Sosna czarna - Pinus nigra

2021-03-09 8:12
Sosna czarna
Autor: Mirosław Krogulec Sosna czarna

Sosna czarna pochodzi z Europy Środkowej, Południowej oraz Azji Mniejszej (pierwotnie rosła od Maroko i Hiszpanii po przez Pireneje, Alpy, Południowe Karpaty aż po Półwysep Krymski). Do Polski sosna czarna trafiła w 1759 roku. Sosna czarna należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Jest to drzewo długowieczne, znane są okazy, które przetrwały 500 lat.

Spis treści:

Sosna czarna - jak szybko rośnie?

Sosna czarna to bardzo popularny gatunek sosny, który w młodym wieku rośnie niezwykle szybko. Jak szybko rośnie sosna? Po 30 latach sosna czarna osiąga wysokość 10 m. Przeważnie drzewo dorasta do wysokości 50 m.

Sosna czarna - opis

Pokrój sosny czarnej u młodych okazów jest luźny, szeroko stożkowaty, jednak z czasem korona staje się parasolowata lub spłaszczona. Kora jest bruzdowana w kolorze ciemnobrązowym, prawie czarnym, stąd właśnie pochodzi nazwa sosny - czarna.

Drzewo ma ładne, ciemnozielone, bardzo długie igły (długości 4-19 cm w zależności od odmiany). Igły są płaskie, ostro zakończone, zebrane w pęku po dwie, pozostają na drzewie nawet do 4 lat.

>>Przeczytaj też: Sosna w ogrodzie - najpopularniejsze gatunki i odmiany sosen do sadzenia w ogrodzie

Sosna czarna jest rośliną jednopienną. Kwitnie w maju, kwiatostany męskie są żółte, natomiast kwiaty żeńskie mniejsze, zielone o kształcie szyszkowatym. Z czasem w tym miejscu dojrzewają owoce i szyszki zmieniają kolor na brązowy. Szyszki osiągają od 5 do 10 cm długości, mają zaokrąglone łuski, z krótkim kolcem i czarnym wnętrzem.

Sosna czarna posiada wiele olejków eterycznych i żywic, pomaga to w oczyszczaniu powietrza.

Ciekawe odmiany: ‘Molette’ - silny wzrost oraz wąski kolumnowy kształt korony, ‘Pygmaea’ - odmiana karłowa, ‘Green Rocket’ - kolumnowy pokrój, kolor igieł ciemnozielony.

>>Przeczytaj też: Drzewa iglaste szybko rosnące i mało wymagające

Sosna czarna - uprawa i pielęgnacja

Sosna czarna ma małe wymagania glebowe i jest łatwa w uprawie - może rosnąć nawet na wydmach. Preferuje ciepłe miejsca o żyznej, przepuszczalnej glebie, bogatej w wapń. Słabe nasłonecznienie może powodować więdnięcie igieł.

Sosna czarna dostosuje się do większości gleb w Polsce. Jedynie nie toleruje ziem podmokłych i zalewowych. Jest wytrzymała na zanieczyszczenia powietrza, mróz, silne wiatry oraz zasolenie. Roślina nie zrzuca igieł na zimę - jest zimozielona.

Bardzo dobrze znosi cięcie. Dzięki temu można formować ją zgodnie z zasadami bonsai. Roślina jest mało wymagająca i odporna na wiele czynników, nie wymaga specjalnych zabiegów. Gatunek sosny można rozmnażać przez nasiona, a odmiany sosny czarnej przez szczepienie, sadzonkowanie pędów.

>>Przeczytaj też: Smołowane pędy sosny czarnej

Sosna czarna - zastosowanie

Ze względu na dużą wytrzymałość na zanieczyszczenia powietrza i gleb jest podstawowym gatunkiem w miastach i obszarach przemysłowych. Dobrze prezentuje się w grupie w lasach, parkach, jednak równie dobrze wygląda jako soliter.

Ze względu na głęboki palowy system korzeniowy sosnę czarną stosuje się do umacniania nadmorskich wydm i piaszczystych skarp. Roślinę wykorzystuje się do odtworzenia wcześniej istniejących lasów, jest także sadzona wzdłuż dróg jako pasy wiatrochłonne.

Idealnie wpisuje się w klimat naturalistyczny w towarzystwie leszczyn, lip, miłorzębów i innych sosen, jednak takie projekty można realizować na dużych obszarach.

Dzięki temu, że sosna czarna nadaje się do formowania można jej rozmiar dopasować do wielkości ogrodu. Równie dobrze można ją uprawiać w donicy na balkonie czy tarasie.

Młode pędy sosny i jej kwiatostany wykorzystywane są do produkcji syropów, które zwalczają kaszel, mają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i uodparniające.

Poznaj inne sosny:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 10 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Drzewa do małego ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W nowy rok wkraczamy z mocnym postanowieniem ODPOCZYNKU. Styczniowy numer magazynu „M jak Mieszkanie” zachęca do relaksu w sypialni – przytulnej i efektownej.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Styczeń 2022