Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo' - Pinus mugo 'Hnizdo'

2022-04-13 15:01

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo' to odmiana wysokogórskiego krzewu iglastego, odnaleziona w Czechach jako czarcia miotła na podgatunku sosny górskiej Pinus mugo subsp. rotundata przez Miroslava Kostelnicka i J. Mottl'a, wprowadzona do handlu w 1984 roku.

Sosna górska 'Hnizdo' - opis

Sosna górska 'Hnizdo' to zimozielona, wolno rosnąca (karłowa) odmiana dwuigielnej sosny, o zwartym, początkowo kulistym, w starszym wieku szeroko stożkowym, zaokrąglonym pokroju, po 20 latach dorastająca do 1 m wysokości. Ma pędy krótkie i sztywne oraz ciemnozielone igły, proste, ułożone promieniście wokół pędów, w gęsto przylegające do siebie rozetki z pąkiem w środku. Roczne przyrosty pędów wynoszą 4-5 cm.

Sosna górska 'Hnizdo' - uprawa

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na suchych lub umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych glebach, o odczynie lekko kwaśnym oraz słonecznym, jasnym stanowisku. Całkowicie odporna na mróz.

Nadaje się doskonale do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę), wrzosowiskach i ogrodach skalnych. Może być  szczepiona na pniu. Doskonale urozmaica skalne rabaty, tarasy i nawet niewielkie ogrody przydomowe. Doskonale wygląda na rabatach, w połączeniu z innymi karłowymi iglakami.

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo' może być rozmnażana jedynie wegetatywnie, przez szczepienie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 20 cm - 1 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój szerokostożkowy
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty
Pokrój karłowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022