Meblościanka – skąd taka nazwa? Meblościanka składa się z segmentów meblowych ze wspólnymi ściankami pionowymi łączącymi  poszczególne elementy w całość. Zazwyczaj meblościanka zajmowała większą część ściany – stąd jej nazwa! Meblościanka święciła triumfy w Polsce od lat 60. do późnych 80. dwudziestego wieku. Później była meblem bardzo nielubianym – każdemu zależało by jego mieszkanie różniło się od mieszkania sąsiada. Teraz następuje wielki powrót meblościanki jako mebla wygodnego i organizującego przestrzeń w mieszkaniu. Meblościanka jest mnóstwo otwartych półek, idealnych do eksponowania dodatków dekoracyjnych i książek. Posiada także zamykane szafki, w których przechowujemy dokumenty, segregatory i mnóstwo drobiazgów, które nie powinny znajdować się na widoku.

Krótka historia meblościanki

Za twórców meblościanki uważa się małżeństwo Ray i Charlsa Eamsów. Była przewidziana jako mebel do samodzielnego składania, kupowana w paczkach. W oryginalnej meblościance na dole zawsze znajdowały się szuflady, wyżej półki, na górze zamykane szafki na rzadko używane przedmioty. Czasem można spotkać meblościankę z biurkiem. Meblościanka była i jest meblem idealnym do małych mieszkań. Czasem meblościanka występuje w formie identycznej z tyłu i z przodu. Wykorzystujemy ją wtedy jako mebel dzielący pomieszczenie wielofunkcyjne – na przykład oddziela strefę sypialnianą w lofcie lub kawalerce.

Meblościanka w stylu skandynawskim i angielskim 

Wielki powrót meblościanki nastąpił wraz z modą na aranżację wnętrz w stylu skandynawskim. To styl słynący z pochwały prostoty. Skoro w jednym meblu można przechowywać rzeczy dekoracyjne, książki i te, które chcemy schować to dlaczego kupować kilka różnych mebli? Najpopularniejsza meblościanka w stylu skandynawskim, czyli „string”, zaprojektowana przez szwedzkiego architekta Nils'a Strinng'a w 1949 roku, składa się z drewnianych półek i pionowych ażurowych ścianek z metalowych prętów. Czasem w meblościance jedna z pólek zastąpiona jest biurkiem. Meblościanka w stylu angielskim wyposażona jest w „plecy” i zazwyczaj wykonywana jest na zamówienie, tak żeby zajmowała całą ścianę. Meblościanka w stylu angielskim obowiązkowo posiada głębsze szafki na dole. Podobne meble często znajdziemy także w aranżacjach w stylu francuskim i nowojorskim. Te meblościanki zawsze stoją pod ścianą.

Czytaj też: jak wydzielić strefy w mieszkaniu przy pomocy meblościanki?