Projekty wnętrz: ile kosztuje porada architekta i sam projekt?

2008-09-30 2:00

Ile kosztuje porada architekta? Coraz więcej osób decyduje się na projekt wnętrza wykonany przez opłaconego specjalistę. Nie tylko na tym, jednak, muszą opierać się jego usługi - ich najprostszą i najtańszą formą jest zwykła porada. Zazwyczaj kosztuje ona od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale czasami możemy ją uzyskać za darmo. Oprócz samej porady, ile kosztuje projekt wnętrza? Dowiedz się w artykule poniżej! 

Usługa projekt wnętrz
Autor: archiwum Na spotkanie z architektem wnętrz dobrze przyjść przygotowanym. Warto wiedzieć czego oczekujemy i jaki podoba się nam styl mieszkania.

Spis treści

  1. Plan mieszkania przed i po przebudowie - przykładowy projekt
  2. Ile kosztuje projekt wnętrza? 
  3. Architekt wnętrz: projekt wykonawczy
  4. Oryginalne projekty wnętrz - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Ile kosztuje porada architekta? Czy warto zlecić wykonanie projektu wnętrz? Pierwsza rozmowa z architektem wnętrz jest wstępnym rozpoznaniem, jednak to architekt powinien być tu stroną aktywną: wtedy bowiem pokazuje swoje realizacje i możliwości co do tego, jak ma wyglądać projekt wnętrz. Bywa jednak, że pierwsza rozmowa jest ostatnią - po prostu architekt nie przypadł nam do gustu. Na ogół za pierwsze spotkanie architekci nie będą oczekiwać zapłaty, nie jest to jednak stała reguła - niektórzy mogą wziąć nawet do kilkuset złotych, ważnym jest więc ściśle określić kwestię pieniężną przed spotkaniem. Co więcej, jeśli decydujemy się na dalszą współpracę pamiętajmy, że w interesie obu stron leży ustalenie zakresu usługi i spisanie stosownej umowy. Są architekci, którzy porad udzielają bezpłatnie, traktując je jako promocję swojej firmy i licząc, że porada może stać się początkiem dalszych usług.

Zobacz też: Jak urządzić salon? Praktyczne porady eksperta

Jeśli współpraca przebiega pomyślnie, architekt wnętrz przedstawia nam projekt koncepcyjny wnętrza (około 30%ceny całego projektu), do którego przygotowania niezbędna jest inwentaryzacja. Polega ona na dokładnych pomiarach ścian, podłóg, okien i sporządzeniu odręcznego szkicu, gdzie również zaznacza się wszystkie gniazdka, grzejniki itp.

Zobacz też: NOWE MIESZKANIE: na co zwrócić uwagę zanim kupisz mieszkanie?

Plan mieszkania przed i po przebudowie - przykładowy projekt

Jak wyglądać może plan przebudowy przykładowego mieszkania? 

Ile kosztuje projekt wnętrza? 

Projekt koncepcyjny zazwyczaj przedstawia się w postaci perspektyw, rysunków, rzutów lub aksonometrii. To, ile wariantów wystroju wnętrza zaproponuje architekt, powinno być ściśle określone w umowie. Faza projektu koncepcyjnego to również czas na obejrzenie próbek materiałów i kolorów.

Dokładne opracowanie otrzymujemy w projekcie wykonawczym. Ile kosztuje projekt pokoju? Koszt tej usługi (liczonej od metra kwadratowego projektowanej powierzchni albo od całości usługi) jest zróżnicowany i zależy od renomy projektanta: u początkującego może to być, na przykład, 50 zł za 1 m2, a u wziętego architekta o znanym nazwisku 200 zł, a nawet więcej. Cena projektu wykonanego przez projektanta pracującego na przykład w salonie mebli kuchennych może być wliczona w cenę mebli. W takim razie ile kosztuje projekt kuchni? W zależności od architekta, cena wynosić może od 200 zł/m2. 

Nie przegap: URZĄDZAMY z projektantem wnętrz: jak podpisać umowę z projektantem wnętrz?

Architekt wnętrz: projekt wykonawczy

Projekt wykonawczy to bardzo dokładna dokumentacja techniczna (projekt przebudowy ścian, użyte materiały, kolory ścian i podłóg, przewidziane sprzęty i meble) wraz z kosztorysem, obliczoną ilością materiałów i wskazaniem miejsca zakupu. Kto chce być pewien, że wnętrza zostaną zrealizowane tak jak w projekcie, powinien skorzystać z nadzoru autorskiego. Jest on wliczony w cenę projektu lub traktowany jako dodatkowa usługa (liczona na godziny lub dniówki). Wszystko to warto uzgodnić z architektem na etapie umowy, aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom. Nadzór może mieć różny zakres. Niektórzy ograniczają swój udział do kilku wizyt na budowie – aby sprawdzić zgodność projektu z realizacją, inni podejmują się udziału w zakupach i ścisłej współpracy z wykonawcami.

Oryginalne projekty wnętrz - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

W jaki sposób urządzić wystrój poszczególnych pomieszczeń? Dowiedz się ze zdjęć zamieszczonych poniżej!

Jak zamawiać projekt u architekta
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE