Fototapeta cieszy się coraz większą popularnością w kwestii dekoracji ścian we wnętrzu. Choć najczęściej zdobi ona ścianę pokoju dziennego, pokoju dziecka, czy ścianę za łóżkiem w sypialni, coraz częściej pojawia się także na ścianie w kuchni. To właśnie w tym wnętrzu, oprócz funkcji dekoracyjnej, pełni funkcję praktyczną.

Fototapeta w kuchni: o czym warto pamiętać?

Wbrew pozorom, fototapeta jest świetnym rozwiązaniem w zabezpieczeniu i dekoracji ściany w kuchni. Wybierając fototapetę do kuchennego wnętrza, pamiętajmy jednak, że ściany w kuchni narażone są na różne czynniki, takie jak wilgoć czy wysokie temperatury. Z uwagi na to, kuchenna fototapeta musi być laminowana. Zdjęcie wydrukowane na zwykłym papierze nie poradzi sobie z „kuchenną atmosferą" i szybko ulegnie zniszczeniu. Fototapeta wykonana z syntetycznego papieru, dodatkowo zabezpieczona warstwą matowej folii, będzie estetycznym, a przede wszystkim praktycznym wykończeniem ściany. Obraz z laminowanej fototapety nie wyblaknie pod wpływem światła słonecznego, a niewielkie zabrudzenia z łatwością usuniemy wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem.

Ściany w kuchni: optyczne triki z fototapetą w roli głównej

Fototapeta, oprócz funkcjonalnego zabezpieczenia ściany w kuchni, będzie przede wszystkim jej oryginalną dekoracją. Za pomocą fototapety możemy nadać aranżacji głębi, podkreślić jej charakter, bądź też całkowicie odmienić wyraz wnętrza. Fototapety z efektem trójwymiarowości świetnie sprawdzą się w przypadku małej kuchni. Zwiększając perspektywę, optycznie powiększą niewielki metraż wnętrza.

Sprawdź też: aranżacja nowoczesnej kuchni o pow. 6 mkw

W minimalistycznej aranżacji kuchennego wnętrza sprawdzą się fototapety z wyrazistymi motywami, które nadadzą wnętrzu oryginalnego wyrazu. Kuchnię, w której dominuje ciemna kolorystyka, z powodzeniem możemy rozjaśnić za pomocą jasnej fototapety. To jednak nie wszystko! Fototapeta będzie świetnym rozwiązaniem w aranżacji kuchni bez okna, czyli tzw. ślepej kuchni.

Sprawdź też: projekt kuchni bez okna, czyli jak urządzić ślepą kuchnię?

W tym przypadku możemy pokusić się o efektowną imitację okna i wybranie modelu przedstawiającego horyzontalny widok czy obraz poszerzający perspektywę. Warunkiem jest jednak odpowiednie doświetlenie tej strefy tak, aby fototapeta nie zginęła w ciemnym wnętrzu.

Fototapeta w kuchni: nie tylko na ścianę

Fototapeta w kuchni to jednak nie tylko rozwiązanie, które musi znaleźć się na całej ścianie. W takiej konfiguracji pozwoli nam oczywiście na optyczne powiększenie wnętrza. Jeśli jednak nie zależy nam na „otrzymaniu" dodatkowej przestrzeni, możemy zdecydować się jedynie na położenie fototapety na ścianie nad kuchennym blatem.

Sprawdź też: 20 inspiracji na ścianę nad blatem w kuchni

Wąski pas dekoracyjnego elementu nie tylko w efektowny sposób dopełni aranżację, ale będzie także świetnym zabezpieczeniem ściany. Fototapeta to także świetny pomysł na dekorację np. lodówki. Samoprzylepne fototapety idealnie sprawdzą się w momencie, gdy chcemy odmienić wystrój kuchennego wnętrza szybko i tanio.