Telewizor w pokoju dziennym: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

2014-07-11 19:35

Gdzie umiejscowić telewizor w pokoju dziennym? Wystrój pokoju w dużej mierze zależy od tego gdzie usytuujemy telewizor, ponieważ w większości domów to właśnie wokół tego przedmiotu kręci się życie dzienne. Doradzamy czym kierować się podczas wybierania miejsca na telewizor w pokoju dziennym i jak sprawić, by jego ekran był odpowiednio wyeksponowany.

Spis treści

  1. Miejsce na telewizor w pokoju
  2. Telewizor w pokoju dziennym: aranżacje
  3. Jak powiesić telewizor w pokoju: wieszaki

Podczas urządzania pokoju dziennego, ustawienie mebli zazwyczaj podporządkowuje się lokalizacji telewizora, dlatego też warto dokładnie przemyśleć to, gdzie najlepiej ustawić telewizor w pokoju dziennym.

Miejsce na telewizor w pokoju

Wybór miejsca do oglądania telewizji powinien być rzeczą, którą zrobisz jeszcze zanim wybierzesz telewizor, jednak często nie jest to możliwe, dlatego w pierwszej kolejności zastanów się więc, które miejsce w salonie znajduje się najdalej od głównych ścieżek komunikacyjnych. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że w trakcie oglądania filmu czy meczu ktoś stanie między tobą a ekranem właśnie w tym momencie, który interesuje cię najbardziej. Niekorzystne może być ustawienie telewizora na wprost okna lub lampy świecącej mocnym światłem. Nie jest to kwestia blików na ekranie, ponieważ nowoczesne odbiorniki nie odbijają tak światła, jak telewizory kineskopowe – chodzi raczej o możliwość nieznacznego pogorszenia jakości obrazu. Warto wspomnieć, że jasność telewizorów LCD jest na tyle duża, że mogą znajdować się nawet w najbardziej nasłonecznionych salonach. Z kolei telewizor z ekranem plazmowym sprawdzi się lepiej w pokoju dziennym z mniejszą ilością światła. Dodatkowo, sąsiedztwo kaloryfera czy kominka nie powinno zaszkodzić odbiornikom plazmowym, LCD i LED, jednak telewizor w takim towarzystwie nie prezentuje się zbyt dobrze.

Telewizor w pokoju dziennym: aranżacje

Aby jak najlepiej wyeksponować ekran, możesz umieścić telewizor w zabudowanej wnęce – zabudowa nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale i umożliwia schowanie kabli. Kolejnym pomysłem jest powieszenie odbiornika na panelu mocowanym do ściany. Zrobisz go na przykład z płyt g-k lub z płyty meblowej – fornirowanej, lakierowanej. Dzięki ulokowaniu telewizora na meblościance, możesz zagospodarować całą ścianę i schować wszystko, co potrzebne w jednym miejscu, zyskując przestrzeń w pozostałej części salonu. Jeśli jesteś miłośnikiem tradycyjnych rozwiązań, skorzystaj ze standardowego wyjścia, którym jest umieszczenie telewizora na regale lub szafce. W takiej sytuacji nie będziesz miał problemu z ukryciem kabli – wystarczy schować je za plecami mebla, a dodatkowym plusem jest miejsce na odtwarzacz DVD czy dekoder.

Jak powiesić telewizor w pokoju: wieszaki

Decydując się na opcję powieszenia telewizora bezpośrednio na ścianie, możesz wybrać system mocowania, który umożliwi ci regulację kąta nachylenia ekranu. W tym wypadku minusem jest jednak ograniczona ilość możliwości schowania kabli, tak, by nie zwisały po ścianie. Da się je przeprowadzić przez wmurowany w ścianie peszel o średnicy minimum 6 centymetrów (musi przejść przez niego nie tylko kabel, ale i wtyczka). Płaskie ekrany telewizora montuje się za pomocą uchwytu naściennego lub sufitowego. Wśród nich są stałe (bez regulacji), uchylne (z regulacją w płaszczyźnie pionowej) i uchwyty do telewizora obrotowe (z regulacją w dwóch płaszczyznach). Waga i rozstaw śrub montażowych (VESA) telewizora muszą odpowiadać modelowi wieszaka. Informacje o nich zawiera specyfikacja technicza odbiornika.

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE