Aranżacja kuchni: gdzie umieścić piekarnik do zabudowy i jaki kolor wybrać?

Aranżacja kuchni to estetyka i funkcja. To samo dotyczy piekarników do zabudowy. Wybierając piekarnik bierzemy pod uwagę nie tylko to co potrafi ale także jak wygląda i gdzie będzie umieszczony, to też jest przecież ważne!

Piekarnik wbudowany pod blatem w wyspie
Wygodne i nowoczesne miejsce dla piekarnika w kuchni
Piekarnik zamontowany pod blatem w białej kuchni
Piekarnik w stalowej obudowie zamontowany w wysokiej zabudowie
Piekarnik do zabudowy w kuchni w stylu vintage

Wybór piekarnika do zabudowy do kuchni to trzy ważne decyzje. Jedna to funkcje jakie spełnia piekarnik, druga to estetyka, trzecia  - miejsce zamontowania. Teraz skupimy się na estetyce i ergonomii, bo funkcje piekarnika do zabudowy to przysłowiowy temat rzeka, na osobną publikację. Każdy kto chociaż trochę gotuje wie jak ważne w aranżacji kuchni jest miejsce usytuowania piekarnika. Jeśli tylko miejsce w kuchni pozwala montujemy piekarnik w wysokiej zabudowie, tam gdzie dostęp jest łatwiejszy i bardziej bezpieczne użytkowanie. Estetyka piekarnika czyli styl i kolor obudowy to osobna sprawa. Zwłaszcza w kuchniach z salonem czyli tam gdzie zależy nam by urządzenia kuchenne były jak najmniej widoczne.

Aranżacja kuchni: gdzie umieścić piekarnik?

Umiejscowienie piekarnika do zabudowy to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa. Ma być bezpiecznie i wygodnie. Z gorącymi, często ciężkimi naczyniami nie ma żartów. Poza tym piekarnik nie powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki, zwłaszcza jeśli często pieczemy. Piekarnik powinien być umieszczony tak by był do niego łatwy dostęp, dlatego nie dobrze jeśli znajduje się przy ścianie – ogranicza nam to swobodny  chwyt gorących naczyń. Najwygodniejszym miejscem do montażu piekarnika jest wysoka zabudowa. Wtedy piekarnik do zabudowy montujemy na takiej wysokości, z której najwygodniej i najbezpieczniej podnosić ciężkie rzeczy. Dodatkowo nie musimy wtedy nachylać się sprawdzając  jak wygląda potrawa. Mniej komfortowym  miejscem do umieszczenia piekarnika w kuchni jest miejsce w dolnych szafkach, zazwyczaj pod płyta kuchenna. Jeśli piekarnik nie jest sterowany z płyty, co jest zazwyczaj już standardem, nie musimy piekarnika montować pod płytą. Możemy wtedy zgrupować piekarnik z kuchenką mikrofalową lub z urządzeniem do gotowania na parze w jednym miejscu. Urządzeń do wspólnego montażu jest ostatnio coraz więcej, zaczyna nieraz brakować na nie miejsca. Dlatego coraz częściej wybieramy urządzenia typu 2w1, na przykład piekarnik z funkcją mikrofal, piekarnik z możliwością gotowania na parze lub kuchenkę mikrofalową z urządzeniem do gotowania na parze.

Aranżacja kuchni: wybieramy kolor piekarnika

Najczęściej wybieranymi kolorami piekarników  do zabudowy to kolor czarny, biały, szampański i oczywiście metal (inox, aluminium itp.). Kolory piekarników dobieramy do pozostałych sprzętów AGD – dlatego najlepiej kompletować urządzenia z tej samej linii oraz tak by pasowały do frontów szafek kuchennych. I tutaj są dwie szkoły. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem – wtedy zależy nam zazwyczaj by piekarnik, zwłaszcza umieszczony wysoko, był jak najmniej widoczny. Jeśli kuchnia jest osobnym pomieszczeniem urządzenia AGD mogą być w kolorach kontrastowych do frontów szafek i blatów kuchennych. Do białych kuchni często wybieramy białe oraz stalowe piekarniki i te w wersji nowoczesnej i te w wersji retro. Do czarnych frontów pasują urządzenia stalowe i lakierowane na czarno, do szarych – cały czas najbardziej pasują urządzenia w obudowach metalowych. Coraz częściej do białych frontów dobieramy piekarniki i płyty do gotowania w kolorze szampana (srebrno – beżowe).

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski, materiały prasowe, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Yassen Hristov, Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY