NOWE MIESZKANIE: na co zwrócić uwagę zanim kupisz mieszkanie?

2013-06-20 11:14

Zakup mieszkania to poważna decyzja. Nowe mieszkanie wiąże się z często z życiowymi planami, kredytem, wydatkami. Tym bardziej decyzja ta musi być przemyślana i rozsądna. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie mieszknia. RADZIMY!

Mieszkanie
Autor: Mariusz Bykowski Mieszkanie

Spis treści

  1. Rozkład pomieszczeń w nowym mieszkaniu
  2. Kuchnia w nowym mieszkaniu: jaka najlepsza?
  3. Łazienka i garderoba w nowym mieszkaniu
  4. Nowe mieszkanie - okolica: sprawdź co za oknem!

Nieruchomości kupujemy na lata, dlatego przed kupnem mieszkania warto zastanowić się, jakiego dokładnie metrażu i rozkładu potrzebujemy. Nowe mieszkanie - to inwestycja i służyć nam będzie przez wiele długich lat.

Rozkład pomieszczeń w nowym mieszkaniu

Inne priorytety przy wyborze nowego mieszkania ma osoba samotna, inne para, a jeszcze inne rodzina. Wiadomo, że dzieci potrzebują osobnego pokoju i wtedy, nawet przy małym metrażu, warto zdecydować się na więcej pomieszczeń. Para lub singiel mogą wybrać przestrzeń i usunąć ściany działowe. Warto zagospodarować osobny pokój na sypialnię. Pamiętajmy – im większe mieszkanie, tym większy do płacenia czynsz i większa powierzchnia do sprzątania.

Kuchnia w nowym mieszkaniu: jaka najlepsza?

Decydując sie a nowe mieszkanie zastanów się, czy potrzebna jest nam duża – czy codziennie gotujemy obiady dla rodziny, czy urządzamy przyjęcia? Jeśli tak, to potrzebujemy sporej kuchni i dużej liczby pojemnych szafek i szuflad. Jeśli jadamy obiady w pracy, a dzieci w szkole, do kuchni na dłużej zaglądamy w weekendy, nie pieczemy ciast, a gotowanie nie jest naszą pasją, kuchnia nie musi być wielkim pomieszczeniem. Warto jednak dobrze zaplanować miejsce do spożywania posiłków, byśmy mogli wspólnie usiąść do śniadania i kolacjo. Dobrze jest wygospodarować miejsce na spiżarnię. Schowamy tam część przetworów na zimę, zapasy jedzenia, produkty spożywcze. Dzięki niej łatwiej nam będzie utrzymać porządek w samej kuchni.

Łazienka i garderoba w nowym mieszkaniu

Jeśli w mieszkaniu mieszka razem kilka osób, konieczna jest oddzielna toaleta. Jeśli mniej, można oba pomieszczenia połączyć. Można także sama sedes przenieść do łazienki, a w toalecie ustawić pralkę, deskę do prasowania, kosze na brudną i czekającą na wyprasowaną bieliznę. Warto pomyśleć również o wygospodarowaniu miejsca na garderobę. Będzie tu można w niej zmieścić ubrania, buty , pościel, ręczniki, walizki itd. To kwestia ważna do przemyślenia przy zakupie nowego mieszkania. Jest to wygodny sposób, dzięki któremu nie potrzebujemy zagracać mieszkania szafami i komodami.

Nowe mieszkanie - okolica: sprawdź co za oknem!

Jak już zdecydujemy się na konkretne nowe mieszkanie, trzeba zrobić rozeznanie w okolicy. Często okazyjna sprzedaż mieszkanie z pięknym widokiem może mieć drugie dno – warto sprawdzić czy za oknem nie planują budowy biurowca lub drogi