Mieszkanie w stylu eklektycznym. Inspiracje z dalekich podróży, klimat gór, szczypta vintage

2021-02-12 17:31

Eklektyczne mieszkanie, które zadziwia bogactwem kolorów, wzorów i form, to istny kalejdoskop wrażeń, przeżyć, miejsc. Nawet najodleglejsze z nich stają się tu tak samo bliskie jak malowniczy Beskid Śląski, rozciągający się za oknem. Zobacz, jak właścicielce oraz projektantce wnętrz udało się połączyć różne style we wnętrzach.

Salon
Autor: Łukasz Kitliński SEEFELD? NIE, SZCZYRK! Tapeta ze wzorem inspirowanym stylem art déco nawiązuje do elegancji alpejskich kurortów narciarskich. Geometrię wnętrza z wyraźnym rytmem belkowania łagodzą obłe formy wyposażenia – łukowata kanapa, meble o okrągłych blatach, a nawet kolisty dywan. Fotel wiszący ma obrotową konstrukcję. Siedząc w nim, można podziwiać szeroką panoramę Beskidu Śląskiego. GDZIE KUPIĆ: wszystkie tapety w mieszkaniu – Flügger; kanapa – Westwing

Kameralny apartamentowiec w Szczyrku, wybudowany niedawno na niewielkim wzgórzu nad rzeką. Za ogromnymi oknami szczyt Skrzyczne i stoki narciarskie, zimą oświetlone do późnych godzin wieczornych. We wnętrzu potężne drewniane belki. Skojarzenie było jedno – alpejski kurort. I właśnie wspomnienie właścicielki z ferii zimowych w Austrii stało się inspiracją dla Gaby Kliś. Projektantka wyeksponowała belki na tle czarnego sufitu i skontrastowała z elegancką tapetą inspirowaną przedwojennym modernizmem. Do tego dobrała nowoczesne, niepozbawione szyku meble. Tak powstał salon nawiązujący do stylu chalet. A pozostałe pomieszczenia? Choć mieszkanie jest bardzo niejednorodne stylistycznie, aranżacja wszystkich wnętrz ma wspólny fundament – przywołuje wspomnienia z najprzyjemniejszych podróży pani domu i jej bliskich. Stąd też obok wpływów austriackich znajdziemy odrobinę Portugalii, niemało egzotyki, nieco wysokiej klasy nowoczesnego designu i szczyptę modnego vintage.

Stylizujmy, ale niebanalnie
GABA KLIŚ Projektantka i stylistka wnętrz, gabaklis.pl, tel.: 601 555 743
Gaba Kliś
Projektantka i stylistka wnętrz, gabaklis.pl, tel.: 601 555 743

Sugestywne nawiązania do wybranych miejsc, kultur czy epok można (i warto) tworzyć bez sięgania po motywy najbardziej popularne. W przypadku kuchni zainspirowanej podróżą do Portugalii niemal oczywistym wyborem byłyby azulejos – tradycyjne biało-niebieskie płytki ceramiczne. A jednak ich tu nie znajdziemy. Wspomnienia z wakacji przywołują za to dyskretne cytaty z wnętrza lizbońskiej restauracji, która podbiła serce Wiktorii, do tego surowa cegła, błyszczący metal, matowa czerń. Podobny charakter mają stylizacje w pozostałych pomieszczeniach apartamentu. Operują odpowiednimi zestawieniami materiałów, form, wzorów i kolorów, a nie wątkami folklorystycznymi.

Prywatna sauna
Łazienka

Autor: Łukasz Kitliński

CIEPŁO, CIEPLEJ, GORĄCO Palisandrowy dekor na meblach wnosi do łazienki żar lasów deszczowych. Jeszcze upalniej niż w puszczy zwrotnikowej jest w saunie, nieocenionej po jeździe na nartach.

Można ją stworzyć nawet w zwykłym bloku. Jak się do tego zabrać?

1. Zacznij od lokalizacji. Do budowy sauny potrzebna jest przestrzeń, która pomieści minimum 2 osoby, koniecznie z dostępem do instalacji wodnej i kanalizacji. Najlepsze byłoby pomieszczenie z wyjściem na taras. Trafnym wyborem bywa duża łazienka, sypialnia lub nieużywana część korytarza.

2. Brak miejsca? Wykaż się sprytem. Warto pamiętać, że mniej miejsca niż tradycyjne modele z piecem zajmuje sauna na podczerwień. Oszczędność przestrzeni oferuje też sauna w szafie – pomysł firmy Klafs, niestety kosztowny. Gdy brak innej możliwości, rozwiązanie przyniesie kabina prysznicowa z funkcją sauny parowej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE