Małe mieszkanie w stylu uniwersalnym – zawsze modnym. HIT SEZONU: biuro w kuchni

2021-05-25 15:09
Salon, kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek EKLEKTYZM Z KLASĄ Sztukateria pojawiła się po roku. Właścicielka sama ją zaprojektowała i przykleiła. – Chciałam przełamać betonowe płaskie ściany – wyjaśnia. To jej ulubione miejsce w mieszkaniu zwłaszcza w długie zimowe wieczory. – Światło kinkietu nadaje wtedy wnętrzu niepowtarzalny klimat. GDZIE KUPIĆ: sofa Adriana Furniture Palisades; pled, poduszki – anotherdesign.pl; lampy – AliExpress; gipsowa sztukateria – Master Corgips

Wnętrza urządzone w ponadczasowym stylu wcale nie muszą być nudne. Dowodzi tego 34-metrowe mieszkanie projektantki. Choć jest pełne bieli i szarości, panuje w nim przytulny nastrój. To zasługa jasnego drewna – na podłodze, blacie, ścianie – oraz takich detali jak sztukateria czy oryginalne lampy.

– Ściana musi zniknąć – tak pomyślała właścicielka (z zawodu projektantka wnętrz), gdy zobaczyła mieszkanie po raz pierwszy. – To była najlepsza decyzja, jaką wtedy podjęłam – mówi. Z dwóch wąskich, nieciekawych pomieszczeń wyczarowała jasną i przytulną przestrzeń. Na warszawskie Bemowo przeprowadziła się trzy lata temu ze Śródmieścia. – Mieszkałam przy Puławskiej, nieopodal Królikarni, gdzie było głośno nawet nocą – wspomina. Teraz jest inaczej – spokojnie, cicho i zielono.

Klimat okolicy projektantka w pewnym stopniu przeniosła do swojego nowego M. – Moje mieszkanie urządzone jest w stylu eklektycznym – opowiada. – Baza jest minimalistyczna, nowoczesna, cechują ją płaskie powierzchnie, brak uchwytów i zbędnych elementów. Lubię wnętrza jasne i ponadczasowe, które w łatwy sposób można przeobrazić tanim kosztem. Nie chciałam też w mieszkaniu elementów bardzo charakterystycznych, które trudno byłoby w przyszłości usunąć. 

Remont przeprowadziła pół na pół z wykonawcą. Większymi pracami wykończeniowymi zajęli się budowlańcy. – Sama nie poradziłabym sobie z ułożeniem płytek, podwieszeniem sufitu, montażem i zabudową wanny czy stelaża do miski WC, rozłożeniem nowych przewodów elektrycznych i gładziami gipsowymi – wyjaśnia. Za to sama z bratem malowała ściany i nakładała betonowe tynki. – Przed zakupem często myślałam, jak będzie wyglądać moje mieszkanie – mówi. – Zależało mi na tym, aby mogło się zmieniać – z upływem czasu, z porami roku, a nawet z moim charakterem. Myślę, że to się udało.

Jak „powiększyć” mały metraż
KATARZYNA CZECHOWICZ design me too designmetoo.pl e-mail: kontakt@designmetoo.pl tel.: 604 106 640
Katarzyna Czechowicz
design me too, designmetoo.pl, e-mail: kontakt@designmetoo.pl, tel.: 604 106 640

W małych wnętrzach ważne są kolory i oświetlenie. Jasne barwy odbijają więcej światła, dzięki czemu mieszkanie wydaje się jaśniejsze i większe. Stosując szarości, warto postawić na neutralną gamę kolorystyczną (czyli bez domieszki innych kolorów). Znaczenie ma też barwa światła, ja lubię białą dzienną – daje 15–20% więcej światła niż żółta i nie przekłamuje kolorów. Dla zachowania spójności w małym mieszkaniu najlepiej użyć tych samych materiałów wykończeniowych w różnych pomieszczeniach, np. identycznych płytek w kuchni, holu i łazience, zwłaszcza gdy widać dwa wnętrza z jednego punktu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021