Mieszkanie w stylu eklektycznym. Inspiracje z dalekich podróży, klimat gór, szczypta vintage

Salon
Autor: Łukasz Kitliński SEEFELD? NIE, SZCZYRK! Tapeta ze wzorem inspirowanym stylem art déco nawiązuje do elegancji alpejskich kurortów narciarskich. Geometrię wnętrza z wyraźnym rytmem belkowania łagodzą obłe formy wyposażenia – łukowata kanapa, meble o okrągłych blatach, a nawet kolisty dywan. Fotel wiszący ma obrotową konstrukcję. Siedząc w nim, można podziwiać szeroką panoramę Beskidu Śląskiego. GDZIE KUPIĆ: wszystkie tapety w mieszkaniu – Flügger; kanapa – Westwing

Eklektyczne mieszkanie, które zadziwia bogactwem kolorów, wzorów i form, to istny kalejdoskop wrażeń, przeżyć, miejsc. Nawet najodleglejsze z nich stają się tu tak samo bliskie jak malowniczy Beskid Śląski, rozciągający się za oknem. Zobacz, jak właścicielce oraz projektantce wnętrz udało się połączyć różne style we wnętrzach.

Kameralny apartamentowiec w Szczyrku, wybudowany niedawno na niewielkim wzgórzu nad rzeką. Za ogromnymi oknami szczyt Skrzyczne i stoki narciarskie, zimą oświetlone do późnych godzin wieczornych. We wnętrzu potężne drewniane belki. Skojarzenie było jedno – alpejski kurort. I właśnie wspomnienie właścicielki z ferii zimowych w Austrii stało się inspiracją dla Gaby Kliś. Projektantka wyeksponowała belki na tle czarnego sufitu i skontrastowała z elegancką tapetą inspirowaną przedwojennym modernizmem. Do tego dobrała nowoczesne, niepozbawione szyku meble. Tak powstał salon nawiązujący do stylu chalet. A pozostałe pomieszczenia? Choć mieszkanie jest bardzo niejednorodne stylistycznie, aranżacja wszystkich wnętrz ma wspólny fundament – przywołuje wspomnienia z najprzyjemniejszych podróży pani domu i jej bliskich. Stąd też obok wpływów austriackich znajdziemy odrobinę Portugalii, niemało egzotyki, nieco wysokiej klasy nowoczesnego designu i szczyptę modnego vintage.

Stylizujmy, ale niebanalnie
GABA KLIŚ Projektantka i stylistka wnętrz, gabaklis.pl, tel.: 601 555 743
Gaba Kliś
Projektantka i stylistka wnętrz, gabaklis.pl, tel.: 601 555 743

Sugestywne nawiązania do wybranych miejsc, kultur czy epok można (i warto) tworzyć bez sięgania po motywy najbardziej popularne. W przypadku kuchni zainspirowanej podróżą do Portugalii niemal oczywistym wyborem byłyby azulejos – tradycyjne biało-niebieskie płytki ceramiczne. A jednak ich tu nie znajdziemy. Wspomnienia z wakacji przywołują za to dyskretne cytaty z wnętrza lizbońskiej restauracji, która podbiła serce Wiktorii, do tego surowa cegła, błyszczący metal, matowa czerń. Podobny charakter mają stylizacje w pozostałych pomieszczeniach apartamentu. Operują odpowiednimi zestawieniami materiałów, form, wzorów i kolorów, a nie wątkami folklorystycznymi.

Prywatna sauna
Łazienka

Autor: Łukasz Kitliński

CIEPŁO, CIEPLEJ, GORĄCO Palisandrowy dekor na meblach wnosi do łazienki żar lasów deszczowych. Jeszcze upalniej niż w puszczy zwrotnikowej jest w saunie, nieocenionej po jeździe na nartach.

Można ją stworzyć nawet w zwykłym bloku. Jak się do tego zabrać?

1. Zacznij od lokalizacji. Do budowy sauny potrzebna jest przestrzeń, która pomieści minimum 2 osoby, koniecznie z dostępem do instalacji wodnej i kanalizacji. Najlepsze byłoby pomieszczenie z wyjściem na taras. Trafnym wyborem bywa duża łazienka, sypialnia lub nieużywana część korytarza.

2. Brak miejsca? Wykaż się sprytem. Warto pamiętać, że mniej miejsca niż tradycyjne modele z piecem zajmuje sauna na podczerwień. Oszczędność przestrzeni oferuje też sauna w szafie – pomysł firmy Klafs, niestety kosztowny. Gdy brak innej możliwości, rozwiązanie przyniesie kabina prysznicowa z funkcją sauny parowej.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021