej rośnie w półcieniu – nadmiar słońca może powodować blaknięcie liści, a nawet ich poparzenia. Dobrze ustawić roślinę na parapecie osłoniętego firanką okna wychodzącego na wschód bądź zachód bądź w głębi jasnego pokoju. Skrętnik dobrze rośnie w kuchni albo w łazience, gdzie jest duża wilgotność powietrza.

Skrętnik pielęgnacja

Podłoże do uprawy skrętnika powinno być żyzne, przepuszczalne. Podlewać roślinę należy umiarkowanie – dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce nieco przeschnie. Najlepiej podlewać wlewając wodę do podstawki – zmoczone wodą liście łatwo gniją. Z tego samego powodu nie należy rośliny spryskiwać. Spryskiwanie może też szkodzić kwiatom. Ponieważ jednak roślina ta wymaga dużej wilgotności powietrza, dlatego warto ustawić ją na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (dno doniczki, w której rośnie nie może dotykać lustra wody).

Skrętnika nawozić należy bardzo ostrożnie – nie znosi on wysokiego zasolenia podłoża. W okresie wegetacji zasila się nawozem płynnym co 3-4 tygodnie (stosując niewielkie dawki). Podczas kwitnienia można stosować 1/3 dawki nawozów dla roślin kwitnących.

Skrętnika przesadza się gdy zauważymy, że korzenie całkowicie wypełnia doniczkę. Przesadza się wiosną do doniczki o numer większej, ponieważ skrętnik lepiej kwitnie w trochę za ciasnej doniczce. Najlepiej wybrać doniczkę niską albo misę, bo skrętnik ma dość płytki system korzeniowy.

Skrętnik rozmnażanie

Skrętnika rozmnaża się po kwitnieniu przez sadzonki liściowe z ogonkiem, ukorzeniane bezpośrednio w podłożu.

Poznaj inne kwiaty doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia IV - VIII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe