Sosna czarna 'Green Bullet' - Pinus nigra 'Green Bullet'

2020-07-16 15:41 Katarzyna Józefowicz
Sosna czarna 'Green Bullet'
Autor: Mariusz Bykowski

Sosna czarna to duże drzewo o luźnej, parasolowatej, ciemnej, nieregularnej koronie i wyprostowanym, mocnym pniu, pokrytym ciemnoszarą, prawie czarną korą. Gatunek zasiedla głównie rejony Bałkanów i Azji Mniejszej, występując najczęściej na wyżynach i terenach górzystych. Ze względu na swoją niezwykłą odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne i glebowe, drzewo jest chętnie uprawiane w ogrodach. Rzadko jednak spotyka się je w formie czystego gatunku, gdyż znacznie bardziej atrakcyjne są jego liczne odmiany.

Jedną z niższych odmian sosny czarnej o karłowym wzroście i zwartym, kompaktowym, kulistym pokroju jest 'Green Bullet'. Sosna czarna 'Green Bullet' rośnie bardzo wolno, osiągając po 10 latach 40-50 cm wysokości i niewiele większą szerokość. Poza pokrojem największą ozdobą sosny czarnej 'Green Bullet' są bardzo długie, intensywnie zielone igły, wyrastające parami w pęczkach gęsto ułożonych na pędach.

Sosna czarna 'Green Bullet', podobnie jak gatunek, ma bardzo małe wymagania siedliskowe, dlatego jej uprawa jest niezwykle łatwa. Roślina doskonale radzi sobie na różnych rodzajach gleb (w tym także na suchych, przepuszczalnych i piaszczystych), jest odporna na silne wiatry, zanieczyszczenia powietrza i suszę. Bardzo dobrze znosi też niską temperaturę. Podobnie jak inne sosny, wymaga jedynie słonecznego stanowiska uprawy, gdyż w cieniu rośnie słabo i może być atakowana przez szkodniki. Igły pozbawione światła słonecznego tracą intensywnie zieloną barwę i stają się blade.

Sosna czarna 'Green Bullet' to doskonała roślina do sadzenia w niewielkich ogrodach, w alpinariach i w ogródkach skalnych. Może być też wykorzystywana do tworzenia kompozycji rabatowych z innymi roślinami iglastymi, preferującymi stanowiska słoneczne. Ze względu na dużą wytrzymałość na niesprzyjające warunki, może być także sadzona na terenach przemysłowych i w miastach. Znakomicie nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Wysokość do 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój kulisty
Barwa liści/igieł ciemnozielona

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021