Urządzamy » Kuchnia » Aranżacje kuchni » Sposób na MAŁĄ KUCHNIĘ: Jak urządzić wygodną kuchnię? PROJEKT + PORADNIK JAK URZADZIĆ MAŁĄ KUCHNIĘ; WSKAZÓWKI, POMYSŁY, PORADY - KROK PO KROKU

Sposób na MAŁĄ KUCHNIĘ: Jak urządzić wygodną kuchnię? PROJEKT + PORADNIK

Mała kuchnia zabudowana meblami od podłogi po sufit sprawia wrażenie jeszcze ciaśniejszej niż jest w rzeczywistości. Zobacz pięć praktycznych wskazówek, dzięki którym na niewielkiej powierzchni będzie można urządzić wygodną i funkcjonalną kuchnię, maksymalnie wykorzystując przy tym dostępną przestrzeń.
W małej kuchni powinniśmy zrezygnować z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim z szafek do sufitu

Mała kuchnia - pięć porad, jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń kuchni

Planując zabudowę małej kuchni, powinniśmy znać kilka zasad, które uchronią nas przed popełnieniem poważnych błędów. Jeśli mamy małą kuchnię i chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń pamiętajmy, że zabudowana meblami od podłogi po sufit kuchnia, sprawia wrażenie jeszcze ciaśniejszej niż jest w rzeczywistości.

W takim pomieszczeniu przygotowanie posiłku może stać się codziennym koszmarem. Ustawione w szeregu duże bryły szafek o pełnych, jednolitych frontach, z wbudowanym sprzętem AGD (lodówka, piekarnik) przytłoczą wnętrze. Nawet zastosowanie najbardziej nowoczesnych urządzeń nie zrekompensuje wówczas dyskomfortu, jakim jest ograniczona przestrzeń.

1. Stosuj tylko niskie szafki kuchenne

W małej kuchni powinniśmy zrezygnować z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim z szafek do sufitu. W niedużym pomieszczeniu powinno się stosować wyłącznie niskie szafki kuchenne, przeszklone lub półki, wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębia.

Jeśli już ktoś zdecyduje się na górną zabudowę, to byłoby dobrze, aby fronty szafek kuchennych były wykonane ze szkła zmatowionego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Meble przezroczyste znajdujące się na poziomie oczu, dają iluzję przestrzeni i poczucie głębi.

2. Zamiast drzwiczek wybierz żaluzje, rolety, osłony przesuwane

Należy zrezygnować z drzwiczek otwieranych skrzydłowo na rzecz żaluzji, rolet lub osłon przesuwnych. Niskie szafki kuchenne zamykane przeszklonymi osłonami i podświetlane od wewnątrz, są polecane, zgodnie z obecną modą, nie tylko do małych kuchni. Coraz częściej są stosowane w aneksach kuchennych otwartych na pokój jadalny, pokój dzienny, a nawet na salon.

3. Zainstaluj półki i szafeczki nad blatem

Między blatem roboczym a szafkami górnymi (ale nie więcej niż 30 cm nad blatem) można zawiesić niewysokie, płytkie szafeczki z transparentnymi osłonami lub otwarte półki z szufladkami. Można w nich przechowywać drobne przedmioty, niezbędne do pracy, nie zmniejszając przy tym płaszczyzny roboczej.

4. Pomyśl o szafkach i stolikach na kółkach

Przestrzeń w kuchni możemy lepiej wykorzystać stosując w niej mobilne wyposażenie. Dzięki temu wszystko, co niezbędne do pracy, jest „pod ręką”, wszystko lekko się wysuwa i podjeżdża. Większość czynności można wykonać na wyspecjalizowanym ruchomym sprzęcie, wysuwanym spod blatu roboczego.

Szafki na kółkach, przypominające trochę wózki stewardes, mają często specjalne blaty do przygotowywania żywności. Szafki te są bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż stanowią dodatkowe płaszczyzny do pracy, które można w każdej chwili wysunąć lub schować pod wspólny blat. Dzięki tej możliwości możemy również zorganizować sobie wygodną pracę przy blacie kuchennym w pozycji siedzącej (np. krojenie i obieranie jarzyn). Jest to ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujemy czynność przeciągającą się w czasie. Wówczas wygodna pozycja siedząca jest bardzo wskazana, szczególnie dla osób starszych i mniej sprawnych.

5. Zamontuj szerszy blat kuchenny

Praktycznym rozwiązaniem w małej kuchni jest też zwiększenie szerokości blatu do 80 cm. Dzięki temu pod ścianą (w pasie ok. 20 cm) można umieścić schowki na przechowywanie podręcznych narzędzi pracy: noży, łyżek, cedzaków niezbędnych przy przygotowywaniu posiłków.

Poszerzając płaszczyznę blatu zyskujemy pod nim więcej miejsca na szafki kuchenne, które mogą teraz mieć 60 cm głębokości. Dodane 20 cm to również miejsce na instalacje i niezbędne zawory. Dzięki poszerzeniu dolnych szafek możemy przechowywać w nich więcej przedmiotów, a funkcjonalne, wysuwane półki i szuflady umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni w małej kuchni.

Zobacz również
Przeczytaj też:
Aranżacja kuchni: wybieramy BATERIE kuchenne
Aranżacja kuchni: wybieramy BATERIE kuchenne

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Tu przygotowujemy i często ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Odważne aranżacje kuchni i łazienki: feeria barw we wnętrzu
Fioletowa kuchnia, a może różowa łazienka? Coraz częściej rezygnujemy ze stonowanej kolorystyki we wnętrzach i ...
Aranżacja kuchni w nowoczesnym skandynawskim wydaniu
Aranżacja kuchni jest prosta i oszczędna w wyrazie. Biała, nowoczesna kuchnia jest częścią mieszkania urządzonego ...
Pastelowy błękit w kuchni: z czym go zestawić?
Pastelowe odcienie koloru niebieskiego, błękitu i morskiej zieleni to niezwykle modny trend w kuchni wiosną ...
Jak dobrać drzwi wewnętrzne w bloku?
Jakie dobrać drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku? Cztery pokoje + WC i łazienka. W kuchni otwartej na przedpokój są białe płytki, w...
Nina Korzec-Molenda Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 11909 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Słoiki na płatki śniadaniowe

  Można przechowywać w nich nie tylko płatki, a zdobić je mogą nie tylko figurki zwierzątek.

 • Walentynkowy domek

  Jakiś czas temu zastanawiałam się czy można zrobić oryginalny upominek za niewielką sumę. Oczywiście miałam na myśli coś co będzie ozdobą każdego domu. I tak będąc w hipermarkecie na stoisku "ogród" wypatrzyłam karmik dla sikorek za niecałe 6 zł. Kupiłam i...

 • Przytulny kącik dla psiaka

  Wiele właścicieli zwierząt zwraca szczególną uwagę na swoje pupile. Robią co mogą, aby uszczęśliwić swojego zwierzaka, poświęcając im bardzo dużo czasu. Ważne jest przytulne, bezpieczne miejsce, w którym mieszka nasz czworonożny członek rodziny.