Nie tylko choinka – roślinne symbole Bożego Narodzenia. Bożonarodzeniowe kwiaty doniczkowe

2023-12-21 8:50

W świątecznym świecie roślin nie tylko choinka błyszczy swoim blaskiem. Zanurz się w magiczny świat roślinnych symboli Bożego Narodzenia, gdzie każda roślina ma swoje znaczenie i dodaje niepowtarzalny urok świątecznej atmosferze. Wprowadź świąteczny klimat do swojego domu dzięki uroczym roślinom bożonarodzeniowym!

Spis treści

  1. Piękna gwiazda betlejemska
  2. Ostrokrzew
  3. Bluszcz i eukaliptus
  4. Amarylis i Hippeastrum - wyjątkowe cebule
  5. Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska długo stała? Jak podlewać gwiazdy betlejemskie?

Myśląc o świątecznej dekoracji z roślin, najczęściej widzimy choinkę, lub jemiołę. Tymczasem roślin, które mogą dekorować nasze domy, balkony i ogrody w okresie Bożego Narodzenia, jest znacznie więcej. To nie tylko iglaki – również egzotyczny wilczomlecz i eukaliptus, dekoracyjny ostrokrzew, a nawet dobrze znany bluszcz pospolity, efektownie zdobią i podkreślą bożonarodzeniową atmosferę. Oto bożonarodzeniowe kwiaty doniczkowe i inne żywe rośliny, idealne na świąteczne dekoracje.

Piękna gwiazda betlejemska

Królowa Bożego Narodzenia - poinsecja, zwana gwiazdą betlejemską. Należy do rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Meksyku, ale dziko rosnącą, lub uprawianą w ogrodach, można spotkać w wielu ciepłych krajach, w Europie rośnie na Wyspach Kanaryjskich, gdzie przybiera postać wysokiego, zdrewniałego krzewu.

Poinsecja jest rośliną wieloletnią, choć utrzymanie jej dekoracyjnych walorów przez cały rok w domowych warunkach jest wyzwaniem. Dekoracją gwiazdy betlejemskie są kolorowe przykwiatki, które otaczają niepozorne kwiaty. Przykwiatki – w zależności od odmiany – są białe, kremowe, różowe, żółte, czerwone, a także nakrapiane (w kilku kolorach). Pojawiają się w okresie Bożego Narodzenia i układają się w ozdobną kryzę, przypominającą kształtem gwiazdę.

Jak wszystkie wilczomlecze, poinsecja jest trująca – należy trzymać ją poza zasięgiem dzieci i zwierząt. W pielęgnacji tej rośliny najważniejsze jest nieprzelewanie i unikanie zbyt wysokiej temperatury powietrza (optymalna to 18-21˚C przy wysokiej wilgotności). Poinsecje są też wrażliwe na zimno, zatem nie nadają się do dekoracji na zewnątrz domu zimą. Na czas transportu ze sklepu warto owinąć je w papier pakowy lub schować w kartonie, by uniknąć szoku wywołanego niską temperaturą.

Ostrokrzew

Ostrokrzewy to grupa roślin licząca kilkaset gatunków. Kojarzymy je głównie z kulturą anglosaską i popularnymi w Wielkiej Brytanii motywami dekoracyjnymi na Boże Narodzenie: wieńcami i girlandami wykonanymi z ich ostro zakończonych liści, z dodatkiem gałązek jałowca i jemioły. W Anglii ostrokrzew znany jest jako „common holy” co o oznacza, że jest pospolicie występujący.

W Polsce najpopularniejsze są dwa gatunki. Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata), który gubi liście na zimę, ale dekoruje pięknymi czerwonymi owocami, to modna ostatnio roślina na bukiety. W połączeniu z gałązkami suchej bawełny prezentuje się bardzo atrakcyjnie w wazonach.

Warto także zwrócić uwagę na wiecznie zielone ostrokrzewy, które nie tylko nadają się na stroiki świąteczne czy sezonową ozdobę balkonu lub tarasu. To całoroczne, mrozoodporne krzewy, które śmiało można sadzić w ogrodach jako alternatywę dla iglaków. Polecamy Ilex meserveae (Ostrokrzew meserwy), a także ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) w odmianach z jasnymi obwódkami liści.

Warto wiedzieć, że ostrokrzewy to rośliny dwupienne. Jeśli zależy nam na ich dekoracyjnych owocach, musimy posadzić w ogrodzie zarówno egzemplarz męski jak i żeński. Ostrokrzew kolczasty lubi przycinanie i doskonale nadaje się na żywopłoty oraz do formowania w geometryczne kształty.

Wianki z ostrokrzewu
Autor: Irina Pislari/GettyImages Male wianki z ostrokrzewu.

Bluszcz i eukaliptus

Eukaliptus w dekoracjach świątecznych wprowadza nastrój nowoczesności i świeżości, eukaliptus pięknie pachnie.  Listki w odcieniu szaroniebieskim idealnie komponują się z dekoracjami i bombkami w kolorze srebra, kryształkami, czy złotem. Żywy eukaliptus jest dostępny m.in. w Leroy Merlin.

Inną nietypową dekoracją na święta jest bluszcz pospolity. Jego ciemnozielone liście pięknie wyglądają w zestawach z szyszkami, irgą, ostrokrzewem, czy kaliną. Można użyć gałązek bluszczu do dekoracji serwetników, świeczników, do świątecznego stroika, czy przystroić je lampkami LED i powiesić w oknie.

Zaletą tej rośliny, jest to, że atrakcyjność bluszczowej sadzonki nie przeminie wraz z końcem okresu Bożego Narodzenia. Uwaga, bluszcz także jest rośliną trującą. Najbardziej niebezpieczne są jego owoce, dlatego do stroików wybierajmy pędy bez jagód. Alternatywą może być schowanie rośliny w dekoracyjnym słoiku razem z mchem i gałązkami krzewów.

Amarylis i Hippeastrum - wyjątkowe cebule

Gigantyczne, przeważnie mocno wybarwione kwiaty Hippeastrum, pojawiające się na nagiej łodydze, wyrastają z zupełnie suchej cebuli. Hippeastrum nazywane jest potocznie amarylisem (niekiedy również jest sprzedawane pod taką nazwą handlową). Rośliny te są podobne – obie wyrastają z dużych cebul, które muszą mieć zapewniony okres spoczynku, obie mają silną łodygę i trąbkowate kwiaty, a jednak Amaryllis belladonna i Hippeastrum, to odrębne gatunki.

Najczęściej białe i czerwone kwiaty wskazują na Hippeastrum, po polsku zwane zwartnicą. Odróżnić te rośliny nie jest łatwo, najistotniejsza jest ocena wielkości kwiatów (większe, ciemniejsze i mniej liczne na jednej roślinie wskazują na zwartnicę). Warto wiedzieć, że pęd zwartnicy jest wewnątrz pusty – jeśli zetniemy kwiat do wazonu, możemy się ostatecznie upewnić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Wsadzone wczesną jesienią zakwitają w grudniu. Z kolei posadzone teraz, będą cieszyć oko na Wielkanoc.

Źródło: leroymerlin.pl

Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska długo stała? Jak podlewać gwiazdy betlejemskie?

Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?